"Jesteśmy rurą wydechową Europy, papierosem Europy"

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24
Dr Karauda: jesteśmy rurą wydechową Europy
Dr Karauda: jesteśmy rurą wydechową EuropyTVN24
wideo 2/4
TVN24Dr Karauda: jesteśmy rurą wydechową Europy

To wróg niewidzialny, ale bardzo mocno wpływający na nasze zdrowie - mówił we "Wstajesz i wiesz" lekarz oddziału chorób płuc doktor Tomasz Karauda. Od kilku dni stacje pomiarowe w wielu miastach i wsiach wykazują, że powietrze nad Polską ma fatalną jakość. Karauda w TVN24 wyjaśniał między innymi, jaki wpływ zdaniem naukowców ma narażenie na smog na przebieg COVID-19.

W poniedziałek wieczorem powietrzem najgorszej jakości, określanej jako fatalnej, oddychali mieszkańcy wielu polskich miast i wsi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gdzie jest smog? Sprawdź w TVN Meteo >>>

Smog nad Europąairly.org

Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi, mówił o problemie smogu także w kwestii przebiegu choroby COVID-19.

"Wróg niewidzialny, ale bardzo mocno wpływający na nasze zdrowie"

W rozmowie w TVN24 przytoczył wyniki badania, według którego "nawet 15 procent zgonów z powodu COVID-19 może wynikać z zanieczyszczonego powietrza". - Tych zgonów od kilku tygodni, miesięcy, mamy bardzo dużo, więc zaczynamy zadawać sobie pytanie: dlaczego jest ich tak dużo? Zanieczyszczenie powietrza na pewno jest jedną z odpowiedzi - tłumaczył.

Smog nad miastemTVN24

- Jeśli spojrzymy na mapę zanieczyszczeń w Europie, to widzimy, że jesteśmy rurą wydechową Europy, papierosem Europy, tak złe jest powietrze - powiedział. - To wróg niewidzialny, ale bardzo mocno wpływający na nasze zdrowie krótkotrwale, ale i długotrwale, bo mówi się o ogromnym odsetku chorób nowotworowych wynikających właśnie z ekspozycji na zanieczyszczenia - podkreślał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Co możemy z tym zrobić? - Niewiele, poza systemowymi działaniami, które stoją po stronie rządu, czyli do likwidacji kopciuchów czy próby przestawienia nas na bardziej ekologiczny system grzewczy - wymieniał.

- My możemy nie wychodzić z domu w okresie największych zanieczyszczeń, jeżeli jest to możliwe. Można zaopatrzyć się w maski [z filtrem - przyp. red.] hepa o bardzo wysokiej filtracji - tak abyśmy chronili nasze drogi oddechowe - polecał. Karauda wskazał także, aby nie wietrzyć mieszkań i domów w ciągu dnia, a raczej poczekać z tym do wieczora. - Innymi sposobami są też oczyszczacze powietrza. Dzisiaj jest bardzo duży boom na to, również w szpitalach stosujemy takie oczyszczacze - dodał.

- To kilka rad, jednak to tylko drobna minimalizacja skutków zanieczyszczeń - powiedział. Dodał, że za dbałość o czyste powietrze odpowiedzialny jest rząd. - O to apelujemy od lat - podkreślił gość TVN24.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają - w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3) - w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3 - w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Ratusz ostrzega przed smogiem
Ratusz ostrzega przed smogiemTVN24

Co to jest PM10? To mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5? To mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Czym jest benzen? Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości