Służby specjalne wyjęte spod nadzoru szefowej MSW

Maciej Śmiarowski / KPRMJacek Cichocki będzie nadzorował wszystkie służby specjalne

Jacek Cichocki, szef Kancelarii Premiera, a nie minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska będzie nowym koordynatorem służb specjalnych - dowiedział się portal tvn24.pl. Tak zdecydowała premier Ewa Kopacz. To zaskoczenie, bo od kilku lat funkcję tę pełnili kolejni szefowie MSW.

Rozporządzenie nosi tytuł “w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra-Członka Rady Ministrów Jacka Cichockiego, w zakresie koordynacji służb specjalnych”. Premier Ewa Kopacz podpisała je we wtorek o godzinie 16.38 i od tej pory obowiązuje.

Wcześniej rozważano, aby te zadania powierzyć wicepremierowi i ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi. - Przeważył jednak argument, że ma on zbyt wiele zadań. Jacek Cichocki z kolei ma doświadczenie dotyczące służb - wyjaśnia nam jedna z osób z otoczenia premier.

Kontrowersyjny nadzór

Rozporządzenie daje szerokie uprawnienia Jackowi Cichockiemu. Może on m.in. "żądać od szefów służb specjalnych informacji związanych z planowaniem i wykonywaniem powierzonych im zadań”. Nie jest jasne, co dokładnie oznacza ten punkt, gdyż ustawy (o ABW, AW, SKW, SWW i CBA - red.) reglamentują dostęp do wyników pracy operacyjnej agentów.

Sami szefowie poszczególnych specsłużb różnie ten zapis interpretują i na tym tle już dochodziło do sporów z dwoma kolejnymi ministrami wyposażonymi w takie kompetencje. Wcześniej był to właśnie Jacek Cichocki (gdy pełnił obowiązki ministra spraw wewnętrznych) oraz jego następca Bartłomiej Sienkiewicz.

- Pytanie brzmi, czy można zawieźć teczki z meldunkami tajnych agentów, zapisy podsłuchów ministrowi pełniącemu rolę koordynatora - mówi jeden z naszych rozmówców.

W porównaniu z poprzednimi rozporządzeniami, nowemu koordynatorowi służb przybędzie dodatkowe uprawnienie - to kontrola oświadczeń majątkowych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest to efekt lektury oświadczenia Pawła Wojtunika z którego wynika, że posiada on akcje spółek notowanych na GPW. Choć na tych walorach stracił, to jednak sam fakt ich posiadania, mimo że zgodny z prawem, spowodował zmianę. Co ciekawe, takiego uprawnienia Jacek Cichocki nie będzie miał wobec oświadczeń majątkowych szefów ABW, SKW, SWW i AW.

Rola minister Piotrowskiej

Taka decyzja premier Kopacz oznacza również, że nowa minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska ma się skupić na nadzorze nad Policją, Strażą Graniczną czy Biurem Ochrony Rządu. Nie udało nam się dowiedzieć, co to oznacza dla projektu ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którą do Sejmu skierował jeszcze minister Bartłomiej Sienkiewicz. Projekt przewiduje, że ABW przestanie nadzorować premier (lub wyznaczony przez niego minister - red.) a na mocy ustawy Agencja będzie podległa ministrowi spraw wewnętrznych.

W specsłużbach nastąpi jeszcze jedna ważna zmiana. Do sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych wróci Marek Biernacki, który nie znalazł się w nowym rządzie Ewy Kopacz. Zastąpi w niej Ewę Radziszewską, która będzie pełnić funkcję wicemarszałka Sejmu. Przewodniczącym komisji, której zadaniem jest kontrola nad codziennym funkcjonowaniem służb, ma wkrótce zostać Artur Dębski z partii Janusza Palikota.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl)//plw

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Śmiarowski / KPRM

Pozostałe wiadomości