To był dobry czas dla Polski. Polska zmieniła się z drewnianej w murowaną - zachwalali w sobotę na Dworcu Centralnym epokę Edwarda Gierka, działacze SLD. Pojawili się tam, by uczcić tam pamięci byłego pierwszego sekretarza KC PZPR z okazji setnej rocznicy jego urodzin. W tym celu zaproponowali również, by rok 2013 był "rokiem Gierka", i aby nazwać jego imieniem jedno z rond w Warszawie.
Sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski przekonywał, że z "osiągnięć" epoki Gierka korzystamy do dziś.
- Ta dekada pokazała, że Polska zmieniła się z Polski drewnianej w Polskę murowaną i za Edwardowi Gierkowi należą się wielkie podziękowania - stwierdził Gawkowski, na konferencji prasowej, którą politycy SLD urządzili na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Działacze Sojuszu nieprzypadkowo wybrali ten budynek. Dworzec Centralny powstał bowiem za czasów Gierka, wybudowany za kredyty zaciągnięte na Zachodzie.
Za Gierka, jak przypomniał Gawkowski, powstało też Centrum Zdrowia Dziecka, a także tzw. gierkówka - trasa łączącą Warszawę z Katowicami.
"Odkłamać ten czas"
SLD zaproponowało również, by rok 2013 rok był "rokiem Edwarda Gierka". - SLD będzie chciał uczcić ten rok w sposób wyjątkowy. Będziemy organizowali dziesiątki wydarzeń - zapowiedział Gawkowski. W planach Sojuszu są m.in. trzy duże konferencje programowe, na których zaprezentowane mają zostać "wszystkie osiągnięcia dekady Edwarda Gierka".
- Będziemy chcieli pokazać te dziesiątki tysięcy mieszkań, które zostały pobudowane, będziemy chcieli zrealizować i przedstawić wystawę "Edward Gierek - dekada przed nim, dekada po nim" - powiedział Gawkowski. Nad realizacją obchodów "roku Gierka" ma czuwać specjalnie do tego powołany krajowy komitet ds. uczczenia roku Gierka. - Komitet zbierze wszystkich chętnych na jesieni bieżącego roku i będzie pokazywał osiągnięcia, które przez ostatnie lata były w Polsce zakłamywane. Chcemy odkłamać ten czas - powiedział sekretarz SLD. W całej Polsce Sojusz ma zbierać podpisy poparcia dla ustanowienia roku 2013 rokiem Gierka.
Syn byłego pierwszego sekretarza KC PZPR, Adam Gierek, który był obecny na konferencji SLD, podkreślał, że nie dziwi się, iż działacze SLD chcą uczcić pamięć jego ojca. - Dziękuję młodym, że chcą się włączyć w obchody rocznicy (urodzin - red.) mojego ojca - mówił.
Inicjatorem uczczenia b. I sekretarza KC PZPR jest grupa młodych działaczy Sojuszu z Sosnowca - rodzinnego miasta Edwarda Gierka.
Rozbudowa za kredyty
Edward Gierek (1913-2001) pełnił funkcję I sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980. Jego zwolennicy podkreślają, że szczególnie w pierwszej połowie tzw. dekady Gierka nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy PRL (możliwy dzięki zaciągniętym na Zachodzie kredytom, które nasz kraj skończył spłacać dopiero w ub. roku) - rozwijał się przemysł i budownictwo, zrealizowano też wiele inwestycji drogowych.
Zwolennicy polityki Gierka twierdzą, iż Polska była wtedy bardziej, niż kiedykolwiek w czasach PRL, niezależna od ZSRR.
Przeciwnicy z kolei przypominają, że to wówczas w polskiej konstytucji znalazł się zapis o kierowniczej roli PZPR i o sojuszu ze Związkiem Radzieckim. Podkreślają też brutalne stłumienie protestów robotniczych w Radomiu i Ursusie w 1976 roku.
Autor: mac//kdj / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24