TVN24 | Polska

"Oczekujemy większego profesjonalizmu, a przynajmniej powstrzymania się od zachowań bezprawnych"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24
Ziobro: rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Donalda Tuska a decyzją sądu
Ziobro: rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Donalda Tuska a decyzją sąduTVN24
wideo 2/6
TVN24Ziobro: rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Donalda Tuska a decyzją sądu

"Całkowicie niedopuszczalne - jako dalece i w stopniu oczywistym przekraczające granice krytyki działań organów państwowych - jest szkalowanie sędziów i stosowanie wobec nich szantażu w postaci zapowiedzi ujawnienia materiału dowodowego" - podkreślają członkowie zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", odnosząc się do zapowiedzi Zbigniewa Ziobry w sprawie Sławomira Nowaka.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że jeśli sąd odrzuci zażalenie na decyzję w sprawie aresztu dla byłego polityka Sławomira Nowaka, to on, jako prokurator generalny, ujawni "materiał dowodowy, który w tej sprawie został zebrany".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Obecny na konferencji prokurator krajowy Bogdan Święczkowski wyraził "zbulwersowanie" faktem, że sąd, nie przedłużając aresztu Nowaka, nie zatrzymał jego ukraińskiego paszportu, co w jego ocenie sprawi, że podejrzany "będzie mógł, korzystając z tego dowodu, próbować opuścić granice Rzeczypospolitej". 

Ziobro: rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Donalda Tuska a decyzją sądu
Ziobro: rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Donalda Tuska a decyzją sąduTVN24

"Sądy nie są od 'przyklepywania' wniosków prokuratury"

Do słów Ziobry i Święczkowskiego odnieśli się w swoim stanowisku członkowie zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Zdaniem sędziów "wypowiedzi te, sugerujące, że sąd w tej sprawie oraz w sprawie przeciwko Leszkowi Czarneckiemu, wydając orzeczenia niezgodne z oczekiwaniami prokuratury, kierował się przesłankami pozamerytorycznymi, są w demokratycznym państwie prawnym niedopuszczalne".

"Przypominamy, że to sądy (wciąż jeszcze niezależne, pomimo zakusów władzy politycznej) decydują o tymczasowym aresztowaniu, a nie Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny czy Prokurator Krajowy i nie jest to regulacja przypadkowa" - wskazuje stowarzyszenie.

Iustitia zwraca uwagę, że "sądy nie są od 'przyklepywania' wniosków prokuratury", a "ich rolą jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości zgodnie z prawem, w sposób samodzielny i obiektywny".

Szkalowanie sędziów i stosowanie wobec nich szantażu "całkowicie niedopuszczalne"

Sędziowie piszą dalej, że "właściwą drogą do kwestionowania orzeczeń uznawanych za nietrafne jest skorzystanie z przysługujących prokuraturze środków zaskarżenia, a nie publiczne wygłaszanie zniesławiających sędziów tez, w tym również po przegranej w postępowaniu odwoławczym".

"Całkowicie niedopuszczalne - jako dalece i w stopniu oczywistym przekraczające granice krytyki działań organów państwowych - jest szkalowanie sędziów i stosowanie wobec nich szantażu w postaci zapowiedzi ujawnienia materiału dowodowego" - stwierdzają członkowie zarządu Iustitii.

"Zwracamy także uwagę, że wypowiedzi w środkach masowego przekazu, sugerujące oparcie orzeczenia sądowego na niemerytorycznych przesłankach, mogą wyczerpywać ustawowe znamiona czynu zabronionego przewidzianego w art. 212 § 2 Kodeksu karnego".

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2.  Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Oczekiwanie "powstrzymania się od zachowań bezprawnych"

"Od Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego oczekujemy większego profesjonalizmu, a przynajmniej powstrzymania się od zachowań bezprawnych oraz nielicujących ze sprawowanymi przez nich urzędami. Powinni oni mieć świadomość odpowiedzialności za wypowiadane słowa" - podkreślają w swoim stanowisku sędziowie z Iustitii.

"Przestrzegamy wszystkich tych, którzy publicznie sugerują, że wskazane powyżej rozstrzygnięcia sądowe były motywowane politycznie i że na ich treść wywarło wpływ Stowarzyszenie Sędziów Polskich 'Iustitia', iż będziemy stanowczo reagować w obronie dobrego imienia sędziów i Stowarzyszenia, podejmując odpowiednie działania" - dodają na zakończenie.

Sprawa Sławomira Nowaka

Sławomir Nowak podejrzany jest o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. Były minister stał na czele ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor w latach 2016-2019. Został zatrzymany w ramach śledztwa dotyczącego tej agencji.

Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości