TVN24 | Polska

Krzysztof Kwiatkowski o lex anty-TVN. "Nigdy nie wejdzie w życie"

TVN24 | Polska

Autor:
mart
Źródło:
TVN24
Krzysztof Kwiatkowski o lex anty-TVN. "Nigdy nie wejdzie w życie"TVN24
wideo 2/21
TVN24Krzysztof Kwiatkowski o lex TVN. "Nigdy nie wejdzie w życie"

Senator Krzysztof Kwiatkowski w "Jeden na Jeden" komentował między innymi projekt nowelizacji ustawy medialnej, nazywany lex TVN. - Nie mam żadnej wątpliwości, że lex TVN nigdy nie wejdzie w życie - stwierdził.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Są pewne rzeczy, które w normalnych, demokratycznych państwach, łączą wszystkich obywateli. Taką rzeczą jest wolność wypowiedzi, swoboda korzystania z informacji - mówił. - Nie mam żadnej wątpliwości, że lex TVN, ustawa, która jak powiedział poseł Marek Suski, ma służyć wyłącznie temu, żebyśmy uzyskali jakiś wpływ na program telewizyjny stacji TVN, nigdy nie wejdzie w życie, bo narusza te podstawowe wartości, nam wszystkim bliskie - zaznaczył.

Dodał, że jest pewien, że nie będzie większości dla uchwalenia lex TVN. - Jednym z elementów, który się do tego przyczynia, jest ten bardzo dobry, zdroworozsądkowy rys podejścia do wielu spraw, który widać na przykład wśród posłów Porozumienia Jarosława Gowina - powiedział Kwiatkowski.

Marek Suski: pewnie nie wycofamy się pod naciskiem Stanów ZjednoczonychTV REPUBLIKA

Projekt anty-TVN i koncesja dla TVN24

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu podczas posiedzenia 27 lipca przyjęła wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy medialnej.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.

Lex TVN. Wspólne oświadczenie demokratycznych i republikańskich senatorów USATVN24

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w ostatnich dniach dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Autor:mart

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Verconer / Shutterstock