Zgodnie z regulaminem Senatu marszałka wybiera się spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.
Na stanowisko marszałka Senatu zgłoszono dwie kandydatury: Małgorzatę Kidawę-Błońską (Koalicja Obywatelska) i Marka Pęka (Prawo i Sprawiedliwość).
W głosowaniu tajnym Kidawa-Błońska otrzymała 66 głosów, Pęk - 33. Tym samym debiutująca w izbie wyższej polskiego parlamentu polityk została marszałkiem Senatu XI kadencji.
Kidawa-Błońska: to naprawdę wielki dzień
- To jest naprawdę wielki dzień, bo od dzisiaj Polska się zmienia. Polacy zadecydowali, że chcą zmiany i ta zmiana przyszła. My odpowiadamy przed nimi. Nie możemy zmarnować żadnego głosu oddanego na ugrupowania demokratyczne - mówiła Kidawa-Błońska po objęciu stanowiska.
Jak dodała, "Polacy chcą zmiany, chcą wolności, odpowiedzialności". - Chcą, żeby słowa znaczyły to, co znaczą. By sprawiedliwość była naprawdę sprawiedliwością. By prawo było szanowane, żeby konstytucja była ceniona. Żeby każdy z nas, każdy Polak mógł realizować swoje marzenia - podkreśliła.
- Polacy chcą, żebyśmy zadbali o to i tworzyli takie prawo - dodała.
Gratulacje dla Kidawy-Błońskiej złożył w mediach społecznościowych nowo wybrany marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Liczę na dobrą, merytoryczną współpracę" - dodał.
Marek Pęk z PiS bez wyboru na wicemarszałka Senatu
Na wicemarszałków Senatu zostali wybrani: Magdalena Biejat (Lewica, partia Razem), Rafał Grupiński (Koalicja Obywatelska) oraz Michał Kamiński (Trzecia Droga).
Za kandydaturą Magdaleny Biejat głosowało 68 senatorów, 22 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Rafał Grupiński uzyskał poparcie 83 senatorów, dwóch było przeciw jego kandydaturze, a 14 wstrzymało się od głosu. Michał Kamiński został wybrany głosami 70 senatorów, przy 9 przeciw i 14 wstrzymujących się.
Za kandydaturą Marka Pęka głosowało 22 senatorów, 60 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.
"W minionej kadencji wicemarszałek Pęk wypowiadał się bardzo agresywnie w stosunku do senatorów opozycji, porównał ich do rosyjskich agentów, został ukarany karą regulaminową przez Komisję Etyki. Nie ma zgody na takie zachowanie. Miejsce w Prezydium Senatu czeka na innego kandydata PiS" - napisał w mediach społecznościowych senator Marek Borowski.
Zmiana w regulaminie Senatu, Żywno wicemarszałkiem
Podczas poniedziałkowego posiedzenia senatorowie przegłosowali zmianę w regulaminie Senatu. Zgodnie z nowymi zapisami Senat ma wybierać nie więcej niż pięciu wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, a nie tak jak do tej pory czterech.
W głosowaniu za zmianą wzięło udział 91 senatorów. Za zagłosowało 68, przeciw nie głosował nikt, a 23 senatorów wstrzymało się od głosu.
Następnie Senat wybrał na wicemarszałka Senatu Macieja Żywno (wiceprzewodniczącego Polski 2050), który został zgłoszony i zarekomendowany przez Klub Senacki Trzecia Droga w porozumieniu z klubami Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i kołem senatorów niezależnych. Senator otrzymał 70 głosów za, 1 przeciw, a 21 senatorów wstrzymało się od głosu.
Macieja Żywno startował do Senatu okręgu 60, w wyborach uzyskał około 140 tysięcy głosów poparcia.
Karczewski: nie zmienimy kandydata na wicemarszałka Senatu
Stanisław Karczewski, szef senackiej części klubu PiS, powiedział, że jego ugrupowanie nie zmieni kandydatury Pęka na stanowisko wicemarszałka Senatu. - Będziemy go dalej zgłaszać. Jeśli nie zostanie wybrany, będę rekomendował, aby PiS nie miało przedstawiciela w prezydium - powiedział. Dodał, że senacki klub PiS prawdopodobnie nie zgodzi się na przewodniczenie żadnej z komisji, ponieważ w rozmowach proponowane PiS są jedynie dwie funkcje przewodniczącego.
Kim jest Małgorzata Kidawa-Błońska
Nowa marszałkini Małgorzata Kidawa-Błońska (z domu Grabska) urodziła się w 1957 roku w Warszawie. Jej pradziadkami był prezydent RP z lat 1922-1926 Stanisław Wojciechowski oraz premier z 1920 roku i z lat 1923-1925 Władysław Grabski. Ukończyła XI Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie oraz zdobyła tytuł magistra socjologii na Uniwersytecie Warszawskim w 1982 roku.
Od początku swojej kariery zawodowej zajmowała się filmem i kulturą. W latach 1994-2005 była producentką i wraz z mężem, reżyserem Janem Kidawą-Błońskim, produkowała filmy i programy telewizyjne. Kidawa-Błoński wyreżyserował m.in. takie filmy, jak "Skazany na bluesa" czy "Różyczka".
Małgorzata Kidawa-Błońska - działalność polityczna
Do Platformy Obywatelskiej wstąpiła w 2001 roku, a rok później z jej list została wybrana na radną m.st. Warszawy. Po raz pierwszy posłanką została w 2005 roku, także z list PO, zdobywając wówczas 4615 głosów. Później była jeszcze posłanką Sejmu VI, VII, VIII i IX kadencji. W 2019 roku, startując z Warszawy, uzyskała swój najlepszy wynik - 416 030 głosów. W 2023 roku w wyborach do Senatu uzyskała 231 122 głosy.
Przez wiele lat, od 2006 do 2013 roku, kierowała warszawskimi strukturami PO. Była także m.in. rzeczniczką prasową w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego w 2010 roku, rzeczniczką rządu Donalda Tuska w 2014 roku i Ewy Kopacz w 2015 roku oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w tym czasie. Przez krótki okres, od 25 czerwca 2015 roku do listopada pełniła funkcję marszałka Sejmu, a na pierwszym posiedzeniu tej izby po wyborach została wybrana na wicemarszałka Sejmu. Wicemarszałkiem została również po wyborach z 2019 roku. W 2020 roku była kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta w wyborach zaplanowanych podczas pandemii na 10 maja. Ostatecznie swoją kampanię zawiesiła i zaapelowała do obywateli, podobnie jak inni politycy opozycji, o niebranie w nich udziału. Głosowanie w tym terminie ostatecznie nie odbyło się.
Autorka/Autor: pp, tas/kab
Źródło: tvn24.pl, PAP