PiS złożyło w piątek w Sejmie wniosek o przyjęcie uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków - poinformował poseł tego ugrupowania Maciej Małecki. Projekt uchwały złożono kilka dni po tym, kiedy Komisja Europejska wezwała Polskie władze, by te do poniedziałku uporządkowały sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. W Sejmie trwa dyskusja nad projektem.
- W imieniu klubu PiS składam wniosek o przyjęcie uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków - poinformował poseł Małecki (PiS).
Cytując projekt uchwały wskazywał, że "Rzeczpospolita Polska zgodnie z konstytucją jest demokratycznym państwem prawa". Zaznaczył jednak, że w ostatnim czasie podejmowane są próby naruszenia suwerenności naszego państwa, "podważające jednocześnie zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce".
"Pretekstem do takich działań jest sprawa sporu politycznego o Trybunał Konstytucyjny" - cytował treść projektu uchwały.
"Większość parlamentarna jest gotowa"
"Przepisy przyjęte przez Sejm RP określające status i funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego nie mają negatywnego wpływu na ochronę praw i wolności obywatelskich w Polsce" - napisano. "Sejm RP stwierdza, że prawa i wolności obywatelskie w Polsce nie są zagrożone, a TK może realizować swoje zadania ustrojowe" - napisano dalej w projekcie uchwały.
Podkreślono w nim, że nowe rozwiązania prawne w odniesieniu do TK mogą być ustanowione jedynie w wyniku dialogu prowadzonego w Sejmie RP. "Większość parlamentarna jest gotowa do poszukiwania takiego kompromisu we współpracy ze stronnictwami opozycyjnymi" - cytował poseł projekt uchwały.
W projekcie zapisano ponadto, że w instytucjach unijnych podejmowane są próby narzucenia Polsce decyzji ws. emigrantów, którzy przybyli do Europy.
"Zapowiadane decyzje rozwiązania tego problemu nie mają podstaw w prawie europejskim i naruszają suwerenność naszego państwa, wartości europejskie. (...). Niosą także zagrożenie dla ładu społecznego w Polsce, bezpieczeństwa jej obywateli oraz dziedzictwa cywilizacyjnego i tożsamości narodowej" - napisano w proponowanej uchwale.
"Tak zwani liderzy opozycji..."
"Sejm RP wzywa rząd do przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciw suwerenności państwa oraz stwierdza, że obowiązkiem rządu jest obrona interesu narodowego i ładu konstytucyjnego Rzeczypospolitej" - cytował projekt uchwały poseł PiS.
Zabierając głos podczas debaty dot. informacji rządu ws. komunikatu KE o sytuacji w Polsce poseł PiS mówił, że "biało-czerwona drużyna dobrej zmiany od pół roku realizuje obietnice wyborcze złożone Polakom w kampanii". "W tym czasie opozycja odrzuca demokratyczny wybór Polaków, nie uznaje wyniku wyborów i robi wszystko, aby zniszczyć wizerunek Polski na arenie międzynarodowej" - zaznaczył poseł PiS.
"Tak zwani liderzy opozycji objeżdżają europejskie stolice i składają donosy na demokratycznie wybrany polski rząd" - podkreślił. Zarzucił szefowi PO Grzegorzowi Schetynie, że "posuwa się do stwierdzeń, że to jego partia przejmuje reprezentowanie Polski za granicą".
- Polacy dali wam czerwoną kartkę w wyborach i zamknęli wam darmowy bufet. Wtedy zamiast wziąć się do pracy zaczęliście skarżyć na Polskę w obcych krajach - mówił Małecki.
Apelował też do opozycji, by zapomniała o swojej niechęci do demokratycznego wyboru Polaków i zgodziła się na dialog w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK, dla dobra Polski.
"Szanujmy przepisy"
Wprowadzenia wniosku do porządku obrad chciało Prawo i Sprawiedliwość. Sprzeciw wyraziła wicemarszałek Barbara Dolniak (Nowoczesna) .
- Wszelkie wnioski o uzupełnienie porządku obrad powinny być zgłoszone do godziny 21 dnia poprzedzającego - powiedziała Dolniak. - Kluby opozycyjne przestrzegają tej reguły i jeżeli zgłoszą jakikolwiek projekt w spóźnionym czasie, niestety liczą się z tym, i taką uzyskują informację, że może to być przedmiotem debatowania na kolejnym posiedzeniu - podkreśliła.
Ostatecznie projekt włączono do porządku obrad i Sejm zajmuje się nim jeszcze dziś.
Autor: ts/kk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24