Sejm zdecydował w sprawie Funduszu Odbudowy. Sprawdź rozkład głosów w poszczególnych ugrupowaniach

Źródło:
TVN24, PAP
Sejm przyjął ustawę w sprawie Funduszu Odbudowy
Sejm przyjął ustawę w sprawie Funduszu OdbudowyTVN24
wideo 2/20
Sejm przyjął ustawę w sprawie Funduszu OdbudowyTVN24

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji, która umożliwiłaby uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy. Przed głosowaniem premier Mateusz Morawiecki apelował, że "nie powinno być miejsca na małostkowe kalkulacje polityczne". - Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska, liczy się interes Polski – argumentował. Posłowie opozycji zgłaszali wiele zastrzeżeń, przy czym część ugrupowań mimo wszystko deklarowała poparcie ustawy.

Sejm we wtorek zajmował się rządowym projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji o zasobach własnych, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Po godzinie 18 posłowie głosowali opowiedzieli się za ratyfikacją.

Głosowało 456 posłów. 290 głosowało za, 33 przeciw, a 133 się wstrzymało.

Z klubu PiS głosowało 231 z 233 posłów, 211 było za, a 20 przeciw. W głosowaniu nie wzięło udziału dwóch posłów.

Z klubu Koalicji Obywatelskiej głosowało 128 ze 130 posłów. Poparcie wyraził jeden poseł, nikt nie głosował przeciwko. 127 posłów z KO wstrzymało się od głosu, a dwóch nie głosowało.

Z klubu Lewicy głosowali wszyscy z 47 posłów. Za było 46 z nich, jeden się wstrzymał.

Z klubu Koalicji Polskiej głosowało wszystkich 23 posłów. Za było 22, jeden się wstrzymał od głosu.

Udział w głosowaniu wzięło wszystkich pięciu posłów Polski 2050. Wszyscy byli za.

Z klubu Kukiz'15 udział w głosowaniu wzięło wszystkich czworo posłów. Za było dwóch, przeciwko – jeden. Jeden wstrzymał się od głosu.

Z koła Polskie Sprawy wszyscy troje parlamentarzyści wstrzymali się od głosu.

Wśród 11 posłów Konfederacji wszyscy wzięli udział w głosowaniu. Zgodnie zagłosowali przeciwko.

W głosowaniu wzięło udział czworo posłów niezrzeszonych. Trzech z nich zagłosowało za, jeden był przeciw.

>> Na tvn24.pl relacjonowaliśmy posiedzenie Sejmu

Przepadł wniosek o odroczenie posiedzenia

Nadzwyczajne posiedzenie rozpoczęło się po godzinie 16. Przełożenia go na późniejszy termin jeszcze przed obradami domagała się Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie chciało w tym czasie poznać ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy, podstawy do uruchomienia unijnego Funduszu. Wnioskowano o dokończenie negocjacji KPO z samorządami.

Podczas wtorkowego posiedzenia szef klubu KO Cezary Tomczyk złożył wniosek formalny o odroczenie obrad "aż do wprowadzenia uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację w trybie dwóch trzecich" głosów, czyli większością kwalifikowaną, a nie zwykłą.

- Dzisiaj trzeba zadać jedno najważniejsze pytanie: po co jest parlament? Gdzie jest podmiotowość parlamentu, o której tyle razy mówiliście, do której tyle razy się odnosiliście? – pytał Tomczyk. - Ta sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest wyjątkowa, bo doszło do wielkiej zdrady polskich samorządów i ludzi, jeżeli chodzi o zakres Krajowego Planu Odbudowy. I wy to zrobiliście razem z PiS-em, droga Lewico. Tego się po was Polacy na pewno nie spodziewali – mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Tomczyk złożył wniosek o odroczenie obrad, aż do wprowadzenia uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację w trybie 2/3
Tomczyk złożył wniosek o odroczenie obrad, aż do wprowadzenia uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację w trybie 2/3TVN24

Tomczykowi z mównicy odpowiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Konsultacje trwały dwa miesiące. Kluby parlamentarne zgłosiły się, uczestniczyły w rozmowach. Platforma (Obywatelska) nie była w stanie się zdecydować, jak będzie głosować. Teraz pan przewodniczący (Tomczyk) wychodzi i opowiada bajki, że nie było możliwości konsultacji. Mieliście możliwość, nie skorzystaliście – skwitował.

Wniosek klubu KO został odrzucony – 177 posłów było za, 276 przeciw, jeden poseł się wstrzymał.

Ryszard Terlecki: Platforma Obywatelska nie mogła się zdecydować, jak będzie głosować
Ryszard Terlecki: Platforma Obywatelska nie mogła się zdecydować, jak będzie głosowaćTVN24

Premier: nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla

Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Powiedział, że wtorkowe głosowanie dotyczy "przyjęcia bądź nie środków unijnych na polski rozwój na najbliższą dekadę". - Ta decyzja jest jedną z najważniejszych decyzji na najbliższe dziesięć, dwadzieścia lat – argumentował.

- To około 770 miliardów złotych dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy. Nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla – wzywał.

Morawiecki ocenił, że głosowanie na nadzwyczajnym posiedzeniu to moment "arcyważny, fundamentalny". - I w takim momencie fundamentalnym nie ma miejsca na kłótnie. Nie ma i nie powinno być miejsca na małostkowe kalkulacje polityczne takie czy inne. Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska, liczy się interes Polski – mówił.

- To jest przełomowy moment i w takim momencie apeluję do całej Wysokiej Izby o głosowanie za przyjęciem tej ustawy – wezwał premier.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE PREMIERA W SEJMIE

Morawiecki: "tak" dla rozwoju, rozkwitu

- Apeluję do wszystkich sił politycznych: odłóżmy swary, kłótnie, odłóżmy tę logikę "oko za oko, ząb za ząb". Apeluję do wszystkich klubów politycznych: przystąpmy do tego głosowania z poczuciem pełnej odpowiedzialności za los Polski, ponieważ ta ustawa, za którą stoją te środki unijne, jest ustawą o polskiej racji stanu – utrzymywał Morawiecki.

Premier przekonywał, że "to wielkie dzieło nie może być przedmiotem hazardu, różnych sztuczek, kuglowania czy partykularyzmów politycznych".

- Powiedzmy raz jeszcze głośne "tak" dla rozwoju Polski, głośne "tak" dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnym. To duża szansa na szybkie wyjście z pandemii, szybkie wyjście z COVID-19 – przekonywał.

Premier podziękował "za liczne uwagi i propozycje" do KPO. - Wiele, bardzo wiele z nich zostało ujętych w Krajowym Planie Odbudowy, dlatego dzisiaj warto podkreślić z całą mocą, że to nie są jakieś abstrakcyjne środki europejskie. To są środki, które mają pomóc polskim szpitalom, szkołom, może szpitalom, w którym leczy się ktoś z państwa rodziny. To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym Polski – mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co znalazło się w Krajowym Planie Odbudowy?

Premier Morawiecki: powiedzmy głośne "tak" dla rozwoju Polski, dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnym
Premier Morawiecki: powiedzmy głośne "tak" dla rozwoju Polski, dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnymTVN24

Morawiecki: postulaty Lewicy są w KPO, skorzystaliśmy z uwag PSL

Morawiecki szczególnie podziękował Lewicy, która - jak mówił - "przekazała najbardziej kompleksowy dokument". - Dlatego weszliśmy w bardzo konkretny dialog. Ten rzeczowy, merytoryczny dialog z Lewicą zaowocował włączeniem do KPO kilku ważnych postulatów. Te postulaty znalazły się w takim kształcie, jak uzgodniliśmy w KPO i przesłane zostały wczoraj do Komisji Europejskiej. Dotrzymujemy słowa – oświadczył.

Premier skierował też słowa do ludowców. - Chciałem podziękować za inspirację posłom PSL, za interpelacje, za różne problemy, które zostały podniesione. Z tych refleksji również skorzystaliśmy. One też spowodowały, że KPO jest dzisiaj bogatszy – powiedział.

KONKRET24: Krajowy Plan Odbudowy: rzeczywisty obraz Polski według rządu Zjednoczonej Prawicy

Budka do premiera: nie potrafił pan przekonać własnego zaplecza politycznego

W następnej kolejności głos zabrali przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych. W imieniu Koalicji Obywatelskiej przemawiał szef Platformy Borys Budka. - Dlaczego tak bardzo atakuje pan ministra sprawiedliwości, koleżanki i kolegów z Solidarnej Polski? Dlaczego nazywa ich pan tymi, którzy będą działać wbrew interesowi narodowemu? – pytał premiera.

- Nie potrafił pan przekonać własnego rządu, własnego zaplecza politycznego do decyzji, aby poprzeć ratyfikację – mówił. Budka nawiązał do sprzeciwu koalicjanta PiS, Solidarnej Polski, wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Szef PO, zwracając się do parlamentarzystów Lewicy powiedział: - Możemy się różnić, koleżanki i koledzy, ale nie udawajcie, że mówicie w imieniu samorządowców. A dlaczego? Dzisiaj w Senacie odbyliśmy szybkie wysłuchanie publiczne z przedstawicielami wszystkich szczebli samorządów. I wiecie, o co oni prosili? Prosili o czas.

- Wybraliście drogę, która pozwala, że pan premier (Mateusz) Morawiecki może napluć na przeciwników, czyli na kolegów z Solidarnej Polski, jednocześnie zostawić ich w rządzie. Najgorsze co zrobiliście moje koleżanki i koledzy, to zgasiliście nadzieję. Dlaczego? Bo nie upomnieliście się o wartości – powiedział.

Wyjaśnił, że w tym przypadku posłowie Lewicy "zostawili ludzi, którzy pod Sądem Najwyższym, pod Trybunałem Konstytucyjnym walczą o wartości". - Zostawiliście Polki, które na ulicach obrywały pałami od tego rządu. Woleliście zakulisowe rozgrywki – kontynuował Budka. - Wróćcie na dobrą stronę opozycyjną. Jest jeszcze czas – wezwał.

Budka zapowiedział, że jego ugrupowanie zgłosi "szereg poprawek w drugim czytaniu" projektu. - Jednocześnie deklaruję, że nie będziemy popierać tego rządu. Wstrzymamy się, jeżeli te poprawki nie zostaną przyjęte, ale jest szansa, by dzięki tym poprawkom zagwarantować uczciwy plan odbudowy, zagwarantować fundusze dla samorządów, komitet monitorujący, ale przede wszystkim transparentność i sprawiedliwość tych środków – oświadczył.

Borys Budka: nie potrafił pan przekonać własnego rządu, własnego zaplecza politycznego, by poprzeć ratyfikację
Borys Budka: nie potrafił pan przekonać własnego rządu, własnego zaplecza politycznego, by poprzeć ratyfikacjęTVN24

Zandberg: jeżeli europejski pociąg nie ruszy, to nie dogoni ani Chin, ani USA

Głos w imieniu klubu Lewicy zabrał Adrian Zandberg. - Dzisiaj bloki gospodarcze na całym świecie uruchamiają inwestycje. USA prezydenta (Joe) Bidena ruszyły do przodu. Tak samo robią Chiny. Europa nie może zostać w blokach startowych – powiedział.

Według niego "europejski Fundusz Odbudowy to wielkie publiczne inwestycje". - To są pieniądze na ratowanie miejsc pracy, na kolejne oczyszczalnie ścieków, na panele fotowoltaiczne i na farmy wiatrowe. Na mieszkania dla młodych, na finansowanie badań naukowych, na kształcenie lekarzy, na robotyzację przemysłu, na sieć 5G, na technologie wodorowe, na magazyny energii, na nowoczesną gospodarkę – wymieniał. - I to jest szansa na skok cywilizacyjny – przyznał.

- Jeżeli europejski pociąg nie ruszy, to nie dogoni ani Chin, ani USA. Tak, europejski fundusz odbudowy to nowy plan Marshalla i Europa nie może z tej szansy zrezygnować – podsumował.

Zandberg zauważył, że Polska "już raz nie wzięła udziału w planie Marshalla". Dodał, że "do dziś płacimy za to cenę". - Jeśli Polska nowy plan Marshalla odrzuci, mniejsza o to z jakich przyczyn, to Zachód po raz kolejny nam ucieknie – ocenił.

Zwracając się do szefa Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, Zandberg stwierdził: - Nie myli się pan, panie ministrze. To jest pogłębienie integracji europejskiej i bardzo dobrze, że tak jest, bo nowe, wspólne inwestycje publiczne zwiążą nas silniej z Europą, a europejski mechanizm praworządności utrudni panu, panie ministrze, bezkarne niszczenie polskich sądów.

Adrian Zandberg: po to jest Fundusz Odbudowy, by postawić Europę na nogi po epidemii
Adrian Zandberg: po to jest Fundusz Odbudowy, by postawić Europę na nogi po epidemiiTVN24

Kosiniak-Kamysz: nie zagłosujemy za rządem, zagłosujemy za środkami dla Polski

Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że PSL "od początku dyskusji" o Krajowym Planie Odbudowy i Funduszu Odbudowy "jako pierwsze ugrupowanie stawiało warunki". - Później dołączyły kolejne, za co bardzo dziękuję – powiedział.

- Stawialiśmy warunki dotyczące udziału samorządów, przedsiębiorców prywatnych, żeby te pieniądze trafiły do wszystkich wspólnot lokalnych, samorządów, niezależnie od koloru legitymacji partyjnej włodarzy gmin, powiatów i województw. Chcieliśmy pokazać naszym głosem, wzywającym do debaty, że lepszy jest Krajowy Plan Odbudowy, który widzi myśl strategiczną, a nie tylko doraźne działanie – opisał.

Kosiniak-Kamysz zauważył, że opozycja w tej sprawie utraciła solidarność. - Wiecie, kto się z tego najbardziej cieszy? Prezes (PiS) Jarosław Kaczyński i prezes (Solidarnej Polski) Zbigniew Ziobro. Jeden miał od tygodnia załatwioną większość i nie musiał już czekać na zakończenie negocjacji, a drugi, bo może dzisiaj zagłosować spokojnie i z rządu nie wyleci – oświadczył szef PSL.

- Utraciliśmy szansę na przejęcie sprawczości. To jest wielki błąd opozycji, za który wszyscy powinniśmy się razem uderzyć w piersi – przyznał.

Kosiniak-Kamysz przyznał, że KPO nie jest idealny, ale po konsultacjach trochę udało się go poprawić. - Kilka naszych postulatów zostało zrealizowanych – zauważył. Wymienił zwiększenie środków na rolnictwo, na zieloną energię, na zeroemisyjny transport szynowy, a także więcej środków dla samorządów i podmiotów prywatnych.

Kosiniak-Kamysz: środki z Funduszu Odbudowy są bardzo potrzebne dla ochrony zdrowia, dla Polek i Polaków
Kosiniak-Kamysz: środki z Funduszu Odbudowy są bardzo potrzebne dla ochrony zdrowia, dla Polek i PolakówTVN24

- Dzisiaj nie zagłosujemy razem z kimś, dzisiaj nie zagłosujemy za rządem, dzisiaj zagłosujemy za środkami dla Polski, za środkami dla poszkodowanych, za samorządnością – oświadczył. - Zagłosujemy za silną Polską w Europie – zapowiedział.

Buda: do KPO udało się wprowadzić kilkaset uwag

Głos zabrał także wiceminister Waldemar Buda, który odpowiadał za konsultacje Krajowego Planu Odbudowy.

- Słucham każdego z wystąpień i powiem państwu szczerze, nie wiem, dlaczego państwo są przeciwni. Nie padł żaden argument, który by wskazywał merytoryczne uzasadnienie wniosku o wstrzymanie się albo bycie przeciwnym – stwierdził. - Państwo wykazali tylko jedno: są przeciwni PiS, tylko dlatego zagłosują przeciwko – ocenił.

Buda podał, że w sprawie KPO rząd odbył "kilkadziesiąt spotkań z samorządowcami, przedsiębiorcami". Podał, że zgłoszono 5,5 tysiąca uwag. - Zwykli Polacy pisali do nas uwagi, a myśmy wszystkie czytali. Realnie udało się wprowadzić do KPO kilkaset uwag – przekonywał wiceminister.

Przypomniał, że w marcu Lewica i Polska 2050 złożyły na piśmie poprawki, po czym odbyły się spotkania z nimi i negocjacje. - Nie było natomiast poprawek ani uwag ze strony głównej partii opozycji – zauważył.

- Za dziesięć lat prawdopodobnie większości z nas tu w parlamencie nie będzie, ale będzie informacja o tym, jak który poseł zachował się przy tej bardzo ważnej decyzji (głosowaniu - red.) dziewiątej kadencji – podsumował Buda.

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Źródło:
Reuters, PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

W sobotę Andrzej Duda spotkał się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

Źródło:
TVN24, PAP

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Źródło:
Konkret24

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl