Sejm powołał komisję śledczą ws. śmierci Blidy

Aktualizacja:
Kutz: to wy ją zniszczyliście
Kutz: to wy ją zniszczyliście
TVN24
Kutz: to wy ją zniszczyliścieTVN24

Sejm przegłosował uchwałę ws. powołania komisji mającej zbadać okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. Za było 281, przeciw 5, wstrzymało się od głosu 140 posłów. Niewykluczone, że skład komisji będzie głosowany w czwartek.

Głosowanie nad wnioskiem o komisję śledczą
Głosowanie nad wnioskiem o komisję śledcząTVN24

Komisja będzie liczyła 7 członków - 3 z PO, 2 z PiS i po jednym z LiD i PSL. Wcześniej Sejm odrzucił poprawki PiS dotyczące rozszerzenia kompetencji komisji śledczej o zbadanie afery węglowej.

Kluby poselskie mają czas do środy do godz. 20.00 na zgłaszanie swoich kandydatów. Z kolei zastrzeżenia do poszczególnych kandydatur mogą przekazywać do czwartku, do godz. 10.00. Możliwe, że skład osobowy komisji będzie głosowany w czwartek po południu.

Klub PO w komisji reprezentować mają: Danuta Pietraszewska, Wojciech Wilk i Tomasz Tomczykiewicz,; PiS - Beata Kempa i Wojciech Szarama; LiD - Ryszard Kalisz, a PSL - Tadeusz Sławecki. Jednak kandydaturę Kempy oprotestuje klub LiD. Posłowie lewicy przypominają, że w czasie tragicznych wydarzeń w domu Blidy posłanka PiS była wiceministrem sprawiedliwości.

Burzliwa debata w Sejmie

Wcześniej pytania do posła sprawozdawcy zamieniły się w rundę emocjonalnych wypowiedzi i wzajemnych oskarżeń. Posłowie PiS pytali, czy ograniczenie zakresu prac komisji jedynie do wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy, bez wyjaśnienia afery węglowej, może być powodem do podważania końcowych jej ustaleń. Argumentowali, że niewyjaśnienie afery węglowej spowoduje, że do Blida już zawsze będzie kojarzono z tą sprawą. - Zarówno 60 procent społeczeństwa, jak i rodzina Blidy domaga się wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy i Sejm powinien wziąć to pod uwagę - przekonywał Tomasz Dudziński (PiS).

Cymański: śmierć Blidy została połaczona z interesem politycznym
Cymański: śmierć Blidy została połaczona z interesem politycznymTVN24

"PiS obawia się prawdy"

- Co stało na przeszkodzie, by w poprzedniej kadencji PiS powołał w Sejmie komisję do tych spraw o zakresie takim, jak proponuje obecnie – pytał Tomasz Tomczykiewicz (PO). A Jerzy Szmajdziński przypomniał, że w świetle konstytucji komisja może zajmować się tylko jedną konkretną sprawą.

W miarę trwania debaty emocje rosły. Ze strony Prawa i Sprawiedliwości padały oskarżenia o sąd kapturowy nad Prawem i Sprawiedliwością. LiD odpowiadał, że PiS obawia się tej komisji, bo obawia się ujawnienia prawdy i mechanizmów jakie rządzą w tej partii. Z kolei Wojciech Olejniczak stwierdził, że śledztwo w sprawie samobójstwa Blidy było prowadzone opieszale. - Jeśli w tej kadencji Sejmu nie zostanie afera węglowa wyjaśniona, będziemy wnioskować o następną komisję – zapowiedział.

"Jestem poddawana naciskom jak Blida"

Najmocniejsze słowa padły na samym końcu. - Jestem poddawana takim samym naciskom jak nieżyjąca pani Barbara Blida – stwierdziła Beata Kempa (PiS) Z sali odpowiedziało jej buczenie. - Z tą różnicą, że ja się nie poddam i nie złamię – dodała. Posłanka powiedziała wcześniej z sejmowej mównicy, że to SLD jets moralnie odpowiedzialny za śmierć Blidy.

Kempa: jestem poddawana naciskom, jak Blida
Kempa: jestem poddawana naciskom, jak BlidaTVN24

Jako ostatni na mównicę wszedł Kazimierz Kutz (PO) – W imieniu 80 proc Ślązaków mówię wam: przestańcie sobie wycierać gębę panią Blidą i jej rodziną. Zniszczyliście ją! Ona nie miała nic wspólnego z mafia węglową! – grzmiał z mównicy. Z ław PiS odpowiedziały mu okrzyki. - Możecie sobie krzyczeć. Boicie się o własną skórę. Przyszliście jak do bandyty, z teatrem waszym, z kampanijną wielką armatą, a ta kobieta wybrała honorowe wyjście i strzeliła do siebie. To śmierć przeciwko waszym fantazjom politycznym! Prowokacja wobec Blidy jest tragedią całego Śląska - stwierdził.

"Pan prowadzi obrady skandalicznie"

Po Kutzu, mimo protestów Komorowskiego, na mównicę wszedł prezes PiS. Jarosław Kaczyński zarzucił marszałkowi, że "skandalicznie" prowadzi obrady Sejmu i nie nadaje się do tej funkcji. Następnnie o przerwę poprosił Przemysław Gosiewski. Uzasadniając prośbę o przerwę szef klubu PiS odniósł się do wypowiedzi Kutza, które określił jako obraźliwe. Zapowiedział też wniosek do komisji etyki poselskiej przeciwko Kutzowi.

"Pan prowadzi obrady skandalicznie"
"Pan prowadzi obrady skandalicznie"TVN24

Przerwa za przerwą

Tuż po wznowieniu posiedzenia Sejmu, na wniosek klubu PiS marszałek Bronisław Komorowski ogłosił 10-minutową przerwę i zwołał Konwent Seniorów.

- Państwo dążą do opóźnienia pracy parlamentu, to dość jałowe zajęcie - podsumował marszałek Sejmu Bronisław Komorowski kolejne wnioski PiS o przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów. Sejm ma dziś głosować nad komisją śledczą ws. samobójstwa Barbary Blidy.

Sekretarz klubu PiS Małgorzata Sadurska zarzuciła wcześniej marszałkowi, że do porządku obecnego posiedzenia Sejmu nie włączył projektu uchwały upamiętniającej ofiary stanu wojennego. Komorowski zwrócił uwagę, że na zebraniu Konwentu Seniorów, tuż przed wznowieniem obrad Sejmu, nie było przedstawiciela klubu PiS.

Po przerwie pojawiły się następne wnioski o przerwę - wystąpili o nie Przemysław Gosiewski, Tomasz Dudziński i Krzysztof Putra (wszyscy z PiS). Komorowski odmówił ponownego przerwania obrad. Teraz posłowie zadają pytania do posła sprawozdawcy wniosku.

Sejm głosuje nad komisją śledczą

We wtorek odbyło się drugie czytanie projektu uchwały powołującej komisję śledczą. Klub PiS ponowił swoje poprawki, odrzucone już wcześniej przez tę komisję. PiS chciał rozszerzenia zakresu działania komisji śledczej i wyjaśnienia w niej afery węglowej; PO, LiD i PSL opowiadały się za wyjaśnieniem jedynie sprawy śmierci Blidy. Komisja ustawodawcza rekomendowała Sejmowi odrzucenie poprawek i tak się stało.

Sejm zajmie się także projektem uchwały autorstwa PO i PSL w sprawie powołania komisji nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo". Komisja miałaby analizować przepisy "regulujące kwestie społeczne, ekonomiczne i gospodarcze w celu wskazania przepisów niejasnych, niespójnych, nieskutecznych, zbędnych lub nadmiernie regulujących oraz przygotować niezbędne zmiany w prawie".Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24