Sejm przyjął rezolucję potępiającą reżim Alaksandra Łukaszenki, m.in. za przemoc i represje wobec swoich rodaków po grudniowych wyborach. Podczas przyjmowania uchwały na sali obrad obecna była grupa białoruskich opozycjonistów.
Rezolucja Sejmu potępiająca reżim Aleksandra Łukaszenki została przyjęta przez aklamację. W czwartkowej debacie za jej przyjęciem opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. Przed jej przyjęciem na forum Sejmu wypowiedzieli się marszałek Sejmu oraz białoruscy opozycjoniści.
"Aresztowano kandydatów na prezydenta"
Według rezolucji, Sejm stanowczo domaga się od władz białoruskich natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych i zaprzestania represji politycznych. Sejm przypomina, że "w wyniku nasilonej akcji milicji i służb specjalnych po wyborach 19 grudnia 2010 roku do aresztów na Białorusi trafiło około 700 osób, z których część wciąż przetrzymywana jest w nieludzkich warunkach".
"Aresztowano m.in. pięciu kontrkandydatów Alaksandra Łukaszenki do funkcji prezydenta państwa. Zatrzymanych traktowano w sposób naruszający wszelkie europejskie konwencje o prawach człowieka. Sądzono ich, nie gwarantując prawa do rzetelnego procesu ani prawa do obrony. Wobec najbardziej znanych działaczy białoruskiej opozycji oraz niezależnych dziennikarzy toczą się postępowania karne, grożące im wieloletnim więzieniem" - podkreślono w dokumencie.
Sejm za sankcjami dyplomatycznymi
Jak napisano, wobec tej dramatycznej sytuacji, Sejm "pragnie zapewnić wszystkich walczących o demokratyczną Białoruś o niezłomnej solidarności i wsparciu". "Nigdy nie pozostaniecie sami w Waszej walce" - zapewniono opozycję na Białorusi.
Dlatego "Sejm zdecydowanie opowiada się za wprowadzeniem sankcji dyplomatycznych, a jednocześnie za umożliwieniem obywatelom Białorusi dostępu do zasobów i możliwości, jakie daje Unia Europejska - zarówno jeśli chodzi o swobodę podróżowania, otwarcia rynku pracy, jak i uczestnictwo w programach z zakresu edukacji, nauki i kultury".
Jak dodano, Sejm "pozytywnie odnosi się do decyzji o jednostronnym zniesieniu opłat wizowych dla obywateli Białorusi i wyraża nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla innych państw europejskich".
"Nawiązując do fundamentalnych wartości europejskich, Sejm apeluje również do parlamentów wszystkich państw Europy, do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i do Parlamentu Europejskiego - o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz trwałego wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi" - głosi projekt rezolucji.
Białoruscy opozycjoniści na spotkaniu z marszałkiem
W piątek jeszcze przed przyjęciem rezoulcji marszałek Sejmu spotkał się z białoruskimi opozycjonistami. Wezmą oni też udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych nt. polskiej polityki zagranicznej dotyczącej Białorusi. Spotkanie poprowadzi szef MSZ Radosław Sikorski.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24