Piątkowe obrady mogą zostać częściowo utajnione. Komunikat Kancelarii Sejmu

SEJM SALA shutterstock_1234620214
Hołownia: złożyłem wniosek o odwołanie dwóch członkiń komisji ds. pedofilii
Źródło: TVN24

Piątkowe obrady Sejmu rozpoczną się od głosowania nad wnioskiem Prezydium Sejmu w sprawie utajnienia pierwszej części obrad. Posłowie mają zająć się wnioskiem o odwołanie dwóch członkiń komisji do spraw pedofilii - Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej. Kancelaria Sejmu wydała komunikat w sprawie przebywania w głównym gmachu budynku w przypadku niejawnych obrad.

Ze zaktualizowanego harmonogramu Sejmu wynika, że piątkowe obrady posłowie rozpoczną najprawdopodobniej bez udziału mediów. Prezydium Sejmu zdecydowało o złożeniu wniosku o utajnienie pierwszej części piątkowych obrad. Wniosek zostanie poddany pod głosowanie na sali plenarnej.

Jeśli obrady zostaną utajnione, posłowie zajmą się wnioskiem marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie dwóch członkiń Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz zapoznają się ze sporządzoną przez komisję sprawiedliwości i praw człowieka opinią w tej sprawie.

W połowie lipca Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek Hołownia przekazał komisji sprawiedliwości dokumenty dotyczące wniosku o odwołanie dwóch członkiń komisji ds. pedofilii: Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej.

W lutym przewodnicząca komisji Karolina Bućko wystosowała do Hołowni wniosek o ich odwołanie. Przyczyną złożenia wniosku były oskarżenia o stosowanie mobbingu, którym Chrobak i Elżanowska stanowczo zaprzeczyły. W maju marszałek Sejmu skierował wniosek o odwołanie obydwu członkiń do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Sala plenarna Sejmu
Sala plenarna Sejmu
Źródło: Verconer/Shutterstock

Kancelaria Sejmu o zasadach działania mediów

O zasadach przebiegu obrad Sejmu z wyłączeniem jawności w specjalnym komunikacie poinformowała Kancelaria Sejmu. Jak wskazano, od północy z 25 na 26 lipca br. do 15 minut po zakończeniu niejawnej części obrad niemożliwe będzie przebywanie w głównym gmachu budynku (budynek C-D).

"Dziennikarze wchodzący wejściem DV proszeni są o kierowanie się w stronę pomieszczeń użytkowanych przez Senat i Kancelarię Senatu oraz niekorzystanie z korytarza przy gabinetach wicemarszałków Sejmu oraz z tzw. korytarza marszałkowskiego łączącego gmach Sejmu z gmachem Senatu" - czytamy.

Niemożliwe będzie korzystanie ze sprzętu dziennikarskiego przechowywanego w tzw. pokoju dziennikarskim. Dziennikarze wciąż będą mogli uzyskiwać jednorazowe karty wstępu na teren Sejmu oraz wchodzić na jego teren na podstawie okresowych lub jednorazowych kart.

Czytaj również: NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Przedstawiciele redakcji akredytowanych w Sejmie zostali też poproszeni są o wyniesienie z głównego gmachu Sejmu - a w szczególności z galerii sali posiedzeń oraz okolic tzw. stolików dziennikarskich - "wszelkich urządzeń służących do nadawania i odbierania sygnału, a także do rejestracji dźwięku lub obrazu".

Redakcje użytkujące pomieszczenia Kancelarii Sejmu w głównym gmachu Sejmu poproszono dodatkowo o odłączenie od zasilania urządzeń nadawczo-odbiorczych pozostawionych w tych pomieszczeniach. "Jednocześnie informujemy, że przygotowująca niejawne obrady Kancelaria Sejmu i Straż Marszałkowska mogą podjąć dalsze, uzasadnione okolicznościami, decyzje służące zabezpieczeniu tajności obrad" - wskazano w komunikacie

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: