Przed godziną 21 wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty zarządził przerwę w posiedzeniu Sejmu do czwartku do godziny 9. Posłowie po południu debatowali nad informacją o skutkach wprowadzenia pięć lat temu nowego prawa wodnego. Sejmowa komisja ustawodawcza zarekomendowała stanowisko do Trybunału Konstytucyjnego, w myśl którego "poleceń w trybie ustawy 'antycovidowej' nie można było wydawać w związku z przygotowaniem wyborów". Wcześniej na sali plenarnej zaprezentowano raport o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Rano przed Sejmem doszło do szarpaniny, gdy do parlamentu chcieli wejść byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Tak relacjonowaliśmy sejmową środę w tvn24.pl.
Sejm rozpoczął w środę trzydniowe posiedzenie. Zarówno Mariusz Kamiński, jak i Maciej Wąsik zapowiedzieli dzień wcześniej pojawienie się w parlamencie. W środę rano przed Sejmem doszło do przepychanek ze Strażą Marszałkowską. Politycy PiS próbowali siłowo wejść do Sejmu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie w Sejmie mogą usiąść Kamiński i Wąsik? Rzeczniczka Hołowni odpowiada
Trzydniowe posiedzenie Sejmu
Posłowie zajęli się rządowym projektem noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wszystkie z wyjątkiem Konfederacji kluby parlamentarne oraz koło Kukiz 15 zapowiedziały poparcie dla projektu. Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisji finansów publicznych.
Zmiany wynikają z decyzji Rady UE, która przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 r.
Projekt zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy pobyt obywateli Ukrainy jest legalny, jeśli przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Harmonogram na 7-8-9 lutego. Porządek obrad
Od 16 marca 2022 r. osoby, które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi w ich kraju, mogą otrzymać świadczenie w wysokości 40 zł za każdy dzień pomocy.
Tzw. mała nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada także wydłużenie obywatelom Ukrainy okresu ważności wiz krajowych i zezwoleń czasowych, a także terminu do opuszczenia przez Ukraińców terytorium Polski oraz terminu dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy.
Wydłużone zostaną również ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów "zgoda na pobyt tolerowany" wydanych obywatelom Ukrainy, a także okres, w którym pobyt obywatela Ukrainy uznawany jest za legalny na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen wydanej przez Polskę i inne państwa strefy Schengen oraz w ramach ruchu bezwizowego.
Prace nad ustawą o emeryturach i rentach
W Sejmie trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.
Projekt dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.
Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.
W projekcie zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.
Autorka/Autor: asty,js/kg
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl