Nazwisko Mariusza Kamińskiego zostało usunięte na stronie Sejmu z listy aktualnych posłów. Zgodnie z informacją Maciej Wąsik wciąż jest aktualnym posłem klubu Prawa i Sprawiedliwości.
W środę opublikowano w Monitorze Polskim postanowienie marszałka Sejmu RP z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.
W czwartek po południu, na stronie Sejmu nazwisko Kamińskiego nie widniało już na liście aktualnych posłów. Jego nazwisko widnieje w zakładce "byli posłowie bieżącej kadencji", a obok adnotacja - "utrata prawa wybieralności".
Nazwisko Macieja Wąsika (PiS) ciągle widnieje na liście aktualnych posłów.
Wcześniej w czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że postanowienie o wygaszeniu mandatu byłego posła Kamińskiego zostało opublikowane w Monitorze Polskim, a więc w związku z tym ruszy procedura obsadzania tego mandatu. Hołownia powiedział również, że w przypadku Wąsika "wstrzymał się z rozpoczęciem procedury obsadzania mandatu do czasu uzyskania kompetentnych opinii prawnych".
Marszałek Sejmu stwierdził, że "sprawa pana Kamińskiego żadnych wątpliwości nie budzi". - Jest to orzeczenie Sądu Najwyższego - dodał Hołownia.
Odwołania Kamińskiego i Wąsika
Po wyroku z 20 grudnia zeszłego roku marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 roku.
Kamiński i Wąsik wnieśli odwołania od tych decyzji, które marszałek Sejmu skierował do Izby Pracy Sądu Najwyższego. Odwołanie Kamińskiego nie zostało uwzględnione. W orzeczeniu Izby Pracy wskazano, że wcześniejsza decyzja w tej samej sprawie Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego - uchylająca postanowienia marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego - nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego. Sędziowie SN wydający to orzeczenie wyjaśnili, że izba kontroli "nie ma statusu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy", a zatem "jej wypowiedzi nie są aktami stosowania prawa".
Odwołanie Kamińskiego zostało wniesione przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię do Izby Pracy SN przed tygodniem. Wraz z odwołaniem Kamińskiego do Izby Pracy przekazane zostało wówczas odwołanie Macieja Wąsika. Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która w zeszły czwartek uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu Wąsika. To na rozwiązanie tej sprawy czeka marszałek Sejmu.
Zatrzymani na terenie Pałacu Prezydenckiego
Politycy Prawa i Sprawiedliwości zostali zatrzymani przez policję we wtorek wieczorem na terenie Pałacu Prezydenckiego. Przewieziono ich do komendy policji, a następnie do aresztu śledczego na warszawskim Grochowie.
W czwartek dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński ustalił, że Kamiński i Wąsik zostali przewiezieni z warszawskiego aresztu do innych zakładów karnych. Syn Kamińskiego - Kacper Kamiński - napisał w mediach społecznościowych, że jego ojciec trafił do Radomia, a Wąsik "do Ostrołęki". Chodzi o miejscowość Przytuły Stare, gdzie znajduje się zakład karny.
Źródło: PAP, tvn24.pl