Schetyna przeszkadzał czy mobilizował? Przypominamy wypowiedzi z kampanii

[object Object]
Grzegorz Schetyna zostanie wyrzucony z PO?tvn24
wideo 2/12

W kampanii wyborczej nie szczędził swojej partii gorzkich słów. Zamiast zagrzewać do walki o europarlament, chłodno punktował błędy. Grzegorz Schetyna, były marszałek Sejmu i były szef dolnośląskich struktur, zdaniem polityków własnej partii stąpa po cienkim lodzie i jest na cenzurowanym, o włos od wyrzucenia z partii. Przypominamy, czym Schetyna mógł rozzłościć szefa rządu.

Donald Tusk, według przecieków z zarządu krajowego PO, tak miał komentować działania Schetyny w czasie kampanii wyborczej: - To była świadoma gra na obniżenie wyniku Platformy w wyborach po to, aby wymusić zmiany wewnątrz PO. Nie pozwolę na to.

W czasie kampanii PO starała się trzymać Schetynę w cieniu. Nie jeździł po Polsce jak dawniej, nie występował na wiecach, nie zagrzewał do głosowania, nie agitował. Przypominał o swoim istnieniu jedynie cierpkimi słowami wobec władz własnej partii. Im więcej błędów wyliczał, tym ostrzejsza była odpowiedź PO czy samego Tuska.

Leniwa PO bez kampanii

Były wiceprzewodniczący i były szef dolnośląskich struktur w kampanii zarzucał PO demobilizację i brak konsekwentnej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Mimo że twierdził, iż PO wyborów nie przegra, to z pozycji chłodnego komentatora wyliczał, że z przewagą jedynie 1-2 proc.

- Trochę jesteśmy zakładnikami sytuacji w wielkich miastach czy w największych mediach, gdzie widać tę kampanię, no a w Polsce lokalnej, w Polsce powiatowej nie widać jej tak, jak powinno być widać - mówił w RMF FM.

Ostre słowa padały pod adresem samej partii. Zarzucał PO, że jest leniwa i brakuje jej "głodu zwycięstwa". - Dzisiaj widzę, że PO jest partią sytą i często pozbawioną woli walki - mówił dla "Rzeczpospolitej".

09.05.2014 | PO pod napięciem. Schetyna krytykuje decyzje Tuska
09.05.2014 | PO pod napięciem. Schetyna krytykuje decyzje TuskaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN
Schetyna: lider nie będzie pisał scenariusza kampanii wyborczej
Schetyna: lider nie będzie pisał scenariusza kampanii wyborczejtvn24

Schetyna zarzucał partii brak wizji na kolejne lata, co niektórzy interpretowali jako zawoalowany przytyk w zupełny brak programu politycznego. - Potrzebna jest dyskusja - ucinał w rozmowie z TVN24.

Kamiński - "symbol anty-PO"

Schetyna dość chłodno wypowiadał się też o "jedynkach" PO w regionach, podważał decyzje władz partii i kandydatury. Ostro skrytykował lubelski "numer 1", czyli bezpartyjnego Michała Kamińskiego (europosła w kończącej się kadencji, byłego członka PiS).

- Kamiński jest symbolem anty-PO. Nie mam przekonania, czy rzeczywiście może pomóc odbudować pozycję Platformy na Lubelszczyźnie i zdobyć głosy elektoratu prawicowego - twierdził Schetyna na początku maja w rozmowie z "Rzeczpospolitą". I dodawał: - Nie umieściłbym go na naszych listach. A na pewno nie na pierwszym miejscu.

Ironizował, że skoro na listach znalazł się Kamiński, to niedługo może znaleźć się miejsce także dla Romana Giertycha (kiedyś w LPR).

Potem - prawdopodobnie po reprymendzie od szefów - jego retoryka zelżała. - Wiem, że on pracuje i przyniesie głosy Platformie - mówił o Kamińskim.

Schetyna krytycznie o Kamińskim na liście PO. "Jedynka" dla Krzaklewskiego zakończyła się porażką
Schetyna krytycznie o Kamińskim na liście PO. "Jedynka" dla Krzaklewskiego zakończyła się porażką tvn24

Nie ma zmiłuj dla Protasiewicza

Do samego końca kampanii nie szczędził za to złośliwości swojemu rywalowi na Dolnym Śląsku Jackowi Protasiewiczowi, który odebrał mu przywództwo w regionie.

Schetyna nie przetrawił tej porażki. - Dolnośląska Platforma Obywatelska wymaga przebudowy i nowego początku - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24. Zaznaczył, że do tej przebudowy powinno dojść po wyborach do europarlamentu 25 maja.

Z kolei w rozmowie z "Rzeczpospolitą" jasno dawał do zrozumienia, że Protasiewicz nie zasługuje na "jedynkę" w wyborach do Sejmu. - Nie wyobrażam sobie tego. Protasiewicz powinien odsunąć się od bieżącej polityki. Jego kompromitacja, zachowanie na lotnisku i konferencja prasowa są nie do obrony. Protasiewicz ciągnąłby PO w dół - mówił Schetyna.

Grzegorz Schetyna o Jacku Protasiewiczu
Grzegorz Schetyna o Jacku Protasiewiczu tvn24

Wielokrotnie i z rozbawieniem pił także do incydentu na frankfurckim lotnisku z udziałem Protasiewicza. Zdaniem tabloidu "Bild", nietrzeźwy eurodeputowany awanturował się z celnikami, miało dojść do szarpaniny. W wyniku afery Protasiewicz zrezygnował z kandydowania w eurowyborach, zrezygnował też z szefowania kampanii PO. Schetyna nie krył zadowolenia. - Ja nie mam zarzutów w prokuraturze niemieckiej. Chyba, że coś pan wie - ironizował w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

Schetyna: Protasiewicz skompromitował Polskę
Schetyna: Protasiewicz skompromitował PolskęRMF FM
Grzegorz Schetyna twierdzi, że incydent z udziałem Protasiewicza go nie cieszy
Grzegorz Schetyna twierdzi, że incydent z udziałem Protasiewicza go nie cieszy tvn24

Po kampanii: chciałem dobrze

Wybory za nami, PO wygrała zaledwie o głos. Schetyna zapewnia, że jego krytyczne słowa w czasie kampanii miały zwrócić uwagę na problemy i zdopingować PO. Twierdzi, że nie grał na obniżenie wyniku Platformy. Czuje się "partyjnym patriotą". Krytyka jednak nie słabnie. - Tak wielką partię trzeba budzić do walki. Przez tygodnie, miesiące, a nie przez dni - mówił w "Faktach po Faktach", gratulując szefom dynamicznej końcówki kampanii.

Przekonuje jednak, że trzeba wyciągnąć wnioski z wyborów i przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw".

Schetyna o krytyce zarządu: moim celem była mobilizacja PO
Schetyna o krytyce zarządu: moim celem była mobilizacja POtvn24

- Tusk jest szefem partii i jej liderem, ale uważam, że w partii potrzebna jest dyskusja i własny głos ludzi, dla których interes Platformy jest najważniejszy. Ja nie będę pozycji PO podważał i atakował - deklarował w RMF FM. Dodawał jednak, że Michał Kamiński, były spin doktor PiS, "nie będzie uczył go patriotyzmu".

Z kolei w TVP Info ostrzegał, że PO przegra wybory samorządowe, jeśli nie ustrzeże się błędów z kampanii do PE, w której skupiono się na dużych miastach, kosztem powiatów i gmin.

W co gra Schetyna?

Niektórzy politycy twierdzą, że Schetyna śladem m.in. Jarosława Gowina buduje sobie ścieżkę do wyjścia z PO, ale chcąc pozostawić wrażenie, że to jego wyrzucono.

Sam Schetyna deklaruje, że "może jeszcze sporo zrobić w polskiej polityce" i nie zamierza opuścić partii, którą - jak podkreśla - stworzył i przed lata budował. Twierdzi, że analizowane są różne scenariusze z udziałem jego osoby. Zaprzecza, że interesuje go stanowisko ambasadora, nie wyklucza kandydowania w wyborach na prezydenta Wrocławia.

Grzegorz Schetyna o swoim kandydowaniu na prezydenta Wrocławia
Grzegorz Schetyna o swoim kandydowaniu na prezydenta Wrocławiatvn24
Schetyna krytykuje partię
Schetyna krytykuje partiętvn24

Autor: pk//kdj/zp / Źródło: tvn24.pl, TVN24, "Rzeczpospolita", TVP Info, RMF FM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek, dowiedział się dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Jaworek był podejrzany o potrójne morderstwo.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Dla mnie ta sprawa dzisiaj jest absolutnie nierozstrzygnięta. Jeżeli sąd okręgowy uzna, że immunitet nie chroni Marcina Romanowskiego, to będzie zwrot akcji - mówił w TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odnosząc się do sytuacji byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Podkreślał także, że immunitetu "nie można traktować instrumentalnie".

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

Źródło:
TVN24

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Na jeziorze Śniardwy na wysokości wsi Guty (woj. warmińsko-mazurskie) turyści zauważyli ciało mężczyzny. Jak poinformowała policja, to ciało mężczyzny, który był poszukiwany od 16 lipca.

Turyści zauważyli ciało dryfujące na jeziorze

Turyści zauważyli ciało dryfujące na jeziorze

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 w powiecie świebodzińskim doszło w sobotę nad ranem do poważnego wypadku. Bus uderzył w samochód służby drogowej. Rannych zostało dziewięć osób, pięć jest w stanie krytycznym, wśród nich są dzieci. Jak informuje policja, droga w kierunku Świecka została odblokowana.

Po wypadku na A2 stan pięciu osób jest krytyczny, wśród rannych są małe dzieci

Po wypadku na A2 stan pięciu osób jest krytyczny, wśród rannych są małe dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą. Z prognozy wynika, że termometry pokazać mogą w cieniu 33 stopnie, na słońcu zaś temperatura będzie znacznie wyższa.

Pomarańczowe alarmy w 13 województwach

Pomarańczowe alarmy w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Trwają poszukiwania około 30 zaginionych osób.

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Kilkunastu demokratów z Kongresu USA dołączyło w piątek do grona kongresmenów tej partii, wzywających prezydenta Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury do Białego Domu. Biden jednak zapowiada, że zmierzy się z Donaldem Trumpem w listopadowych wyborach.

Nie ustają apele do Bidena. "Musimy zmierzyć się z rzeczywistością"

Nie ustają apele do Bidena. "Musimy zmierzyć się z rzeczywistością"

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Niemieckie MSZ przekazało, że Berlin pozostaje w intensywnym kontakcie z władzami w Mińsku w sprawie jego losu.

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Źródło:
PAP, Reuters

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Reuters sporządził szeroki raport na temat niedoboru amunicji artyleryjskiej w państwach Zachodu, co dramatycznie przekłada się na sytuację na ukraińsko-rosyjskim froncie. Wskazuje on na szereg złych decyzji i inwestycji na przestrzeni ostatnich dekad podjętych w USA i innych państwach NATO, w tym na odejście od wykorzystywania trotylu (TNT) do produkcji amunicji kalibru 155 mm. W oświadczeniu dla agencji Reutersa amerykańska armia po raz pierwszy publicznie potwierdziła, że po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę powrócono do TNT przy produkcji pocisków artyleryjskich. Tego materiału wybuchowego, jak też innych, obecnie brakuje. Znajdujące się nieopodal Bydgoszczy zakłady Nitro-Chem są "ostatnią zachowaną fabryką TNT w Europie czy Ameryce Północnej".

"Lata błędnych kalkulacji" i "niedobory amunicji". W raporcie o decyzji USA sprzed lat, trotylu i kluczowej roli Polski

"Lata błędnych kalkulacji" i "niedobory amunicji". W raporcie o decyzji USA sprzed lat, trotylu i kluczowej roli Polski

Źródło:
Reuters, PAP
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Liczba incydentów niepokojąco rośnie. "Pożary nie znają granic"

Liczba incydentów niepokojąco rośnie. "Pożary nie znają granic"

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl