Manowska: dołożę starań, aby Sąd Najwyższy był ostoją niezależności. Kwiaty od prokuratora krajowego

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
kb/adso
Źródło:
TVN24
Manowska: dołożę wszelkich starań, aby SN był symbolem niezależności wymiaru sprawiedliwości
Manowska: dołożę wszelkich starań, aby SN był symbolem niezależności wymiaru sprawiedliwościTVN24
wideo 2/22
TVN24Manowska: dołożę wszelkich starań, aby SN był symbolem niezależności wymiaru sprawiedliwości

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji Małgorzacie Manowskiej na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego oraz Michałowi Laskowskiemu na prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Karną. Manowska zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby Sąd Najwyższy pozostał "symbolem i ostoją niezależności wymiaru sprawiedliwości". Wśród jej pierwszych decyzji było mianowanie nowego rzecznika prasowego SN.

W poniedziałek prezydencki rzecznik Błażej Spychalski poinformował, że Andrzej Duda zdecydował o powołaniu sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Dokonał tego wyboru spośród pięciu sędziów wskazanych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

KIM JEST MAŁGORZATA MANOWSKA?

Na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Karną prezydent wskazał sędziego Michała Laskowskiego, który do niedawna był rzecznikiem prasowym SN. Wyboru dokonał spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów Izby Karnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zaprzysiężenie w Pałacu Prezydenckim

We wtorek rano w Pałacu Prezydenckim Manowska i Laskowski odebrali nominacje na nowe funkcje. Następnie pojechali do Sądu Najwyższego.

Manowska: dołożę wszelkich starań, aby Sąd Najwyższy dalej był ostoją niezależności

- Bardzo się cieszę, że całe swoje długoletnie doświadczenie - i sędziowskie, i akademickie - będę mogła poświęcić dla służby Sądowi Najwyższemu oraz dla jego pracowników. Bo zapomina się bardzo często, że Sąd Najwyższy to nie tylko państwo sędziowie, ale to również jego pracownicy, których może na co dzień tak nie widać, ale bez nich wymiar sprawiedliwości i Sąd Najwyższy by nie funkcjonował - mówiła nowa pierwsza prezes już po pojawieniu się w gmachu SN.

- Mogę obiecać, że dołożę wszelkich starań, aby Sąd Najwyższy, tak jak dotychczas, niezmiennie jest i był symbolem i ostoją niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej. Dołożę wszelkich starań, aby tak się stało. Jestem przekonana, że dzięki mojej pracowitości, zaangażowaniu i zaangażowaniu całej załogi ten cel na pewno będzie bez problemu realizowany - dodała.

Manowska: dołożę wszelkich starań, aby SN był symbolem niezależności wymiaru sprawiedliwości
Manowska: dołożę wszelkich starań, aby SN był symbolem niezależności wymiaru sprawiedliwościTVN24

Prokurator krajowy z bukietem. "Pogratulowałem pani prezes"

We wtorek w Sądzie Najwyższym pojawił się z kwiatami prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Pytany o cel wizyty, odparł: - Pogratulowałem pani prezes.

Święczkowski: pogratulowałem pani prezes
Święczkowski: pogratulowałem pani prezesTVN24

Nowy rzecznik Sądu Najwyższego

Sędzia Aleksander Stępkowski poinformował dziennikarzy, że od wtorku został nowym rzecznikiem prasowym Sądu Najwyższego. - Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska podjęła już dziś pierwsze decyzje i taką chyba rzeczywiście pierwszą decyzją było mianowanie rzecznika SN. Zostałem zaszczycony tą nominacją, tak więc jestem od dziś do państwa dyspozycji - powiedział Stępkowski.

Poprzednim rzecznikiem Sądu Najwyższego był sędzia Michał Laskowski, który pod koniec kwietnia zrezygnował z tej funkcji. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu Michała Laskowskiego na prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej.

Sędzia Aleksander Stępkowski nowym rzecznikiem prasowym Sądu Najwyższego
Sędzia Aleksander Stępkowski nowym rzecznikiem prasowym Sądu NajwyższegoTVN24

Autor:mjz, kb/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości