Ursula von der Leyen zapowiada odblokowanie pieniędzy dla Polski z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy. Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie wspólnej granicy. Z kolei w Niemczech Bundestag przyjął ustawę zezwalającą na posiadanie marihuany. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.
1. Gigantyczne pieniądze dla Polski
W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"
2. Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"
Nie doszło do spotkania przedstawicieli polskiego rządu z władzami Ukrainy - przekazał w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, który pojawił na granicy obu państw. - Zdajemy sobie sprawę z trudności, z którymi mierzy się polski rząd, i jesteśmy gotowi, by pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji. Wychodzimy naprzeciw - mówił.
Ukraina proponuje Polsce plan składający się z pięciu kroków, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił ukraiński premier Denys Szmyhal.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Ukrainy na granicy. Dziękuje Tuskowi, proponuje plan, ale zapowiada możliwe "środki odwetowe"
3. Niemcy legalizują marihuanę
Niemiecki Bundestag przyjął ustawę zezwalającą osobom fizycznym i organizacjom społecznym na uprawę i posiadanie ograniczonej ilości marihuany. Niemcy są dziewiątym krajem na świecie, który zalegalizował tę kwestię.
Ustawa przyjęta w niemieckim Bundestagu przez rządzącą trójpartyjną koalicję kanclerza Olafa Scholza zalegalizowała uprawę do trzech roślin do prywatnej konsumpcji i posiadanie do 25 gramów marihuany.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki
4. Rektor Collegium Humanum z zarzutami
Śląski pion Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju - poinformowano w piątkowym komunikacie prokuratury.
Wcześniej informowaliśmy, że agenci CBA weszli do siedziby Collegium Humanum. W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do Krajowej Administracji Skarbowej wniosek o kontrolę w tej uczelni.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rektor Collegium Humanów miał popełnić 30 przestępstw
5. Wyniki kontroli po wybuchu granatnika w KGP
W wyniku kontroli po wybuchu granatnika w gabinecie byłego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka stwierdzono "27 bardzo poważnych uchybień" - przekazał minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.
Szef resortu zapowiedział, że złożone zostaną trzy zawiadomienia do prokuratury. Jedno z nich będzie dotyczyło art. 263 par. 2 Kodeksu karnego - posiadania broni wbrew obowiązującym przepisom przez byłego komendanta policji, generała Jarosława Szymczyka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. „27 bardzo poważnych uchybień”, będą zawiadomienia do prokuratury
6. KO liderem sondażu przed wyborami do europarlamentu
Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, Koalicja Obywatelska uzyskałaby 33,5 procent głosów, zaś PiS - 29 procent. Na trzecim miejscu znalazłaby się Trzecia Droga z wynikiem 14 procent - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla More In Common Polska, opublikowanego w piątek przez "Rzeczpospolitą".
Na Lewicę zagłosowałoby 8,5 proc. respondentów, a na Konfederację - 7,5 proc. Odpowiedź "inna partia" wybrało 1,3 proc. uczestników sondażu, a 6,2 proc. pytanych było niezdecydowanych.
Źródło: PAP, TVN24