Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
TVN24
Marcin Kierwiński o niedopełnieniu obowiązków przez gen. Szymczyka
Marcin Kierwiński o niedopełnieniu obowiązków przez gen. SzymczykaTVN24
wideo 2/9
Marcin KierwińskiTVN24

W wyniku kontroli po wybuchu granatnika w gabinecie byłego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka stwierdzono "27 bardzo poważnych uchybień" - przekazał szef MSWiA Marcin Kierwiński. - Po rozmowie z dyrektorami zajmującymi się kontrolą zdecydowałem, że będą złożone zawiadomienia do prokuratury - dodał. 

Marcin Kierwiński powiedział, że kontrola wykazała "27 uchybień, które pokazują skalę degrengolady i upadku zarządzania policją przez pana generała Szymczyka i polityków PiS". 

Szef resortu zapowiedział, że złożone zostaną trzy zawiadomienia do prokuratury. Jedno z nich będzie dotyczyło art. 263 par. 2 Kodeksu karnego - posiadania broni wbrew obowiązującym przepisom przez byłego komendanta policji, generała Jarosława Szymczyka.

Kolejne ma dotyczyć artykułu 231 par. 1 Kodeksu karnego - niedopełnienia obowiązków poprzez "niewydanie poleceń sprawdzenia pirotechnicznego otrzymanego prezentu mimo możliwości i środków". 

Kierwiński przekazał, że zostanie także złożone zawiadomienie do prokuratury w związku z przewiezieniem granatnika przez granicę Polski i nieprawidłowych procedur po wybuchu granatnika. - Złożymy także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 231. Kodeksu karnego, polegającego na niedopełnieniu obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego w związku z wystąpieniem zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. W momencie, gdy ten granatnik został detonowany, nie zarządzono ewakuacji, nie zadziałały żadne procedury - mówił minister.

- Wydaje się, że skala bałaganu, niekompetencji, celowego mataczenia przy tej sprawie doprowadziła do tego, że nie podjęto żadnych działań, aby ewentualnie chronić ludzi, którzy byli na terenie Komendy Głównej Policji - dodał Kierwiński.

MSWiA ws. audytu przeprowadzonego w KGP
MSWiA ws. audytu przeprowadzonego w KGPTVN24

"Mieliśmy bardzo dużo szczęścia"

- W tej sprawie my wszyscy, jako Polacy, mieliśmy bardzo dużo szczęścia, ponieważ ta głowica, nabój granatnika nie uzbroił się i trafił w tę przestrzeń, która jest pomiędzy belkami nośnymi. Gdyby trochę inaczej ukształtowała się trajektoria lotu, wtedy z dużym prawdopodobieństwem mielibyśmy do czynienia z katastrofą budowlaną i pewnie mielibyśmy do czynienia ze znacznym zagrożeniem życia, może nawet z bezpośrednim zagrożeniem życia funkcjonariuszy - powiedział.

Minister zaznaczył, że będą prowadzone "pogłębione analizy, w jaki sposób MSWiA" zareagowało na wydarzenia w KGP i "czy cokolwiek zrobiono".

Były komendant główny policji Jarosław SzymczykFakty TVN

Kierwiński: policja jest pokrzywdzona przez generała Szymczyka

Szef MSWiA powiedział, że po zapoznaniu się z raportem może ocenić, że obraz KGP kierowanej przez gen. Jarosława Szymczyka i polityków PiS "jawi się jako miejsce, w którym nie ma żadnych procedur". - Jest rzeczą niepojętą, że w przypadku takiego incydentu, (...) nie zarządzono ewakuacji. Czymś niepojętym jest to, że nie dbano o bezpieczeństwo pracowników, a zajmowano się jedynie tym, żeby jak najmniej osób o tym wiedziało. To pokazuje tak naprawdę skalę upadku zarządzania formacją. Moje prywatne zdanie na temat tego, co wyprawiał pan generał Szymczyk jest takie, że niszczył wizerunek policji - twierdzi Kierwiński.

- W tym postępowaniu prowadzonym przez prokuraturę pan Szymczyk ma status pokrzywdzonego, a pokrzywdzona jest polska policja. Polska policja jest pokrzywdzona przez pana generała Szymczyka - dodał.

Kierwiński o postępowaniu w sprawie Black Hawka
Kierwiński o postępowaniu w sprawie Black HawkaTVN24

Po kontroli ws. Black Hawka "wspólna ocena", jak działała KGP

- Badaliśmy to kompleksowo, nie badaliśmy samego zajścia, wybuchu, ale między innymi też to, jak granatniki zostały przetransportowane z Ukrainy i jak znalazły się w komendzie. Gdy dostaniemy wyniki kontroli Black Hawka, pewnie będziemy zajmować się wspólną oceną, jak działała KGP w tych dwóch sprawach bardzo "wizerunkowych" dla policji - zapowiedział szef MSWiA.

Mówił, że na kontrolę w sprawie incydentu z Black Hawkiem trzeba poczekać jeszcze "góra kilkanaście dni". - Jeżeli chodzi o postępowanie w sprawie wypadku Black Hawka, w ostatnim tygodniu otrzymaliśmy nowe informacje, które skłoniły mnie do tego, aby jeszcze o kilka dni tę kontrolę przedłużyć. Ale uspokajam, to jest naprawdę perspektywa góra kilkunastu dni, że spotkamy się, aby przedstawić wnioski z tej kontroli. Wtedy będziemy formułować ostateczne wnioski dotyczące ewentualnych zawiadomień do prokuratury bądź do innych instytucji państwa w sprawie jakości przeprowadzonych badań i postępowań wyjaśniających w Komendzie Głównej Policji - mówił.

Czesław Mroczek o protokole ws. wybuchu granatnika w KGP
Czesław Mroczek o protokole ws. wybuchu granatnika w KGPTVN24

Mroczek: postępowanie szkodowe ewidentnie było nierzetelne

Po oświadczeniu Kierwińskiego głos zabrał Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski. Zaznaczył, że protokół kontrolny jest materiałem niejawnym. - Protokół wyraźnie stwierdza, że mieliśmy do czynienia z sytuacją bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia osób przebywających w tym momencie w budynku (KGP - red.). Stwierdzono też nieprawidłowości z nieprzestrzeganiem procedur związanych z wyznaczeniem bezpiecznych stref działania, wezwaniem do zabezpieczenia jednostki straży pożarnej oraz systemu ratownictwa medycznego, jak również w zakresie przeprowadzenia ewakuacji w sytuacji ujawnienia materiału wybuchowego - mówił.

Zwrócił też uwagę, że zauważono nieprawidłowości w zakresie oszacowania strat w budynku. - Postępowanie szkodowe ewidentnie było nierzetelne, aby wartość szkody określić w minimalnym stopniu - powiedział. Mroczek zapowiedział ponowne sprawdzenie zakresu szkód w komendzie.

- Jeżeli chodzi o postępowanie wyjaśniające, to w Komendzie Głównej Policji prowadzono czynności w sprawie zdarzenia o charakterze katastrofy budowlanej. Zakończono je uznaniem, że w sprawie nie zachodzi uzasadnione przypuszczenie popełnienia przewinienia dyscyplinarnego i sprawę uznano za ostatecznie załatwioną. Prowadzono zatem postępowanie wyjaśniające, w wyniku którego niczego nie wyjaśniono - powiedział Mroczek.

Kierwiński: potrzebne jest ponowne oszacowanie strat w tym zakresie
Kierwiński: potrzebne jest ponowne oszacowanie strat w tym zakresieTVN24

Do błędów w zakresie oszacowania strat odniósł się też Marcin Kierwiński. - Kwota, którą podają dziennikarze - około 20 tysięcy złotych - została w ramach postępowania wyjaśniającego oszacowana jeszcze za poprzedników w Komendzie Głównej Policji. Jest jedną podstawową wadą - nie zawiera kosztów pracy i transportu, czyli tych rzeczy, które robili pracownicy policji, żeby naprawić to, co się zdarzyło - wyjaśnił Kierwiński.

- Rolą pracowników policji nie jest to, żeby odbudowywać Komendę Główną Policji po ekscesach, których dokonuje komendant, więc jednym z zaleceń tego raportu jest ponowne oszacowanie wysokości strat w tym zakresie - dodał.

Poszkodowane dwie osoby

Jako "szczególnie bulwersujące" Mroczek określił fakt, że osoby, które prowadziły to postępowanie były potem "w sposób nadzwyczajny gratyfikowane poprzez system nagród i premii". Zapowiedział, że to też będzie oceniane pod kątem "prawidłowości tego postępowania".

Mroczek odniósł się też do kwestii poszkodowanych w tym zdarzeniu. Powiedział, że poszkodowani zostali generał Szymczyk i pracownik ochrony. - Te osoby transportowano do szpitala MSWiA. Pan generał Szymczyk został do szpitala przyjęty, ta druga osoba nie. Karetka pogotowia musiała poszukiwać innego miejsca, w którym tę osobę przyjęto. Będziemy wyjaśniać sprawę, dlaczego w ten sposób potraktowano dwie osoby poszkodowane w tym samym zdarzeniu - powiedział.

Wybuch w Komendzie Głównej Policji

W połowie grudnia 2022 roku w gmachu Komendy Głównej Policji doszło do eksplozji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że stało się to "w pomieszczeniu sąsiadującym z gabinetem komendanta Jarosława Szymczyka. "Eksplodował jeden z prezentów, które komendant otrzymał podczas swojej roboczej wizyty na Ukrainie w dn. 11-12 grudnia br., gdzie spotkał się z kierownictwami ukraińskiej policji i służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych. Prezent był podarunkiem od jednego z szefów ukraińskich służb" - podał resort w komunikacie. Komendant trafił wtedy do szpitala.

Czytaj też: Brejza pokazał zdjęcia wykonane tuż po eksplozji w komendzie. "Nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego"

Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza ujawnił we wrześniu ubiegłego roku zdjęcia, które mają dokumentować to, co wydarzyło się osiem miesięcy temu w gmachu Komendy Głównej Policji. 

Autorka/Autor:ek/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Brejza

Pozostałe wiadomości

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 15.04 nad Polską występują wyładowania atmosferyczne, wieje też silny wiatr, a z nieba spada grad. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wojewoda dolnośląski odcina się od komentarzy swojego zastępcy Jacka Protasiewicza, a PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie polityka. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

Zbigniew Mikołejko nie żyje. Był profesorem, filozofem i historykiem religii, a także eseistą i poetą. Zmarł w wieku 72 lat.

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na przejściu dla pieszych w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie), samochód osobowy potrącił dwie nastolatki. Dziewczynki trafiły z obrażeniami ciała do szpitala. 64-letnia kierująca została ukarana mandatem i punktami karnymi. Była trzeźwa.

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Źródło:
tvn24.pl

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN