Rzecznik skontrolował szkoły z Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Co ustalił?

Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"
Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"Renata Kijowska/Fakty TVN
wideo 2/5
Rzecznik Praw Dziecka chce skontrolować szkoły przyjazne LGBT+, "czym ta przyjazność się przejawia"Renata Kijowska/Fakty TVN

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zarzuca części szkół z czołówki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, że ich dyrektorzy nie sprawdzili swoich nauczycieli w rejestrze pedofilów, choć wymaga tego prawo. Przekazał, że o sprawie poinformuje organy ścigania i kuratoria oświaty.

W czwartek, 15 czerwca, Mikołaj Pawlak występował przed posłami z sejmowej komisji oświaty, prezentując przed nimi coroczne podsumowanie swojej pracy.

Przygotowana przez jego biuro "Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka w 2022 roku oraz uwagi o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce" to liczący ok. 450 stron dokument. Pawlak odnosił się do niego na komisji, chwaląc się między innymi swoim telefonem zaufania, konkursami dla dzieci, zlecanymi badaniami oraz pomaganiem uchodźcom.

PEŁNE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI RZECZNIKA PRAW DZIECKA >>>

- Zespół spraw rodzinnych i nieletnich zanotował rekordową liczbę spraw rodzinnych dotyczących rozwodów, spraw o alimenty, o władzę rodzicielską. Było 2235 nowych spraw. Kontynuowano 1477 spraw z lat poprzednich i 2647 spraw udało się zakończyć - wskazywał rzecznik.

Podkreślił, że "spory rodzinne stanowią największą grupę problemów dzieci". - W ich wyniku pojawiają się kolejne, takie jak depresja u dzieci, samotność i często próby suicydalne - mówił Pawlak.

Jednym z elementów komisji były pytania posłów - głównie opozycji - dotyczące działalności Pawlaka. Ci chcieli wiedzieć między innymi, dlaczego Rzecznik zdecydował się skontrolować szkoły z Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ edycja 2023
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ edycja 2023

Co kontrolował Pawlak?

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest inicjatywą, w której to uczniowie oceniają, czy ich szkoła jest bezpieczna dla wszystkich, którzy się w niej uczą - bez względu na płeć czy orientację. Ranking w pierwszych dwóch edycjach obejmował wyłącznie stolicę. Od jego trzeciej edycji oceniane są już szkoły z całej Polski. Z każdym rokiem coraz więcej uczniów szkół ponadpodstawowych wypełnia ankietę - w tym roku, w piątej już edycji, placówki oceniło 20 tys. uczniów.  

Choć w poprzednich edycjach Pawlak nie zawracał sobie rankingiem głowy, po kilku dniach od publikacji najnowszego, skrytykował inicjatywę. Podczas kongresu "Kościół-Edukacja-Wychowanie" (10-11 maja), zorganizowanego przez ruch "Europa Christi", Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział, że w szkołach z rankingu jeszcze w maju rozpoczną się kontrole. W pierwszej kolejności kontrolerzy mają wejść do co najmniej dziesięciu placówek. Obecnego na sali ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka Pawlak zapewniał, że chce się przekonać, "czym ta przyjazność się przejawia".

"RZECZNIK PRAW DZIECKA ZABAWIA SIĘ W INKWIZYTORA" >>>

"Komu są przyjazne te szkoły?"

- Ostatnio padły zarzuty, uznałem je za całkowicie niezasadne, że moje działania mają mieć charakter mrożący wobec kogokolwiek – odniósł się Pawlak. - Ani w dziecięcym telefonie zaufania, ani w żadnym innym zespole, przez żadnego z pracowników, nikt, żadna grupa, żadne dziecko nie jest dyskryminowane. Wszyscy są równo traktowani i wszystkim równo jest udzielana pomoc - dodał rzecznik.

Mówiąc wprost o kontrolach w szkołach z Rankingu, Pawlak powiedział do opozycji: - Ci, którzy chcą edukować i wychowywać dzieci, poza rodzicami, okazało się, że nie sprawdzają siebie w rejestrze pedofilów, o który wielu z was apelowało, który od lat działa. Każdy, kto ma podejść do dziecka, ma być sprawdzony w rejestrze dla bezpieczeństwa. Każdy. W szkole też – przypominał.

Kontrole Pawlaka polegały więc na sprawdzeniu, czy dyrektorzy szkół z Rankingu korzystają z rejestru. To jego zdaniem jeden z wyznaczników tego, "czy te szkoły są bezpieczne".

Mikołaj Pawlak o kontrolach w Szkołach Przyjaznych LGBTQ+
Rzecznik Praw Dziecka na posiedzeniu komisji edukacji

- Niemal połowa z dyrektorów, którzy już mi odpowiedzieli, nie sprawdzała w rejestrze pedofilów swoich pracowników od lat – stwierdził Pawlak. A następnie zaczął pokazywać kartki z odpowiedziami dyrektorów. - Wielokulturowe Liceum Humanistyczne  imienia Jacka Kuronia z Warszawy – zaczął wyliczankę Pawlak. - Odpowiedź rejestru karnego z 30 maja: "nie posiada konta w systemie teleinformatycznym", czyli nie sprawdzało (…). Sprawa trafia do organów ścigania, bo to jest czyn karalny, sprawa trafia do kuratora, rzecznika dyscyplinarnego  i do państwa wiadomości – poinformował.

Podobne zarzuty Pawlak wysunął wobec LO "Bednarska", II SLO w Warszawie, czy LO Collegium Gedanense z Gdańska. O tym ostatnim powiedział, że "w dniach 24-26 maja dyrektor sprawdził 40 nauczycieli. Czyli po naszej interwencji ktoś się przeraził i sprawdził" - mówił Pawlak. I przyznał, że poprzednio szkoła sprawdzała to w 2021 roku.

- Te wszystkie sprawy to są czyny karalne dyrektorów - stwierdził Pawlak. - I pytanie, czy jako rzecznik praw dziecka, dobrze, że to zrobiłem, czy źle, że to zrobiłem? Komu są przyjazne te szkoły i co powiemy rodzicom? Że przez te lata posyłali dzieci do szkół, w których nie wiadomo, czy nie uczył ich pedofil? – pytał retorycznie.

Następnie długo przekonywał, że to ważne. I dopiero po chwili przyznał, że są też szkoły w Rankingu, które się z obowiązków wywiązują - XXX LO w Warszawie, XXI LO w Łodzi czy VI LO w Łodzi.

Mikołaj Pawlak o szkołach, które przeszły jego kontrolę pozytywnie
Rzecznik Praw Dziecka na posiedzeniu komisji edukacji

Tę część wystąpienia zakończył słowami do posłów. - Apeluję w tym momencie, żebyście wszyscy państwo parlamentarzyści w swoich regionach zrobili uprzejmie to, co robi Ministerstwo Edukacji, co jakiś czas przypomnieli o wypełnianiu obowiązków prewencyjnych zabezpieczających nasze dzieci i naszą młodzież. Żeby nie było takich przypadków, że moim obowiązkiem jest zgłaszanie tego gdziekolwiek - tłumaczył.

Co jeszcze można skontrolować?

Mikołaj Pawlak nie poinformował na komisji, do ilu szkół z Rankingu wysłał pytania. Wcześniej mówił, że sprawdzi pierwszą "dziesiątkę" lub "dwudziestkę" z nich.

Organizatorzy plebiscytu udzielają wsparcia prawnego kontrolowanym szkołom.

Koordynator rankingu przedstawia "Tarczę prawną" dla szkół przyjaznych LGBTQ+
Koordynator rankingu przedstawia "Tarczę prawną" dla szkół przyjaznych LGBTQ+TVN24

Izabela Leśniewska, ekspertka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, pod koniec maja mówiła tvn24.pl, że dyrektora szkoły można skontrolować właściwie we wszystkim. Jak tłumaczyła Leśniewska, to, czego kontrolerzy, czyli zwykle wizytatorzy kuratorium szukają, to przede wszystkim papiery. - Bo trudniej jest skontrolować to, co rzeczywiście robimy z dziećmi. Można sprawdzić, czy jakiś uczeń był z wizytą u pedagoga, bo to jest odnotowane w dokumentach, da się zapisać, ale jak zapisać rozmowę na korytarzu, budowanie relacji, tworzenie atmosfery zaufania? Nie da się - mówiła ekspertka. - Szkoły często tworzą tony papierów nie z autentycznej potrzeby, tylko w obawie przed tym, że ktoś będzie chciał je sprawdzić i rozliczyć - zaznaczyła.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Ewa Wrzosek, Dariusz Korneluk, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Leszczyńska oraz Jacek Skała - to kandydaci na stanowisko prokuratora krajowego. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wszystkich pięcioro kandydatów spełnia wymagania formalne. Początek rozmów kwalifikacyjnych zaplanowano na poniedziałek, 26 lutego.

Znamy nazwiska pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego

Znamy nazwiska pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego

Źródło:
PAP

Wyłączony ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego obszar na szczycie Łysiec znów będzie objęty najwyższą formą ochrony przyrody. Zdecydował o tym rząd. Za rządów PiS działki na Świętym Krzyżu zostały oderwane z parku i oddane do użytkowania zakonnikom. Oblaci chcieli je przejąć. Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała ocenił, że działania poprzedniej ekipy były "skandaliczne", a decyzja obecnych władz to "powrót do normalności".

PiS dla zakonu oderwał działki z parku narodowego. Minister zapowiada "powrót do normalności"

PiS dla zakonu oderwał działki z parku narodowego. Minister zapowiada "powrót do normalności"

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Tomasz Komenda, miał 46 lat. Spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił. Informację jako pierwszy podał dziennikarz "Uwagi!" TVN i "Superwizjera" Grzegorz Głuszak. - Tomek zmarł z samego rana. Od dłuższego czasu miał problemy ze zdrowiem. Zmarł w wyniku długiej choroby - przekazał Głuszak na antenie TVN24.

Tomasz Komenda nie żyje

Tomasz Komenda nie żyje

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Tomasz Komenda nie żyje. Został niesłusznie skazany za zabójstwo i zgwałcenie 15-letniej dziewczyny. - Był bardzo spokojnym, bardzo wrażliwym człowiekiem, przynajmniej tak zapamiętałem. On chciał już zapomnieć o całej historii - tak wspominał prof. Zbigniew Ćwiąkalski pełnomocnik zmarłego w procesie o odszkodowanie za 18 lat jakie spędził bezpodstawnie w więzieniu. - Tragiczna postać, której życie się jest zupełnie nie ułożyło - mówił Ćwiąkalski.

"Był bardzo spokojnym człowiekiem, chciał już zapomnieć o całej historii"

"Był bardzo spokojnym człowiekiem, chciał już zapomnieć o całej historii"

Źródło:
TVN24

Tomasz Komenda nie żyje. W tvn24.pl przypominamy historię zbrodni miłoszyckiej, skazania oraz uniewinnienia Komendy, po którym sąd przyznał mu odszkodowanie za 18 lat, które niesłusznie spędził za kratami.

Sprawa Tomasza Komendy. Kalendarium zbrodni, której nie popełnił

Sprawa Tomasza Komendy. Kalendarium zbrodni, której nie popełnił

Źródło:
TVN24, PAP

W środę w Sejmie Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca neo-KRS, przedstawiła informację o działalności tego organu w 2022 roku. - To jest ostatnie takie sprawozdanie. Żegnam panią przewodniczącą neo-KRS-u. Więcej się już na tej sali nie spotkamy - zwróciła się do niej posłanka Koalicji Obywatelskiej i członkini rady Kamila Gasiuk-Pihowicz, nawiązując do przygotowanego projektu nowelizacji ustawy o KRS. Michał Pyrzyk z klubu PSL-Trzecia Droga mówił, że przed Sejmem stoi poważne zadanie, bo "niezwłocznie należy przywrócić społeczne i środowiskowe zaufanie do KRS".

Gasiuk-Pihowicz do szefowej neo-KRS: żegnam panią, więcej na tej sali się już nie spotkamy

Gasiuk-Pihowicz do szefowej neo-KRS: żegnam panią, więcej na tej sali się już nie spotkamy

Źródło:
TVN24, PAP

Nie przedstawiono mi żadnych dowodów ani żadnych informacji, co rzekomo miałbym robić. Nie mam sobie nic do zarzucenia i oczywiście będę się odwoływał - mówił Jan Dziedziczak, poseł PiS, który został ukarany za szarpaninę ze Strażą Marszałkowską podczas próby wprowadzenia do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Nie przepychałem się, próbowałem wejść - powiedział z kolei ukarany Jacek Bogucki.

"Nie mam sobie nic do zarzucenia". Ukarani posłowie komentują decyzję Prezydium Sejmu

"Nie mam sobie nic do zarzucenia". Ukarani posłowie komentują decyzję Prezydium Sejmu

Źródło:
TVN24

Były dyrektor liceum w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie) został skazany po tym, jak miał przywłaszczyć pół miliona złotych ze szkolnej zbiórki. Tomasz G. usłyszał nieprawomocny wyrok dwóch lat i 10 miesięcy więzienia. Mężczyzna przyznał przed sądem, że jest uzależniony od hazardu, a pieniądze przekazywane mu przez wychowawców i uczniów wydał na zakłady bukmacherskie.

Ze szkolnej zbiórki zniknęło pół miliona złotych. Dyrektor wydał pieniądze u bukmachera

Ze szkolnej zbiórki zniknęło pół miliona złotych. Dyrektor wydał pieniądze u bukmachera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja zatrzymała napastnika, który ranił ostrym narzędziem sanitariusza i pielęgniarkę na Izbie Przyjęć oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wolskim na Kasprzaka - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dochodzenie w sprawie polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i niezastosowania się przez nich do zakazu pełnienia funckji publicznych. Chodzi o ich wizyty w Sejmie po wyroku skazującym z grudnia zeszłego roku.

Prokuratura zajmuje się wizytami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Sejmie

Prokuratura zajmuje się wizytami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Sejmie

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w środę o odwołaniu Piotra Schaba z funkcji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jak przekazano, "prezes sądu może być odwołany przez ministra sprawiedliwości w toku kadencji między innymi w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości".

Ministerstwo Sprawiedliwości: Piotr Schab odwołany ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Ministerstwo Sprawiedliwości: Piotr Schab odwołany ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) ma wpłynąć do Sejmu do końca marca - przekazał Janusz Cichoń, który jest przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych.

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Źródło:
PAP

W styczniu 2024 roku podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o dwa punkty procentowe (200 punktów bazowych), poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - przekazał Narodowy Bank Polski. Pozostali członkowie Rady byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Po sekcji zwłok nie jest znana przyczyna śmierci 54-latka, który zmarł po zjedzeniu galarety kupionej na targu w Nowej Dębie (woj. podkarpackie). - Konieczne są dodatkowe badania - przekazuje prokuratura. Próbki wyrobu, którą zjadł mężczyzna, zostaną przebadane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Zjadł mięso z targu, zmarł. Prokurator o sekcji zwłok

Zjadł mięso z targu, zmarł. Prokurator o sekcji zwłok

Źródło:
tvn24.pl

Zakup mięsa na bazarze dla wielu osób jest czymś zwyczajnym. Sytuacja z Nowej Dęby może być jednak dla nas ostrzeżeniem, aby zachować czujność i nie dać się zwieść uśmiechowi sprzedawcy. Oto, co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup mięsa na targowisku.

Zakup mięsa na bazarze. O tym warto wiedzieć

Zakup mięsa na bazarze. O tym warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do polskich i unijnych władz o zorganizowanie spotkania na granicy polsko-ukraińskiej. Jego tematem miałoby być rozwiązanie kryzysu zbożowego. Zełenski, który sam zadeklarował gotowość, by pojawić się na granicy, zwrócił się o obecność między innymi do premiera Donalda Tuska oraz do przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Zełenski chce spotkania na granicy. Apeluje do polskich władz i przedstawicieli UE

Zełenski chce spotkania na granicy. Apeluje do polskich władz i przedstawicieli UE

Źródło:
tvn24.pl

Władze Ukrainy powiadomiły, że planują uruchomić nowy szlak eksportowy na Dunaju, niezbędny wobec zablokowania granicy lądowej z Unią Europejską przez polskich rolników. Kijów chce zwiększyć sprzedaż na rynki zagraniczne do poziomu sprzed wojny - poinformowała agencja Bloomberga.

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Źródło:
PAP

Środa to kolejny dzień protestu rolników. Wciąż jest zablokowanych wiele dróg krajowych, ekspresówek i autostrad. Protesty to wyraz sprzeciwu wobec unijnego Zielonego Ładu i napływu towarów zza wschodniej granicy.

Kolejny dzień protestu rolników. Blokady na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach

Kolejny dzień protestu rolników. Blokady na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach

Źródło:
TVN24, PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało w środowym komunikacie, że "z najwyższym zaniepokojeniem odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władimira Putina i prowadzoną przez niego wojnę". "Oceniamy, że jest to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne i nieodpowiedzialne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury" - brzmi komunikat resortu.

MSZ o antyukraińskich hasłach podczas blokad rolniczych

MSZ o antyukraińskich hasłach podczas blokad rolniczych

Źródło:
PAP

Siedmioro posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało ukaranych po szarpaninie, która wynikła podczas próby wprowadzenia byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Sejmu. Strażnicy błędnie zidentyfikowali jedną posłankę. Posłankę Agnieszkę Górską wzięli za posłankę Katarzynę Sójkę. Sójka domagała się przeprosin. - Zobowiązałem się do publicznych przeprosin i niniejszym panią poseł przepraszam - oświadczył marszałek Szymon Hołownia. Komendant Straży Marszałkowskiej przekazał posłance pismo z "wyrazami ubolewania" w związku z "omyłkowym wymienieniem jej nazwiska" w gronie posłów, którzy "w rażący sposób naruszyli porządek".

Straż Marszałkowska pomyliła posłanki PiS. Komendant "wyraża ubolewanie", marszałek przeprasza

Straż Marszałkowska pomyliła posłanki PiS. Komendant "wyraża ubolewanie", marszałek przeprasza

Źródło:
TVN24, PAP

Platforma Obywatelska w ciągu ośmiu lat zapłaciła 305 tysięcy złotych za przygotowanie "analiz politologicznych" Bartoszowi Kopani - napisała Wirtualna Polska. Ten sam człowiek, jak twierdzi portal, działał w mediach społecznościowych i atakował polityków PiS, a także lidera Polski 2050 Szymona Hołownię.

Dostał od PO 300 tysięcy za "analizy politologiczne". W sieci miał atakować PiS i Hołownię

Dostał od PO 300 tysięcy za "analizy politologiczne". W sieci miał atakować PiS i Hołownię

Źródło:
Wirtualna Polska, Radio Zet, tvn24.pl, PAP

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie od prawie stu lat przyciąga najzdolniejszych pianistów świata. Prawdopodobnie również tych najodważniejszych, o czym przekonuje film dokumentalny Jakuba Piątka "Pianoforte". - Jest to wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie. Miałem zresztą okazję, żeby to zobaczyć na własne oczy - mówi Piątek w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną.

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

Nowozelandzki parlamentarzysta Efeso Collins zmarł po wzięciu udziału w biegu charytatywnym w Auckland. Informację o jego śmierci podała Partia Zielonych, do której należał. "Był dobrym człowiekiem, zawsze przyjaznym i życzliwym", podkreślił premier Nowej Zelandii w oświadczeniu. Collins miał 49 lat.

Parlamentarzysta zmarł po biegu charytatywnym. "Poświęcił swoje życie służbie"

Parlamentarzysta zmarł po biegu charytatywnym. "Poświęcił swoje życie służbie"

Źródło:
Guardian, Reuters

Telewizja CNN ocenia, że były prezydent USA Donald Trump sugeruje, iż jego problemy prawne są porównywalne do heroizmu Aleksieja Nawalnego. - Mam osiem lub dziewięć procesów… a wszystko dlatego, że jestem w polityce - powiedział wcześniej Trump w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News. "Mimo twierdzeń amerykańskiego polityka, że jest ofiarą prześladowań, były prezydent jest pociągany do odpowiedzialności zgodnie z obowiązującym prawem" - komentuje CNN.

Trump porównuje się do Nawalnego

Trump porównuje się do Nawalnego

Źródło:
PAP, CNN

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

W momencie, kiedy zdiagnozowano ten nowotwór, były przerzuty. Minister Ziobro chce zabić ten nowotwór, na pewno nie jest faworytem w tej walce, ale jest zdeterminowany, jest w dobrej formie psychicznej - powiedział w środę wiceprezes Suwerennej Polski Michał Wójcik na temat stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry. Jak dodał, "czeka go poważna operacja".

"Były przerzuty". Michał Wójcik o chorobie Zbigniewa Ziobry

"Były przerzuty". Michał Wójcik o chorobie Zbigniewa Ziobry

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl

Po dziewięciu latach emerytury do służby w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym wraca Jacek Dobrzyński, były rzecznik tej formacji - dowiedział się tvn24.pl. - Teraz to my trzymamy za dziennikarzy kciuki - takimi słowami żegnał się na ostatniej konferencji prasowej, wraz z odwoływanym wówczas szefem CBA Pawłem Wojtunikiem.

Jacek Dobrzyński wraca do CBA

Jacek Dobrzyński wraca do CBA

Źródło:
tvn24.pl

Do magazynu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) wróciło ponad 10 tysięcy komputerów, które miały być przekazane w ramach programu "Laptop dla ucznia" - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - W tym pośpiechu, w tym braku przygotowania, w ustawie o laptopach nie przewidziano, co można zrobić z komputerami, które zostaną zwrócone - dodał.

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarka "Faktów" TVN Renata Kijowska znalazła się na liście nominowanych do nagrody Pióro Nadziei 2023. Zwycięzców nagrody Amnesty International poznamy podczas gali 14 marca.

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Źródło:
Amnesty International Polska, tvn24.pl

Za nami ostatni odcinek serialu "Detektyw: Kraina nocy". Długo oczekiwana czwarta seria kultowej produkcji "Detektyw" nie zawiodła widzów. Oglądalność była rekordowa. Cały sezon można obejrzeć na HBO Max.

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

Źródło:
TVN24