Kandydatką sejmowej większości na urząd Rzecznika Praw Dziecka została Monika Horna-Cieślak, adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna. Jest współautorką nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazywanej "ustawą Kamilka". W rozmowie z dziennikarzami poinformowała, że rozmawiała z przedstawicielami sejmowej większości na temat jej wizji sprawowania tego urzędu.
Kluby miały czas do poniedziałku do godziny 16 na zgłaszanie swoich kandydatów. Wspólną kandydatką sejmowej większości została Monika Horna-Cieślak.
"Kandydatem sejmowej demokratycznej większości na Rzecznika Praw Dziecka jest mecenas Monika Horna-Cieślak. Wiedza, przygotowanie zawodowe i kilkunastoletnie doświadczenie wsparte rekomendacjami organizacji pozarządowych dają gwarancje, że to najlepszy wybór. Trzymam kciuki!" - napisał w mediach społecznościowych szef klubu KO Borys Budka.
Rozmowy, które przebiegały "w duchu zrozumienia praw dzieci"
Także sama zainteresowana mówiła w rozmowie z dziennikarzami o zgłoszeniu jej kandydatury. Poinformowała również, że rozmawiała z przedstawicielami sejmowej większości. - Rozmawialiśmy na temat tego, jak będzie wyglądać urząd Rzecznika Praw Dziecka, jakie mam plany, jak w ogóle widzę funkcjonowanie tego urzędu - dodała.
Relacjonowała, że rozmowy "przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, w duchu zrozumienia praw dzieci, chęci ochrony praw dzieci, z potrzebą tego, żeby każde dziecko w Polsce było zauważane, żeby było chronione". Oceniła, że "rozmowy były naprawdę bardzo merytoryczne".
Adwokatka, aktywistka, współautorka "ustawy Kamilka"
Monika Horna-Cieślak to adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna, a także członkini Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka i członkini Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Horna-Cieślak od lat zajmuje się ochroną praw dzieci, współpracuje też z wieloma organizacjami młodzieżowymi, w przeszłości pracowała między innymi w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Kandydatka sejmowej większości na RPD to także współautorka nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma wzmacniać ochronę dzieci przed przemocą. Nowela nazywana jest także "ustawą Kamilka", ponieważ jej projekt został złożony w Sejmie kilka dni po śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy. Chłopiec zmarł na początku maja po wielu dniach walki życie. Wcześniej był wielokrotnie maltretowany przez ojczyma. Sejm przyjął nowe przepisy w połowie lipca, a na początku sierpnia ustawę podpisał prezydent.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kamil cierpiał tyle dni. A gdzie wy wtedy byliście?
Rzecznik Praw Dziecka
Ustępujący RPD Mikołaj Pawlak 23 listopada 2018 roku został wybrany przez Sejm RP na urząd Rzecznika Praw Dziecka, 12 grudnia 2018 roku jego wybór potwierdził Senat RP, a 14 grudnia złożył uroczyste ślubowanie.
Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka, a w szczególności: prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki.
Rzecznik podejmuje działania na rzecz zapewnienia dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości. Wypełnienie tych zadań wymaga ochrony dziecka przed wszelkimi przejawami przemocy, okrucieństwa, wyzysku, a także przed demoralizacją, zaniedbaniem i innymi formami niewłaściwego traktowania.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24