Urodziło się pierwsze dziecko z programu in vitro. Tusk "długo czekał na takiego SMS-a"

In vitro, dziecko, niemowlę, szpital
Tusk: urodziło się pierwsze dziecko z naszego programu in vitro
Źródło: X/@donaldtusk

- Jest pierwsze dziecko z naszego programu in vitro. Dziewczynka - przekazał w środę premier Donald Tusk. Ocenił, że "to pierwsze szczęście będzie dobrym znakiem dla wszystkich pozostałych par". Wcześniej ministra zdrowia Izabela Leszczyna informowała o narodzinach pierwszego dziecka z rządowego programu in vitro. Dodała, że noworodek i mama "czują się bardzo dobrze".

Premier Donald Tusk opublikował na X nagranie, w którym przekazał: - Jest maleństwo. Długo czekałem na takiego SMS-a. Nie, nie zostałem po raz szósty dziadkiem, ale tak się trochę czuję - jest pierwsze dziecko z naszego programu in vitro. Dziewczynka.

Jak dodał, "wszyscy na nią czekaliśmy, nie tylko szczęśliwi rodzice". Mówił, że "to pierwsze szczęście będzie dobrym znakiem dla wszystkich pozostałych par". - Naprawdę jest z czego się cieszyć - zakończył.

Ministra zdrowia: dziewczynka i mama czują się bardzo dobrze

Wcześniej w środę na antenie radia TOK FM ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała o narodzinach pierwszego dziecka z rządowego programu in vitro. Pary dotknięte problemem niepłodności mogą z niego korzystać od 1 czerwca 2024 roku.

- Właśnie urodziło się nam pierwsze dziecko z naszego programu in vitro. To jest wcześniaczek (...). Dziewczynka i mama czują się bardzo dobrze. Gratuluję rodzicom, cieszę się po prostu niezmiernie - powiedziała.

Szefowa resortu zdrowia określiła efekty programu mianem "ogromnego sukcesu". Jak podała, do tej pory dzięki procedurze wspomaganego rozrodu udało się uzyskać 9258 ciąż. W sumie do programu zakwalifikowano ponad 23 tys. par, a 17 tys. - jak poinformowała - "już jest w tym procesie". Dodała, że dużą popularnością cieszy się także dotowany przez państwo program ochrony płodności na okoliczność leczenia, m.in. onkologicznego. - Jest ponad pół tysiąca osób, które zamroziły swoje gamety - powiedziała, zaznaczając, że większość tej grupy stanowią mężczyźni.

ZOBACZ TEŻ: "Niesamowity sukces rodzin, które skorzystały. Większość z tych osób latami cierpiało"

Rządowy program wsparcia in vitro

Rządowy program wsparcia in vitro przeznaczony jest dla par, które są w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu (wystarczy deklaracja), u których w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu stwierdzono niepłodność lub była ona nieskutecznie leczona, a także takich, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, utworzone w ramach wcześniej realizowanych procedur. Obowiązujące w programie kryterium wieku to do 42 lat dla kobiet, które korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, 45 - dla kobiet, które korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka, oraz 55 lat dla mężczyzn.

ZOBACZ TEŻ: Nie chodzi tylko o seks. Dlaczego (niektórzy) Polacy boją się edukacji zdrowotnej

Czytaj także: