- Rząd przygotowuje zmiany w ustawie offsetowej, na podstawie której dokonuje się m.in. zakupów dla armii - poinformował szef MON Tomasz Siemoniak. Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego należy przeanalizować, czy offset pomaga przemysłowi, czy tylko podnosi koszty. Prezydent i szef MON uczestniczyli w otwarciu XX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
- Trzeba dokonać rzetelnej oceny, na ile mechanizm offsetowy stał się dobrą szansą dla przemysłu zbrojeniowego w Polsce, a na ile był tylko źródłem zwiększenia ceny produktów kupowanych przez wojsko - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, pytany o ocenę offsetu.
Jak przypomniał prezydent, po jednym z największych kontraktów - na zakup samolotu wielozadaniowego dla wojska - "miały miejsce różne korekty, to znaczy dosyć dziwne sposoby zaliczania dawnych zakupów na poczet rozwiązań offsetowych".
"Polonizowanie produkcji"
Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że rząd - po przyjęciu przez UE odpowiedniej dyrektywy - pracuje nad nowelizacją ustawy offsetowej. - W niektórych obszarach offset się sprawdził, a w innych się nie sprawdził. Pilnie to analizujemy - zapewnił.
Jak zaznaczył, rząd chce większą wagę przyłożyć do "polonizowania produkcji" przy zakupach dla wojska, aby w Polsce powstawały nowe miejsca pracy. - Offset do tej pory działający ma i taki wymiar, że część z tych inwestycji nie zawsze utrafia w potrzeby sił zbrojnych - dodał Siemoniak. Minister powiedział, że resort obrony chce iść "w stronę rozwiązań bardziej elastycznych", aby jak najefektywniej wydawać budżetowe pieniądze.
Przetarg na śmigłowiec
Jednocześnie Siemoniak zapowiedział, że we wrześniu powinien nastąpić kolejny etap przetargu na zakup śmigłowca dla wojska - przetarg rozpoczęto wiosną. - Zgłosiły się trzy firmy i myślę, że we wrześniu będziemy w stanie podać dalszy harmonogram i przetarg wkroczy w decydującą fazę - dodał minister.
Trzecia impreza w Europie
Otwarty dziś XX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach jest trzecią co do wielkości - po Paryżu i Londynie - tego typu imprezą wystawienniczą w Europie. Przez cztery dni na terenach wystawienniczych Targów Kielce najnowocześniejszy sprzęt, rozwiązania technologiczne i wsparcie dla wojska będzie prezentować 400 wystawców z 27 krajów.
Swoją premierę podczas Salonu będzie miał MSBS 5,56 - nowy karabin dla Wojska Polskiego opracowany w Fabryce Broni Bumaru w Radomiu. PZL-Świdnik S.A. zaprezentuje dwusilnikowy wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy AW149. Podczas Salonu będzie prezentowana wystawa potencjału obronnego Włoch.
Autor: km//bgr/kdj / Źródło: PAP,tvn24.pl