"Rząd niszczy publiczne media"

 
"Dobiegł końca pierwszy etap osłabiania, a być może niszczenia polskich mediów publicznych"
Źródło: TVN24
"Przejmowanie kontroli politycznej nad mediami pod fałszywą przykrywką obrony misyjności mediów" zarzuca rządzącej koalicji Komitet Obrony Mediów. 135 osób reprezentujących różne środowiska inteligenckie Poznania zwróciło się do prezydenta i o zawetowanie przyjętej przez Sejm ustawy medialnej. Komitet zaapelował też do sił politycznych w Sejmie o podtrzymanie prezydenckiego weta.

- Wraz z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustawy medialnej dobiegł końca pierwszy etap osłabiania, a być może niszczenia polskich mediów publicznych - pisze Komitet w apelu do Lecha Kaczyńskiego. Jak tłumaczy, jeśli ustawa wejdzie w życie "właśnie misyjne funkcje będą najbardziej poszkodowane i zagrożone". - Jak pokazują analizy i wypowiedzi medioznawców i zarządów mediów publicznych, zagrożony jest sam byt publicznego radia i telewizji regionalnych, dla których finansowanie z abonamentu jest kluczowe dla ich przetrwania - czytamy w oświadczeniu.

Intelektualiści wzywają "do ogólnonarodowej dyskusji nad stanem obecnym i przyszłym kształtem ładu medialnego w Polsce, w tym miejsca, funkcji, zasad działania i finansowania mediów publicznych". Zdaniem Komitetu, takiej debacie powinien patronować właśnie prezydent.

Pierwsze w sprawie powinny wypowiedzieć się środowiska artystyczne, kulturalne, naukowe, oświatowe, dziennikarskie i medioznawcy. Czyli te - jak argumentuje Komitet - "dla których ład medialny ma istotny wpływ na ich działalność i które są znane z troski o interes narodowy".

Od samych polityków oczekuje natomiast, że "w drodze consensusu politycznego przyjmą takie ustalenia prawne, które w sposób trwały usuną możliwości politycznego sterowania mediami". - Tego wymaga polska racja stanu, dobrze pojęty interes narodowy i państwowy - głosi oświadczenie.

W piątek Sejm przyjął większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Znowelizowana ustawa przyznaje ministrowi skarbu kompetencje do odwoływania członków zarządu w TVP i Polskim Radiu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Czytaj także: