"Rząd niszczy publiczne media"

Polska

Aktualizacja:
TVN24"Dobiegł końca pierwszy etap osłabiania, a być może niszczenia polskich mediów publicznych"

"Przejmowanie kontroli politycznej nad mediami pod fałszywą przykrywką obrony misyjności mediów" zarzuca rządzącej koalicji Komitet Obrony Mediów. 135 osób reprezentujących różne środowiska inteligenckie Poznania zwróciło się do prezydenta i o zawetowanie przyjętej przez Sejm ustawy medialnej. Komitet zaapelował też do sił politycznych w Sejmie o podtrzymanie prezydenckiego weta.

- Wraz z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustawy medialnej dobiegł końca pierwszy etap osłabiania, a być może niszczenia polskich mediów publicznych - pisze Komitet w apelu do Lecha Kaczyńskiego. Jak tłumaczy, jeśli ustawa wejdzie w życie "właśnie misyjne funkcje będą najbardziej poszkodowane i zagrożone". - Jak pokazują analizy i wypowiedzi medioznawców i zarządów mediów publicznych, zagrożony jest sam byt publicznego radia i telewizji regionalnych, dla których finansowanie z abonamentu jest kluczowe dla ich przetrwania - czytamy w oświadczeniu.

Intelektualiści wzywają "do ogólnonarodowej dyskusji nad stanem obecnym i przyszłym kształtem ładu medialnego w Polsce, w tym miejsca, funkcji, zasad działania i finansowania mediów publicznych". Zdaniem Komitetu, takiej debacie powinien patronować właśnie prezydent.

Pierwsze w sprawie powinny wypowiedzieć się środowiska artystyczne, kulturalne, naukowe, oświatowe, dziennikarskie i medioznawcy. Czyli te - jak argumentuje Komitet - "dla których ład medialny ma istotny wpływ na ich działalność i które są znane z troski o interes narodowy".

Od samych polityków oczekuje natomiast, że "w drodze consensusu politycznego przyjmą takie ustalenia prawne, które w sposób trwały usuną możliwości politycznego sterowania mediami". - Tego wymaga polska racja stanu, dobrze pojęty interes narodowy i państwowy - głosi oświadczenie.

W piątek Sejm przyjął większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Znowelizowana ustawa przyznaje ministrowi skarbu kompetencje do odwoływania członków zarządu w TVP i Polskim Radiu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24