Ile euro można wsadzić do walizki, po ilu dniach trzeba się zameldować i jak urodzone w Irlandii dziecko ma dostać PESEL planujący powrót do Polski emigrant dowie się z nowego rządowego portalu. Bardziej specjalistycznych informacji wciąż jednak lepiej szukać na forach internetowych.
Masz Plan na powrót? – tym pytaniem wita nowy, rządowy portal www.powroty.gov.pl. Decyzji emigrantów zarobkowych patronuje powracający do gniazda bocian. Biało-czerwona strona wygląda dużo czytelniej niż jej niezbyt często aktualizowana poprzedniczka: migracje.gov.pl.
- Chcieliśmy stworzyć system, który będzie pomagał rozwiązywać konkretne, często bardzo indywidualne problemy Polaków wracających do kraju – deklarował odpowiedzialny za projekt szef doradców premiera Michał Boni. A Donald Tusk, który w Londynie ogłosił inaugurację rządowego programu "Masz Plan na powrót?" zapewnił z kolei, że jego gabinet nie zamierza nikogo „nawracać” na reemigrację.
- Moim zadaniem jest przygotować polską administrację tak, aby ludzie, którzy chcą wrócić, mieli możliwie szybko rzetelną informację, do jakich warunków wracają i co powinni zrobić, i w jaki sposób zrobić, żeby się zaadaptować – deklarował szef rządu.
170 stron porad
Informacje przydatne w zorganizowaniu powrotu do kraju można znaleźć w rządowym serwisie internetowym. Są one zebrane w prawie dwustustronicowym „Powrotniku. Nawigacji dla powracających”. Emigrant dowie się z nich, jakie formalności należy załatwić jeszcze przed wyjazdem, co może przewieźć ze sobą (na przykład do 5 kilogramów świeżych warzyw - z wyłączeniem bulw ziemniaków) i do jakiego urzędu udać się zaraz po powrocie do kraju, a z czym można chwilę poczekać.
Twórcy poradnika deklarują, że pomogą wykorzystać doświadczenie zdobyte za granicą oraz załatwić formalności związane z zakładaniem własnej firmy czy renty lub emerytury, a także jak zarejestrować zagraniczny akt małżeństwa i zapisać dzieci do polskiej szkoły.
"Ile czasu się czeka na P45?"
Problem w tym, ze informacje te są bardzo ogólne. Na przykład Nowicjusz, pytający na forum internetowym gazety.ie: „Ile czasu potrzeba by zamknąć konto w banku Bank Of Ireland i czy są związane z tym jakieś opłaty? Ile czasu się czeka na P45 (formularz zawierający informacje o wysokości podatku w Irlandii, red.) od pracodawcy po zakończeniu umowy o pracy i czy trzeba zgłaszać w jakimś urzędzie swój wyjazd?” z Powrotnika dowie się tylko, że „pracodawca jest zobowiązany wydać nam odpowiednie dokumenty”, a przed wyjazdem "powinniśmy udać się do urzędu podatkowego w celu otrzymania ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku”.
Nowicjusz może się ewentualnie ze swoimi pytaniami zwrócić do zespołu doradców i ekspertów on-line. Odpowiedź otrzyma w ciągu dwóch tygodni.
Emigranci zaczynają wracać
Od 2004 roku z Polski na krócej bądź na dłużej wyjechało od 1,5 do 2,5 mln osób. Celem większości z nich były kraje UE. Rok 2007 był pierwszym rokiem, w którym emigracja przestała rosnąć, a nawet pojawiły się pierwsze symptomy, że Polacy zaczynają wracać. Tendencja ta nasila się w roku 2008.
Ponadto światowy kryzys gospodarczy i rosnące bezrobocie w przyjmujących dotychczas z otwartymi ramionami (prawie) każdą ilość emigrantów Wielka Brytania i Irlandia – gdzie skupiska nowej Polonii są największe – spowodowały wzrost liczby osób rozważających powrót do kraju.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24