Egzaminem pisemnym z języka angielskiego w poniedziałek rano sesję maturalną rozpoczęli polscy maturzyści, którzy chcą uzyskać międzynarodową maturę - International Baccalaureate (IB). W Polsce zdaje ją kilkuset uczniów, na całym świecie ponad 50 tysięcy.
W Polsce program przygotowujący do takiej matury realizuje ponad 30 szkół. Większość z nich to szkoły niepubliczne. Na świecie program IB prowadzony jest przez ponad 2330 szkół.
Egzaminy w języku angielskim
Międzynarodowa sesja maturalna rozpoczyna się zawsze w pierwszych dniach maja. Trwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie zdają kilkanaście egzaminów z sześciu przedmiotów. Obowiązkowy jest język ojczysty, obcy i matematyka. Oprócz tego zdają egzamin z nauk społecznych (do wyboru: geografia, historia lub filozofia), przyrodniczych (biologia, chemia lub fizyka) i z przedmiotu wybranego przez ucznia spośród wszystkich oferowanych w szkole. Materiały na egzamin maturalny przygotowywane są w Wielkiej Brytanii i stamtąd rozsyłane są do szkół na całym świecie. Wszystkie egzaminy (z wyjątkiem egzaminu z języka ojczystego) uczniowie zdają w języku angielskim. Maturzystów obowiązuje 24-godzinna tajemnica dotycząca zadań zawartych w arkuszach egzaminacyjnych, bowiem identyczne zadania rozwiązują maturzyści mieszkający na różnych kontynentach, w różnych strefach czasowych. Program IB realizowany jest w Polsce od 1993 r. Jako pierwsze do programu przystąpiły warszawskie XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Dyplom IB odpowiada polskiemu świadectwu dojrzałości i uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia w polskich uczelniach na takich samych zasadach, jakie daje zdanie polskiej matury.
Autor: jaz/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24