Róża Thun z Europejskiej Partii Ludowej oraz ośmioro europosłów z Niemiec, Holandii, Bułgarii, Węgier i Austrii podpisali się pod apelem do Komisji Europejskiej o działanie zgodnie z zasadą warunkowości w zakresie praworządności. Politycy domagają się od KE podjęcia kroków w tej sprawie, w przeciwnym razie grożą skierowaniem pozwu za bezczynność.
"Nie możemy być biernymi świadkami coraz głębszego kryzysu praworządności w Unii Europejskiej. Komisja Europejska dysponuje mechanizmem warunkowości (pieniądze tam, gdzie przestrzegane jest prawo), ale go nie stosuje. Rozważamy pozew za bezczynność" - napisała na Twitterze Róża Thun.
W liście do Komisji Europejskiej, pod którym oprócz Róży Thun podpisało się ośmioro europosłów: Elena Yoncheva z Bułgarii, Katalin Cseh z Węgier, Lara Wolters i Sophie in 't Veld z Holandii, Othmar Karas z Austrii, Moritz Korner, Katarina Barley i Daniel Freund z Niemiec.
"W związku z nadchodzącym terminem 1 czerwca, Komisja Europejska powinna działać zgodnie z zasadą warunkowości w zakresie praworządności" - napisali na wstępie europarlamentarzyści. "Jednym z głównych kamieni milowych Wieloletniej Perspektywy Finansowej Unii Europejskiej i 'Next Generation EU' jest regulacja warunkowości w zakresie praworządności" - podkreślili.
"Komisja Europejska ma obowiązek działać"
W liście skierowanym do Komisji Europejskiej opublikowanym w środę na stronie internetowej Róży Thun przypomniano, że zasada warunkowości daje Komisji "nowe i niezmiernie ważne narzędzie do obrony zasady praworządności w Unii Europejskiej: obcięcia unijnego finansowania dla rządu kraju członkowskiego, który nie przestrzega zasady praworządności".
"Regulacja ta obowiązuje od stycznia tego roku, ale do dziś Komisja jej nie wykorzystała. Nie wykonano nawet pierwszego kroku, polegającego na wysłaniu pisemnego powiadomienia do krajów członkowskich" - dodano.
"W obliczu miażdżących dowodów naruszania zasady praworządności na terenie Unii Europejskiej, Komisja Europejska ma obowiązek działać". Powołując się na art. 265 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej grożą skierowaniem skargi na KE do TSUE. Artykuł ten dotyczy zaniechania działania.
"Ochrona unijnego budżetu jest zagrożona"
"Trybunał Sprawiedliwości, najwyższy sąd w Unii Europejskiej, stwierdził poważne braki w przestrzeganiu zasady praworządności w różnych krajach członkowskich, zwłaszcza w Polsce i na Węgrzech" - przekonują autorzy pisma. "Raport na temat praworządności przygotowany przez samą Komisję także zidentyfikował kilka naruszeń zasady praworządności. Ponadto raport OLAF pokazuje, że ochrona unijnego budżetu jest zagrożona" - dodają.
"Mając na względzie termin 1 czerwca 2021, wzywamy Komisję do podjęcia pierwszych kroków i do niezwłocznego poinformowania o tym Parlamentu. Jakiekolwiek odmienne działanie nie pozostawi innej możliwości niż podjęcie prawnych kroków przeciwko Komisji" - ostrzegają europosłowie.
Źródło: PAP