Odpowiedzią na nową dotrynę wojenną Rosji powinno być wzmacnianie jedności świata zachodniego i umacnianie polskiego potencjału zbrojnego - powiedział w środę po posiedzeniu RBN prezydent Bronisław Komorowski. Tematem rozmów była doktryna wojenna Rosji i jej znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.
Wnioski z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego przedstawił na krótkiej konferencji prasowej Bronisław Komorowski.
- Oceniamy, że zmiany wprowadzone w grudniu ubiegłego roku przez Rosję odzwierciedlają niedobre zjawisko, jakim jest zasadniczy zwrot Rosji w stosunku do świata zewnętrznego - powiedział prezydent, podkreślając, że Rosja przechodzi "od zasady zdolności do miękkiej kooperacji ze światem zachodnim, w tym NATO, w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego"
- To martwi i niepokoi. Trzeba wyciągać z tego daleko idące wnioski - ocenił Komorowski. - Uważamy, że byłoby absolutnie wskazane, aby odpowiedzią ze strony świata zachodniego była nowelizacja koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego i uruchomienie debaty na ten temat na szczycie w Warszawie - powiedział.
Wieloznaczne sformułowania
Prezydent podkreślił, że wiele sformułowań zawartych w rosyjskiej doktrynie wojennej jest wieloznacznych. Wśród niepokojących zapisów wymienił zapowiedź "perspektywy presji na kraje sąsiednie". - To, co jest nowym, niepokojącym zjawiskiem, to zapisy mówiące o tym, że Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli - powiedział.
- Jeszcze bardziej niepokoi zapis o prawie Rosji do interwencji w krajach sąsiednich, jeśli władze tego kraju prowadzą politykę sprzeczną z interesem Rosji - zaznaczył.
Prezydent zwrócił też uwagę, że w doktrynie wojennej Rosji pojawiały się zapisy mówiące o możliwości użycia całego systemu militarnego na rzecz sytuacji wewnętrznej. - To być może należy interpretować jako sygnał zapowiedzi niestabilności całego obszaru rosyjskiego - podkreślił.
Jak dodał, odpowiedzią powinno być dalsze "wzmacnianie jedności świata zachodniego i umacnianie własnego potencjału obronnego, co już się dzieje".
Co zapisano w doktrynie?
Nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej, podpisana w grudniu ubiegłego roku przez prezydenta Władimira Putina, za główne źródło zagrożenia zewnętrznego dla państwa uznaje rozszerzanie NATO i destabilizację niektórych terytoriów. W dokumencie zwrócono uwagę na zagrożenie ze strony terroryzmu i możliwość zamachów dokonywanych na terenie Rosji. W doktrynie zapisano konieczność utrzymania wysokiej gotowości sił zbrojnych, w celu zapobiegania i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym
Autor: kg / Źródło: tvn24