Rońda u Macierewicza już nie popracuje. "Taka rzecz nie powinna mieć miejsca"

Antoni Macierewicz o zachowaniu prof. Jacka Rońdy
Antoni Macierewicz o zachowaniu prof. Jacka Rońdy
tvn24
tvn24Antoni Macierewicz skomentował zachowanie prof. Jacka Rońdy

- Po tym, co się stało, jest oczywiste, że uczestnictwo pana Rońdy czy w tej konferencji, czy w zespole parlamentarnym nie jest dalej możliwe - powiedział w poniedziałek, przed rozpoczęciem II konferencji smoleńskiej, Antoni Macierewicz.

Szef parlamentarnego zespołu smoleńskiego był pytany przez dziennikarzy o zamieszanie po słowach eksperta zespołu prof. Jacka Rońdy o jego "blefie" i jak ocenia zachowanie Rońdy. - Źle, uważam, że taka rzecz nie powinna mieć miejsca - powiedział poseł PiS.

Czy Macierewicz rozmawiał z Rońdą o całej sprawie? - Nie rozmawiałem, poza tym, że przyjąłem rezygnację z dalszych prac - odpowiedział dziennikarzom polityk PiS.

"Blef" i wina

Przypomnijmy, w telewizji Trwam ekspert zespołu Macierewicza prof. Jacek Rońda, związany zawodowo z AGH, komentował swoje kwietniowe wystąpienie w telewizji publicznej po emisji filmów o katastrofie smoleńskiej. Powiedział wtedy m.in., że jego zdaniem piloci prezydenckiego samolotu nie zeszli poniżej wysokości 100 m; dodał, że swoją wiedzę opiera na dokumencie z Rosji.

Tymczasem w wywiadzie udzielonym TV Trwam Rońda przyznał, że w programie telewizji publicznej nie mówił prawdy. Pytany, na jakiej podstawie twierdzi, że piloci nie zeszli poniżej 100 m, Rońda odpowiedział: "Oni niestety zeszli poniżej 100 metrów. Ja w wywiadzie (w TVP1) trochę zagrałem. (...) To był blef, na tym dokumencie nic nie było". Po wypowiedzi prof. Rońda poinformował, że zrezygnował on z funkcji przewodniczącego Komitetu Naukowego Konferencji Smoleńskiej 2013. - Przyznaję się do błędu i gotów jestem ponieść tego konsekwencje - oświadczył.

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusz Słomka podjął decyzję o skierowaniu do komisji etyki sprawy prof. Rońdy.

Autor: mn//gak / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości