Rolnicy o "policzku", jaki dostali od władzy. Tusk: nie dajcie się podzielić

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk do rolników: mam nadzieję, że wasza akcja i determinacja przyniosą efekt
Tusk do rolników: mam nadzieję, że wasza akcja i determinacja przyniosą efektTVN24
wideo 2/4
Tusk do rolników: mam nadzieję, że wasza akcja i determinacja przyniosą efektTVN24

Mam nadzieję, że wasza akcja i wasza determinacja, a także obecność mediów, przyniosą efekt - powiedział lider PO Donald Tusk na spotkaniu z rolnikami w Lipsku (woj. lubelskie). Zachęcał ich do dalszej walki. - Jarosław Kaczyński w Łysych powiedział, że będzie pomoc finansowa dla rolników nie dlatego, że was kocha, tylko dlatego, że za chwilę będzie walczył o głosy na wsi. Wykorzystajmy to i zmuśmy go, by to, co obiecał, zrealizowali - apelował Tusk. Podkreślił, że "solidarność wszystkich rolników i producentów rolnych powinna być oczywista, żeby nie dać się znowu podzielić".

15 kwietnia 2023 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw. W sobotę we wsi Łyse koło Ostrołęki (woj. mazowieckie) podczas konwencji PiS dotyczącej rolnictwa zaprezentowano pakiet rozwiązań dla rolników "Konkret Jarosława Kaczyńskiego Dla Polskiej Wsi", zakładający powszechny skup zboża, dopłaty do nawozów czy zakaz wwozu produktów rolniczych z Ukrainy.

Zboże z Ukrainy w Polsce. Co trzeba wiedzieć

Donald Tusk spotkał się z rolnikami. "Dlaczego my mamy z Ukraińcami walczyć o cenę w bratobójczej wojnie?"

Lider PO Donald Tusk odwiedził we wtorek gospodarstwo rolne w Lipsku na Lubelszczyźnie. Rolnicy, z którymi się spotkał, podkreślali, że ponieśli olbrzymie koszty związane z produkcją zbóż, które spełniają unijne wymogi jakości, a tymczasem mamy do czynienia z - jak mówili - potopem ukraińskiego zboża o nieznanej jakości.

Jednocześnie wyraźnie podkreślali, że nie mają nic przeciwko Ukrainie, ale napływ produktów i towarów z tego kraju, nie tylko zboża, powinien być objęty okresem przejściowym. Podkreślali, że "nie może być tak, że zostali spędzeni na zderzenie z ukraińskim rolnictwem".

Krytycznie wypowiadali się na temat rządowych propozycji pomocy, mówiąc, że nie jest proponowane realne rozwiązanie problemu i wsparcie, tylko dopłaty do kilku ton zboża, żeby "ładnie to wyglądało medialnie".

- Chcemy dzisiaj poważnych rozmów, a nie tylko medialnego bicia piany - tłumaczył uczestniczący w spotkaniu Wiesław Gryn z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego.

"Dlaczego my mamy z Ukraińcami walczyć o cenę w bratobójczej wojnie?"
"Dlaczego my mamy z Ukraińcami walczyć o cenę w bratobójczej wojnie?"TVN24

- Dzisiaj podzieliło się polską wieś, podzieliło się rolnictwo polskie i ukraińskie. Dlaczego my mamy z Ukraińcami walczyć o cenę w bratobójczej wojnie? Przecież to powinno wyjechać i nie zalegać tutaj - powiedział jeden z rolników, wskazując ręką na stos ukraińskiego zboża. - To zboże nam zalega. Nikt tego nie zauważa, że w godzinę, w dzień tego nie wywieziemy. Rozwiązania są potrzebne od zaraz - mówił mężczyzna.

Spotkanie odbyło się w gospodarstwie Janusza Szewery, który powiedział mediom, że po ostatnich żniwach zostało mu w silosach ok. 1700 ton pszenicy i rzepaku, ale - jak mówił - nikt go nie chce kupić. - Jeżeli nie zostaną podjęte jakieś decyzje, to polskie rolnictwo zostanie utopione w ukraińskim zbożu, w rzepaku ukraińskim, zaleje nas ukraińskie mleko i zasypią nas kurczaki – stwierdził.

Tusk: zmuśmy PiS, by dotrzymali swoich obietnic

Donald Tusk przyznał, że "kluczową sprawą jest czas". - Rok temu była jeszcze poważna szansa, by rozwiązać problem ukraińskiego zboża, żeby umieć pomóc Ukrainie i równocześnie nie zagrażać polskim interesom - stwierdził lider PO. Jak dodał, "można było spokojnie w zgodzie z przepisami europejskimi kontrolować skutecznie na granicy kwestie sanitarne". - To, że nie ma cła w związku z wojną i chęcią pomocy Ukrainie to wcale nie znaczy, że należało zrezygnować ze standardów europejskich, bo tego pomoc Ukrainie nie przewiduje, że będzie można z Ukrainy wpuszczać wszystko, niezależnie od tego czy spełnia standardy - zaznaczył.

Tusk: rok temu była jeszcze poważna szansa, by rozwiązać problem ukraińskiego zboża
Tusk: rok temu była jeszcze poważna szansa, by rozwiązać problem ukraińskiego zbożaTVN24

Tusk podkreślił, że nie jest specjalistą od rolnictwa i nie może, będąc teraz w opozycji, bardzo wiele zrobić. Podkreślał przy tym, że chce, aby głos rolników był słyszany i podkreślał, żeby wywierać presję na rząd w sprawie kryzysu w rolnictwie.

- Mam nadzieję, że wasza akcja i wasza determinacja, a także obecność mediów, przyniosą efekt - powiedział Tusk, zwracając się do rolników i zachęcając ich do dalszego organizowania się. Przewodniczący Platformy podkreślił, że "solidarność wszystkich rolników i producentów rolnych powinna być oczywista, żeby nie dać się znowu podzielić".

- Najważniejsze w tej chwili to zorientować się, dlaczego, w czyim interesie ktoś zaniechał wszelkiej kontroli na granicy. Tego nie wymagała ani Ukraina, ani Unia Europejska. Wręcz przeciwnie, szczególnie wtedy, kiedy się znosi cło, tym bardziej ważne jest bardzo pieczołowite kontrolowanie jakości czy kwestii sanitarnych - stwierdził Tusk.

Tusk podkreślił, że potrzebna jest presja na Jarosława Kaczyńskiego i PiS, by wywiązali się ze swoich obietnic. - Jarosław Kaczyński w Łysych powiedział, że będzie pomoc finansowa dla rolników nie dlatego, że was kocha, tylko dlatego, że za chwilę będzie walczył o głosy na wsi. I okej, taka jest polityka. To wykorzystajmy to i zmuśmy go, by to, co obiecał, zrealizowali - oświadczył Tusk. Dodał jednocześnie, że to "też nie jest sztuka, rozdać nasze pieniądze" i dodał, że same dopłaty nie wystarczą, a rozwiązanie problemu będzie wymagało ogromnego wysiłku logistycznego.

Rolnicy na spotkaniu z Tuskiem: chcemy wykształconych ludzi z doświadczeniem w ministerstwie rolnictwa
Rolnicy na spotkaniu z Tuskiem: chcemy wykształconych ludzi z doświadczeniem w ministerstwie rolnictwa TVN24

Rolnicy: nie czekamy na cud

- My nie czekamy na cud - powiedział Tuskowi jeden z rolników. - My już myślimy, co będzie za kilka lat, kto będzie w Ministerstwie Rolnictwa urzędował po wyborach - powiedział. Jak podkreślił, zależy im na tym, by byli to "ludzie z wykształceniem rolniczym, z doświadczeniem rolniczym, żeby potrafili odróżnić pszenicę od jęczmienia". - Dla nas to, że w Ministerstwie Rolnictwa nie ma fachowców, jest dziwne - stwierdził mężczyzna.

- To policzek w twarz dla nas, rolników - dodał inny.

- My nie chcemy dopłat, nie chcemy darmowych pieniędzy, chcemy tylko, żeby nam nie przeszkadzano pracować - apelowali rolnicy. I dodawali: - Wszyscy państwo zapłacą za to, że trzeba będzie jeszcze raz reeksportować to zboże (z Ukrainy - red.).

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Dywany gradu i zalania, które sparaliżowały miasto

Nawałnica w Gnieźnie. Dywany gradu i zalania, które sparaliżowały miasto

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Alert RCB. W poniedziałek służby wysyłają kolejne SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą. Eksperci ostrzegają przed burzami, ulewami i silnym wiatrem, które spodziewane są w Polsce. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

- Krzysztof Jurgiel stoi za tym, że utraciliśmy władzę w województwie podlaskim - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do decyzji o zawieszeniu europosła Jurgiela w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, w ostatnim momencie okazało się, że PiS nie ma większości w sejmiku. - To była zemsta za to, że pan Jurgiel nie znalazł się na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego - dodał.

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 20.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne - nad krajem uformowały się trzy fronty atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie burze są silne. Najtrudniejsza sytuacja na Pomorzu

Gdzie jest burza? Lokalnie burze są silne. Najtrudniejsza sytuacja na Pomorzu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wystąpił o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Źródło:
Reuters. PAP

Ukraińskie miasto Wołczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Daniel Obajtek ma być przesłuchany na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej. Jak powiedział jej szef Michał Szczerba, były prezes Orlenu nie odebrał wezwania na przesłuchanie, w związku z czym próbę jego doręczenia podejmie teraz policja.

Szczerba: Obajtek nie odebrał wezwania przed komisję śledczą. Próbę doręczenia podejmie policja

Szczerba: Obajtek nie odebrał wezwania przed komisję śledczą. Próbę doręczenia podejmie policja

Źródło:
PAP

Dwaj 10-latkowie znaleźli w ośrodku w miejscowości Gaj-Grzmięca (woj. kujawsko-pomorskie) sporą sumę pieniędzy. Te leżały pod łóżkiem, a chłopcy tam zajrzeli, bo - w ramach zabawy - szukali "potwora". Za swoją postawę dostali już dyplomy. Policja szuka właściciela gotówki. 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Źródło:
tvn24.pl

Ratownicy dotarli do miejsca katastrofy śmigłowca przewożącego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego i szefa dyplomacji Hosejna Amira Abdollahijana. Wszyscy pasażerowie zginęli. W mediach pojawiły się nagrania pokazujące miejsce katastrofy z powietrza, a także relacje sprzed doszczętnie spalonego wraku.

Nagrania z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Nagrania z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Źródło:
tvn24.pl

IMGW ostrzega przed groźną pogodą. W mocy są ostrzeżenia nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W części regionów kraju burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu o sumie do 80 litrów na metr kwadratowy. Gwałtowne zjawiska mają towarzyszyć nam do północy.

IMGW rozszerza zasięg czerwonych ostrzeżeń. Uwaga na ulewny deszcz

IMGW rozszerza zasięg czerwonych ostrzeżeń. Uwaga na ulewny deszcz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejny raz w ostatnich dniach niedźwiedź pojawił się w południowej Polsce między budynkami - tym razem drapieżnika zauważono w mieście Zagórz na Podkarpaciu. Na zwierzę natknęła się jedna z mieszkanek podczas porannego spaceru z psem. Gdy zauważyła niedźwiedzia, wzięła pupila na ręce i zeszła niedźwiedziowi z drogi. - Możliwe, że zwierzę się przestraszyło - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Marek Pasiniewicz z Fundacji Bieszczadziki. Służby ostrzegają mieszkańców i radzą, co zrobić, gdy spotkamy drapieżnika.

Niedźwiedź biegł po ulicy, kobieta z psem zeszła mu z drogi. Nagranie

Niedźwiedź biegł po ulicy, kobieta z psem zeszła mu z drogi. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Przywódczyni 130-tysięcznej Gagauzji, Jewgienija Gucul, to nowa wybranka Kremla. Jej głównym zadaniem jest destabilizacja Mołdawii - twierdzi analityk Andrei Curararu z mołdawskiego think tanku Watchdog.md. Stanowisko baszkanki, czyli przewodniczącej autonomicznej Gagauzji, objęła w lipcu zeszłego roku. Wcześniej nie była powszechnie znana. Od początku tego roku już czterokrotnie odwiedziła Moskwę.

Nowa wybranka Kremla. "Jest mistrzynią obietnic bez pokrycia"

Nowa wybranka Kremla. "Jest mistrzynią obietnic bez pokrycia"

Źródło:
PAP

Co najmniej 386 osób, które były przetrzymywane od 10 lat w obozach islamistycznych terrorystów w lesie Sambisa, zostało uwolnionych przez nigeryjską armię. To głównie kobiet i dzieci. Akcja żołnierzy trwała 10 dni i przeprowadzono ją w niesprzyjających górzystych warunkach.

Przez dekadę więzili ich terroryści. Nigeryjska armia odbiła kilkaset osób

Przez dekadę więzili ich terroryści. Nigeryjska armia odbiła kilkaset osób

Źródło:
PAP

Poważnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zgierzu (woj. łódzkie). Prowadząca samochód osobowy nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. Kierujący jednośladem uderzył w bok samochodu i przeleciał nad kierownicą motocykla, upadając na jezdnię. Sprawczyni została ukarana wysokim mandatem.

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, będzie w poniedziałek wieczorem gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Źródło:
TVN24

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP