Alina Makarczuk, pochodząca z Ukrainy dziennikarka TVN24, podziękowała Polakom za pomoc jej narodowi podczas trwającej od roku pełnoskalowej napaści Rosji. - Wy, Polacy, tak bardzo wspieracie nas od samego początku, jako jedyny taki kraj na świecie. Dziękujemy za waszą solidarność, dziękujemy za to, że nie jesteście zmęczeni tą wojną, bo taki był cel Putina - powiedziała Makarczuk na antenie TVN24.
Alina Makarczuk, dziennikarka TVN24 z Ukrainy, w rocznicę pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę podziękowała Polakom za pomoc udzieloną narodowi ukraińskiemu podczas wojny. - Dla mnie ten rok to też rok od momentu, kiedy dostałam telefon od taty i innych moich bliskich, znajomych. Tata wtedy mi powiedział, że idzie do wojska. Ja musiałam ewakuować część mojej rodziny - rozpoczęła.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Śpiewała w schronie, teraz zaśpiewała dla widzów TVN24. "Nie rozumiałam, co to jest wojna"
- Dziś, w imieniu całego jego batalionu, w imieniu wszystkich ukraińskich żołnierzy, chcę państwu podziękować za to, że ich żony, ich dzieci znalazły tutaj schronienie. Że wy, Polacy, tak bardzo wspieracie nas od samego początku, jako jedyny taki kraj na świecie. Dziękujemy za waszą solidarność, dziękujemy za to, że nie jesteście zmęczeni tą wojną, bo taki był cel Putina - powiedziała Makarczuk.
Rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła rankiem 24 lutego 2022 roku inwazję na Ukrainę z zamiarem zajęcia Kijowa i obalenia władz sąsiedniego kraju. Wobec oporu Ukraińców i własnych błędów w kampanii poniosła fiasko, ale zajęła obszary południowej i wschodniej Ukrainy. W drugiej połowie 2022 roku armia ukraińska podjęła kontrofensywę, odzyskując znaczną część terenów okupowanych. Do tej pory Rosja okupuje około jedną piątą terytorium Ukrainy.
Już dzień po rozpoczęciu inwazji, 25 lutego wieczorem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z innymi przedstawicielami władz pojawił się na ulicach Kijowa i nagrał przekaz do narodu. Miało to pokazać, że nie wyjechał ze stolicy Ukrainy.
Oprócz niego na nagraniu widać było szefa administracji prezydenta Andrija Jermaka, premiera Denysa Szmyhala, Mychajło Podolaka z biura prezydenta Ukrainy oraz szefa frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamiję.
W wieczór poprzedzający pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę wiele europejskich miast wyraziło solidarność z walczącymi Ukraińcami. Paryska wieża Eiffla została podświetlona kolorami ukraińskiej flagi. Niebiesko-żółte barwy pojawiły się również na budynkach unijnych instytucji w Brukseli czy siedzibie resortu spraw wewnętrznych w Pradze. W Londynie zorganizowano wiec poparcia dla Ukrainy.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24