Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2022/2023 na polskich uczelniach wyższych uruchomione zostały 73 nowe kierunki studiów. Wśród nich znalazły się zarówno kierunki z nauk ścisłych, takie jak chemia zrównoważonego rozwoju czy sztuczna inteligencja, jak też kierunki humanistyczne, między innymi kreatywne pisanie oraz studia o Polsce dla cudzoziemców. 16 z nowych kierunków prowadzonych jest w języku angielskim.
Większość z nowych kierunków to studia pierwszego stopnia prowadzone w języku polskim - w sumie jest ich 40. Studia takie kończy się z tytułem inżyniera lub licencjata. Na studiach drugiego stopnia kończących się zdobyciem tytułu magistra ruszyło 17 nowych kierunków. Ponadto uruchomionych zostało 16 nowych kierunków prowadzonych w języku angielskim: 5 pierwszego i 11 drugiego stopnia.
Nowe kierunki studiów w Warszawie
W Warszawie w roku akademickim 2022/2023 uruchomiono łącznie 17 nowych kierunków studiów. Uniwersytet Warszawski rozszerzył swoją ofertę kształcenia o 2 kierunki studiów pierwszego stopnia prowadzone w języku angielskim: filologię angielską – językoznawstwo oraz filologię angielską – literaturę i kulturę, oraz o 6 kierunków studiów drugiego stopnia. Dwa z nich - historia kultury w dobie humanistyki cyfrowej oraz studia kanadyjskie - prowadzone są w języku polskim. Na pozostałych czterech: African Studies, Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands, filologii angielskiej – językoznawstwie oraz filologii angielskiej – literaturze i kulturze studenci kształcić się będą w języku angielskim.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uruchomiła w roku akademickim2022/2023 4 nowe kierunki dla studentów pierwszego stopnia: prowadzone po polsku towaroznawstwo i marketing żywności oraz ogrodnictwo miejskie i arborystykę, a także prowadzone po angielsku food science: technology and nutrition oraz biotechnology. Studenci rozpoczęli także naukę na kierunku drugiego stopnia o nazwie technologia biomedyczna.
Nowe kierunki wystartowały w Warszawie również na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Studenci po raz pierwszy kształcą się na tej uczelni na kierunkach: pedagogika opiekuńczo - wychowawcza i szkolna oraz pedagogika resocjalizacyjna.
Uniwersytet Jagielloński - nowe kierunki
W Krakowie nowe kierunki studiów uruchomił Uniwersytet Jagielloński. Studenci rozpoczną tam naukę na 5 nowych kierunkach studiów magisterskich: chemii zrównoważonego rozwoju, studiach strategicznych nad Azją, zarządzaniu w ochronie zdrowia, laboratorium kultury współczesnej oraz twórczym pisaniu. Na UJ ruszył także anglojęzyczny kierunek pierwszego stopnia - studia polskie dla cudzoziemców.
Uniwersytet Łódzki
Na Uniwersytecie Łódzkim ruszyło w roku akademickim 2022/2023 pięć nowych kierunków. Dwa wystartowały na studiach pierwszego stopnia: wychowanie fizyczne i zdrowotne oraz prowadzony w języku angielskim Digital Communication and Social Media for Management. Trzy kolejne to kierunki studiów drugiego stopnia: ekonometria i analityka danych, wychowanie fizyczne i zdrowotne oraz e-historia. Od semestru letniego na UŁ prowadzony będzie również nabór na szósty nowy kierunek: chemię materiałów i nanotechnologię.
Uniwersytet Wrocławski - nowe kierunki
Uniwersytet Wrocławski rozszerzył swoją ofertę edukacyjną o łącznie pięć nowych kierunków. Po raz pierwszy studenci uczą się na jednym kierunku studiów licencjackich o nazwie zielona chemia, oraz czterech kierunkach drugiego stopnia. Dwóch prowadzonych po polsku: studia romanistyczne oraz zarządzanie informacją, a także dwóch prowadzonych po angielsku: East European Jewish Studies oraz europeistyka ze specjalnością EU politics.
Nowe kierunki studiów w Poznaniu
Na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ruszyły w tym roku trzy nowe kierunki studiów. Tytuł licencjata uzyskać można na kierunku filologia angielsko-chińska. Tytuł magistra otrzymają natomiast absolwenci nowo otwartych kierunków komunikacja wizerunkowo-mediacyjna oraz prowadzonego w języku angielskim Central Europe in the International Perspective.
Uniwersytet Gdański - nowe kierunki
W roku akademickim 2022/2023 Uniwersytet Gdański poszerzył ofertę o kolejne kierunki studiów w języku angielskim. Na studiach inżynierskich uruchomiono kierunek gospodarka przestrzenna. Natomiast na studiach stacjonarnych drugiego stopnia studenci rozpoczęli naukę na kierunkach Digital Chemistry oraz Logistics and Mobility.
Nowe kierunki w Szczecinie
W bieżącym roku akademickim w Szczecinie aż cztery uczelnie wyższe zdecydowały się na rozszerzenie swojej oferty edukacyjnej. Na Politechnice Morskiej ruszyły studia pierwszego stopnia na kierunku automatyka i robotyka. Pomorski Uniwersytet Medyczny uruchomił studia pierwszego stopnia z zakresu logopedii klinicznej z terapią zajęciową. Z kolei na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym utworzono nowy kierunek pierwszego i drugiego stopnia o nazwie inżynieria w medycynie.
Uniwersytet Szczeciński uruchomił natomiast aż 9 nowych kierunków studiów. Od roku akademickiego 2022/2023 na uczelni prowadzone są następujące kierunki: administracja, Business Management, filologia hiszpańska, gospodarka przestrzenna, komunikacja i psychologia w biznesie, pedagogika resocjalizacyjna, polonistyczno-germanistyczne wspólne studia nauczycielskie, a także zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.
Nowe kierunki studiów w Lublinie
Pięć nowych kierunków pierwszego stopnia uruchomił Katolicki Uniwersytet Lubelski. Studenci po raz pierwszy rozpoczęli tam naukę na germanistyce, prawie w biznesie, romanistyce, sztucznej inteligencji oraz prowadzonej wyłącznie w trybie zdalnym italianistyce.
Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej studenci pierwszego stopnia rozpoczęli z kolei kształcenie na kierunkach: studia śródziemnomorskie - podróże historyczne, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz ekobiznes.
Politechnika Częstochowska - nowe kierunki
Studenci Politechniki Częstochowskiej od roku akademickiego 2022/23 mogą kształcić się na dwóch nowych kierunkach: odnawialne źródła energii oraz architektura krajobrazu. Po ukończeniu nauki studenci każdego z tych kierunków otrzymają tytuł inżyniera.
Nowe kierunki na Śląsku
Gliwicka Politechnika Śląska rozszerzyła swoją ofertę o dwa nowe kierunki studiów pierwszego stopnia: informatyka w systemach i układach elektronicznych oraz inżyniera lotnicza i kosmiczna. W roku akademickim 2022/2023 można tam również podjąć kształcenie na anglojęzycznych studiach magisterskich na kierunku Sustainable Energy Engineering.
Nowe kierunki w Olsztynie
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od tego roku można studiować na trzech nowych kierunkach pierwszego stopnia: doradztwie podatkowym, inżynierii w logistyce oraz produkcji muzycznej i realizacji dźwięku. Tytuł magistra uzyskać można ponadto na kierunkach dietetyka oraz leśnictwo.
Cztery nowe kierunki studiów w Opolu
Studenci Uniwersytetu Opolskiego podjęli naukę na czterech nowo uruchomionych kierunkach. W języku polskim rozpoczęto kształcenie na studiach pierwszego stopnia z designu i komunikacji społecznej, edytorstwa oraz lingwistyki stosowanej, a w języku angielskim na studiach magisterskich z English Philology – Teacher Training Programme.
Politechnika Koszalińska
Politechnika Koszalińska wprowadziła w tym roku akademickim do swojej oferty edukacyjnej nowy kierunek studiów pierwszego stopnia - ochrona zdrowia.
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
W tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach wystartowały dwa nowe kierunki studiów. Uruchomiono tam studia licencjackie z bezpieczeństwa międzynarodowego, a także studia magisterskie na kierunku sztuki plastyczne.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock