Posłowie PO: protokoły pokazują respiratory bez gwarancji i certyfikatów. Rzecznik MZ: fantasmagorie

Autor:
kb/adso
Źródło:
TVN24
Posłowie PO: respiratory, które dostarczono są bez odpowiedniej dokumentacji
Posłowie PO: respiratory, które dostarczono są bez odpowiedniej dokumentacjiTVN24
wideo 2/33
TVN24Posłowie PO: respiratory, które dostarczono są bez odpowiedniej dokumentacji

Respiratory, które dostarczono, nie mają kart gwarancyjnych, wypełnionych paszportów urządzenia, gwarancji serwisu, listy dostawców sprzętu zamiennego i potwierdzonych certyfikatów użytkowania - poinformowali posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński. Dostali oni z Ministerstwa Zdrowia trzy protokoły odbioru respiratorów, z których - jak stwierdzili - wynika, że "prawdopodobnie zostało złamane prawo". Rzecznik resortu stwierdził, że posłowie "snują fantasmagorie", a każdy z respiratorów jest sprawny.

W ramach dostępu do informacji publicznej stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystąpiło do Ministerstwa Zdrowia o dokumentację związaną z transakcją na respiratory. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia przesłało m.in. umowy na sprzedaż i dostawę respiratorów, faktury na poszczególne modele oraz protokół dostawy z 30 czerwca. 

Bez gwarancji, bez listy dostawców części zamiennych i podmiotów uprawnionych do serwisu, bez paszportów urządzenia i przede wszystkim bez przewodów umożliwiających podłączenie respiratorów do tlenu - w takim stanie urzędnik Ministerstwa Zdrowia odebrał 60 urządzeń od firmy byłego handlarza bronią.

Ujawniono dokumentację dotyczącą respiratorów. Sprzęt, który przyjęto, nie nadawał się do ratowania ludzi >>>

Respiratory "bez kart gwarancyjnych"

We wtorek na konferencji prasowej posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński odnieśli się do sprawy zamówionych maszyn. - Respiratory, które dostarczono, są bez odpowiedniej dokumentacji, konkretnie bez kart gwarancyjnych, bez wypełnionych paszportów urządzenia, bez gwarancji serwisu, bez listy dostawców sprzętu zamiennego i wreszcie bez potwierdzonych certyfikatów użytkowania. To oznacza innymi słowy, że prawdopodobnie zostało złamane prawo. Urzędnicy, którzy za czasów Łukasza Szumowskiego przyjmowali ten sprzęt, powinni skorzystać z prawa odmowy tego sprzętu - powiedział Szczerba.

Konferencja Dariusza Jońskiego i Michała SzczerbyTVN24

Joński poinformowań, że on i Szczerba otrzymali z Ministerstwa Zdrowia trzy protokoły dotyczące odbioru przez MZ respiratorów. - Jasno pokazują, że bez dokumentacji, a przede wszystkim bez gwarancji, bez paszportu tego urządzenia - a przypomnę, że to jest ustawowy obowiązek, aby taki paszport takiego urządzenia był - nie można było tego przyjąć. Co więcej, te respiratory nie miały nawet przewodów łączących tlen z respiratorem - mówił.

To ciąg dalszy kontroli poselskiej, którą posłowie Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli w Ministerstwie Zdrowia po ujawnieniu kontrowersji związanych z zakupem sprzętu medycznego przez resort w trakcie epidemii.

Dariusz Joński napisał we wtorek na Twitterze, że resort zdrowia nie miał prawa odebrać sprzętu medycznego – respiratorów - bez dokumentacji umożliwiającej jego użytkowanie.

"Z Michałem Szczerbą dokonaliśmy analizy protokołów odbiorów respiratorów z Ministerstwa Zdrowia. Resort nie miał prawa odebrać sprzętu bez dokumentacji umożliwiającej jego użytkowanie. To złamanie prawa i warunków umowy. Żądamy wyjaśnień. Uzupełnimy zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli i Prokuratury Krajowej" - napisał Joński.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: nie ma obawy, że sprzęt się nie nadaje

- Bardzo sympatycznie się słucha obu panów. Szkoda, że ani grama prawdy w tym nie ma. Panowie mogliby się zapoznać z tą prawdą, a może ją znają, tylko nie chcą jej przekazywać. Mógłbym rzec, że to swego rodzaju fantasmagorie snute przez obu panów po raz kolejny, ale widzę, że kiedy nie ma obu panów przez dłuższy czas w mediach, starają się zaistnieć przed Ministerstwem Zdrowia - odpowiedział na te zarzuty rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zapewnił, że "każdy z respiratorów zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia, będący w Agencji Rezerw Materiałowych, w pełni nadaje się do użytku". - Żaden lekarz w tym kraju nie obawiałby się użyć tego sprzętu. Ten sprzęt jest w pełni wyposażony. Jeżeli chodzi o dreny dostarczające tlen pacjentowi, o których panowie mówili, te dreny dotarły. Oczywiście sprzęt był zakupowany z innymi drenami, dostawca zobowiązał się, że nowe dreny dostosowane do standardu polskiego zostaną dostarczone i te dreny są - powiedział.

- Co do kart gwarancyjnych, co do paszportów, jeżeli panowie byliby ekspertami, na jakich się kreują, wiedzieliby, że ten sprzęt będzie wyposażony w te karty gwarancyjne i w te paszporty w momencie instalacji sprzętu w szpitalu. Kiedy sprzęt zostanie zainstalowany w szpitalu, zostanie podbita karta gwarancyjna i wbrew (słowom - red.) obu panów posłów, ekspertów od respiratorów, od natlenienia organizmów, gwarancja nie biegnie - tłumaczył.

Zaznaczył, że "sprzęt będzie miał gwarancję, która będzie biegła od czasu zainstalowania w szpitalu". - Nie ma obecnie zapotrzebowania na ten sprzęt ze strony szpitali, więc nie ma potrzeby na siłę ukierunkowania tego sprzętu do szpitali - dodał.

- Co do odbioru tego sprzętu, sprzęt był odbierany z zastrzeżeniem dostarczenia wszystkich brakujących elementów, w tym drenów, stąd też nie ma tak, że ministerstwo odbierało sprzęt bez uwag. Jeżeli uwagi były, one były zgłoszone do dostawcy. Co do serwisu, serwis będzie świadczony. Nie ma żadnej obawy, że sprzęt, który został dostarczony, nie nadaje się do użytku - przekonywał dalej.

- Sprzęt był kupowany po konsultacji z krajowym konsultantem do spraw anestezjologii. Jeżeli sprzęt był odbierany, był odbierany kompletny i kompletny będzie służył - zapewnił Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz: każdy z respiratorów zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia w pełni nadaje się do użytku
Andrusiewicz: każdy z respiratorów zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia w pełni nadaje się do użytkuTVN24

"Czyim rzecznikiem jest aktualny rzecznik prasowy?"

Posłowie Szczerba i Joński odnieśli się do wypowiedzi rzecznika ministerstwa dotyczącej momentu rozpoczęcia okresu gwarancyjnego.

- Tak naprawdę Ministerstwo Zdrowia podpisało te protokoły w dwóch terminach. Jeden termin to jest 30 czerwca, a drugi to 9 lipca. Od tego momentu biegnie termin gwarancji - powiedział Szczerba i dodał, że w umowie zapisano, że urządzenia są objęte gwarancją na dwa lata od dostawy.

Wyjaśnił, że "to wszystko powoduje, że tak naprawdę te respiratory na tym etapie są nie do wykorzystania", bo nie ma dokumentacji, która pozwalałaby na ich przejęcie.

- Mamy wrażenie niestety, że rzecznik prasowy resortu wprowadza opinię publiczną w błąd i chciałbym panu ministrowi zdrowia, panu ministrowi Niedzielskiemu zadać pytanie, czyim rzecznikiem jest aktualny rzecznik prasowy? Czy jest rzecznikiem nowego ministra zdrowia, czy też rzecznikiem handlarza bronią? - zapytał poseł KO.

"Rzecznik prasowy resortu wprowadza opinię publiczną w błąd"
"Rzecznik prasowy resortu wprowadza opinię publiczną w błąd"TVN24

Zamówienia na respiratory

O skandalu z zamówieniem na respiratory piszemy na tvn24.pl od czerwca. Ujawniliśmy, że 14 kwietnia ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podpisał umowę na dostawę 1241 respiratorów od firmy E&K. Firma E&K, należąca do znanego z handlu bronią Andrzeja Izdebskiego, zobowiązała się, że pierwsze urządzenia dostarczy jeszcze w kwietniu. W sumie całość dostaw miała zostać zrealizowana do 30 czerwca. Zachęcony tymi, nierealnymi, jak już dziś wiadomo, terminami Cieszyński zdecydował, żeby jeszcze tego samego dnia przelać na konto E&K zaliczkę: 35 mln euro, czyli 154 mln złotych, czyli ponad trzy czwarte z 200 mln, które miała dostać lubelska firma.

E&K zawalała kolejne terminy dostaw, w końcu 30 czerwca udało jej się dostarczyć 60 respiratorów. 50 urządzeń niemieckiej marki Draeger, których początkowo nie było w umowie z MZ, i 10 koreańskich Mekicsów. W kolejnym tygodniu Andrzejowi Izdebskiemu udało się jeszcze dostarczyć 140 koreańskich respiratorów. Z dostawy pozostałego sprzętu do tej pory się nie wywiązał. 

"Pojedźmy do tych magazynów, gdzie są te respiratory, pokażmy je"

Szymon Jadczak, dziennikarz tvn24.pl i autor licznych tekstów dotyczących zamówień na respiratory, zaznaczył we wtorek TVN24, że "polityka informacyjna Ministerstwa Zdrowia jest skandaliczna, bo od tego ministerstwa nie można się niczego dowiedzieć".

- Chciałbym zobaczyć, czy te respiratory są, bo przecież nie wiemy, czy one rzeczywiście są, bo nikt ich nie widział. Ja proszę o numery seryjne tych respiratorów - nie dostaję. Proszę o ich szczegółową specyfikację - nie dostaję. Chciałbym je zobaczyć - nie można ich zobaczyć, bo trafiły do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych. Wszystko jest tajne przez poufne, a gdy się o coś prosi to się po prostu albo nie dostaje odpowiedzi na maila, albo jakieś zdawkowe odpowiedzi się dostaje - wyjaśniał.

- Jeśli on komuś zarzuca kłamstwo i zarzuca nieścisłości, to proszę, pojedźmy do tych magazynów, gdzie są te respiratory, pokażmy je, obejrzyjmy, pokażmy ludziom, że one rzeczywiście są i będziemy mieli cały kłopot z głowy - zaapelował do rzecznika Ministerstwa Zdrowia Szymon Jadczak.

Szymon Jadczak, tvn24.pl o zakupie respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia
Szymon Jadczak, tvn24.pl o zakupie respiratorów przez Ministerstwo ZdrowiaTVN24

Autor:kb/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Autor:
tas/ft
Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Do spotkania ma dojść we wtorek 12 grudnia, ale Zełenski rozpocznie wizytę w Waszyngtonie już dzień wcześniej.

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Autor:
ads/kg
Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwami pogodowymi. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. W nocy oraz w poniedziałek towarzyszyć nam będą również opady marznące i silne podmuchy wiatru.

Noc pod znakiem niebezpiecznej pogody. Pomarańczowe alerty IMGW dla części kraju

Noc pod znakiem niebezpiecznej pogody. Pomarańczowe alerty IMGW dla części kraju

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps,anw,as
Źródło:
IMGW

320 tysięcy złotych na nagrody dla sześciu osób rozdysponowała była minister zdrowia Katarzyna Sójka pod koniec sprawowania swojej funkcji - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Setki tysięcy złotych dla sześciu osób. Odchodziła z resortu, przydzieliła nagrody

Autor:
ads/ft
Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Sytuacja na wschodzie naszego kraju jest trudna. Wróg naciera na całym froncie - przekazał dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrski. Według zachodnich źródeł Rosja rozpoczęła skoordynowaną kampanię uderzeń na Ukrainę w okresie zimowym. Minister obrony Rustem Umierow oznajmił, że armia ukraińska "przekroczyła dwie linie obrony Rosjan i obecnie znajduje się przed trzecią". Podsumowujemy miniony tydzień walk w Ukrainie. 

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Tydzień w Ukrainie. "Wróg naciera na całym froncie", początek "kampanii uderzeniowej", siły ukraińskie przed trzecią linią obrony

Autor:
tas/ft
Źródło:
tvn24.pl

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

W poniedziałek na pewno czekają nas historyczne emocje - mówiła o nadchodzącym posiedzeniu Sejmu dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. Dodała, że ciekawi ją, który polityk Prawa i Sprawiedliwości zabierze głos w debacie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Posiedzenie, które "przejdzie do historii Sejmu". Jest jedna niewiadoma

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W poznańskim Parku Wilsona odnaleziono kilka martwych kaczek i gołębi. Policja i powiatowy lekarz weterynarii badają sprawę.

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Martwe ptaki w poznańskim parku. Sprawę bada policja i powiatowy lekarz weterynarii

Autor:
ads/ft
Źródło:
PAP

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na drugą część zimy i początek wiosny

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Aktorka Ali MacGraw w oświadczeniu wspominała współpracę ze zmarłym w piątek Ryanem O'Nealem przy kultowym melodramacie "Love Story". "Ryan był świetnym aktorem, czarującym i zabawnym człowiekiem. Wiem, że dużą część mojego zawodowego sukcesu zawdzięczam współpracy z nim" - napisała.

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Zagrali parę w kultowym "Love Story". Ali MacGraw wspomina zmarłego Ryana O'Neala

Autor:
ads
Źródło:
CNN, tvn24.pl

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl
Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Wojciech
Skrzypek
Autor:
Wojciech
Skrzypek
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pracownicy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu zaalarmowali policję, że do placówki trafiło niemowlę z obrażeniami, które mogły powstać na skutek przemocy. - Zatrzymana została 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziecka - przekazuje komisarz Marcin Ząbek z policji w Dzierżoniowie, gdzie mieszka rodzina. 

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

"Liczne złamania i uraz głowy". 11-miesięczna dziewczynka w szpitalu, matka i jej partner zatrzymani

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Czy jutro w Sejmie czeka nas scenariusz inny niż głosowanie nad dwiema kandydaturami na premiera? O tym dyskutowali goście "Kawy na ławę" w TVN24. - Premier Morawiecki nie złoży wniosku o wotum zaufania - oceniła Urszula Pasławska (PSL). - Jutro będzie dzień wielkiej porażki, upokorzenia Morawieckiego - dodała do tego Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). Zdaniem Tomasza Treli (Lewica) Morawiecki "wygłosi mowę pożegnalną". Przemysław Wipler z Konfederacji oświadczył, że jego ugrupowanie nie poprze żadnego z proponowanych rządów. Prezydencki minister, Andrzej Dera, potwierdził natomiast, że "wszystko wskazuje na to, że 13 grudnia dojdzie do zaprzysiężenia nowego rządu".

Premier "rozpocznie wygłaszanie mowy pożegnalnej", "nie złoży wniosku o wotum zaufania"

Premier "rozpocznie wygłaszanie mowy pożegnalnej", "nie złoży wniosku o wotum zaufania"

Autor:
akw//mrz
Źródło:
TVN24

W niedzielę rano delegacja polityków Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożyła kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie. To ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS.

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Ostatnia miesięcznica przed oddaniem władzy przez PiS

Autor:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po powrocie z urlopu mieszkaniec Gdyni odkrył, że z Zanzibaru przywiózł w bagażu miejscowego stawonoga. Skolopendra ukryła się w walizce. Ugryzienie przez takiego wija skutkuje nie tylko bólem i obrzękiem, ale czasem również miejscową martwicą skóry. Zabrana przez strażników miejskich skolopendra trafiła do fundacji, która ma doświadczenie z egzotycznymi zwierzętami.

Po powrocie z urlopu w bagażu znalazł jadowitą skolopendrę

Po powrocie z urlopu w bagażu znalazł jadowitą skolopendrę

Autor:
ng
Źródło:
UM Gdynia

Francuski sąd skazał na kary więzienia w zawieszeniu sześcioro uczniów, zamieszanych w zabójstwo Samuela Paty'ego, nauczyciela ich szkoły. Rosyjski uchodźca czeczeńskiego pochodzenia odciął mu głowę po tym, jak Paty pokazał na lekcji wolności słowa karykatury Mahometa. Nastolatkowie pokazali mordercy wizerunek nauczyciela i obserwowali go, a za współpracę dostali od islamisty pieniądze. - To trudny wyrok dla rodziny. Jest rozczarowanie, złość, niezrozumienie. To zły sygnał dla rodziny, uczniów – skomentowała wyrok prawniczka rodziny Paty’ego, Virginie Le Roy.

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Pokazał na lekcji karykatury Mahometa. Uczniowie skazani po zabójstwie nauczyciela

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl