Juliusz Braun i Grzegorz Podżorny zostali powołani przez prezydenta na członków Rady Mediów Narodowych - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
Kancelaria Prezydenta podała, że akt powołania prezydent podpisał we wtorek. Ostatni dwaj członkowie nowego organu to Juliusz Braun zgłoszony przez Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej oraz Grzegorz Podżorny zgłoszonego przez Klub Poselski Kukiz’15.
Braun i Podżorny dołączą do wybranych przez Sejm w ubiegłym tygodniu trzech pozostałych członków, posłów PiS: Krzysztofa Czabańskiego, Elżbiety Kruk i Joanny Lichockiej.
Elżbieta Kruk mówiła w piątek PAP, że jest szansa na to, że Rada ukonstytuuje się w tym tygodniu.
Nowi członkowie RMN
Juliusz Braun to polski dziennikarz i polityk. W latach 1999-2003 pełnił funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W latach 2011-2015 był prezesem zarządu Telewizji Polskiej.
Podżorny - jak informowało w komunikacie biuro prasowe Kukiz'15 - jest magistrem politologii. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz m.in. w PAP i Radiu Zet. "Po niemal dekadzie pracy w samym radiu został zatrudniony w Biurze Prasowym Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, gdzie miał za zadanie stworzenie i rozbudowę internetowych kanałów informacyjnych związku oraz redagowanie tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność" - czytamy w komunikacie.
Równolegle - dodano - kierował pracą Biura Prasowego ZR. Od końca 2014 roku kieruje Biurem Komunikacji Społecznej i Rozwoju Związku w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Jest członkiem NSZZ Solidarność.
Rada Mediów Narodowych
Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca.
W jej skład wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne. Platforma zgłosiła kandydatury: Janusza Kijowskiego i Juliusza Brauna. Klub Kukiz'15 - Grzegorza Podżornego oraz Marka Mnicha.Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.
Autor: pk/kk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 / WIkipedia (CC BY-SA 2.0) Sławek