Lider Porozumienia Jarosław Gowin otrzymał rekomendacje władz partii na urząd ministra rozwoju w randze wicepremiera w nowej Radzie Ministrów - poinformowała rzeczniczka ugrupowania Magdalena Sroka. Dodała, że poseł Michał Cieślak uzyskał rekomendację na urząd ministra - członka Rady Ministrów w kancelarii premiera do spraw rozwoju samorządu.
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska przekazała we wtorek po południu, że tego dnia na posiedzeniu Rady Koalicji ostatecznie zaakceptowano skład nowego rządu.
Rada Koalicji to ciało, które powstało na mocy podpisanej w sobotę nowej umowy koalicyjnej między Prawem i Sprawiedliwością, Solidarną Polską oraz Porozumieniem. Składa się z kierownictwa PiS oraz dwóch-trzech przedstawicieli każdej z dwóch pozostałych partii koalicyjnych.
Gowin i Cieślak z zielonym światłem od Porozumienia
Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka poinformowała we wtorek wieczorem, że "Prezydium Zarządu Krajowego Porozumienia podczas wtorkowego spotkania zatwierdziło kandydatury posłów, którzy z ramienia Porozumienia wejdą w skład nowej Rady Ministrów".
Jak dodała, chodzi o ministra rozwoju w randze wiceprezesa Rady Ministrów i ministra - członka Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju samorządu.
- Na urząd wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju rekomendację uzyskał Jarosław Gowin. Prezydium zarekomendowało na urząd ministra - członka Rady Ministrów do spraw rozwoju samorządu posła Michała Cieślaka - powiedziała Sroka.
Gratulacje posłowi Cieślakowi złożył europoseł PiS Adama Bielan z Porozumienia. "Michał uzyskał właśnie rekomendację prezydium Porozumienia i obok prezesa Jarosława Gowina będzie naszym reprezentantem w Radzie Ministrów" - napisał na Twitterze.
Rozmowy o rekonstrukcji rządu
Liderzy Zjednoczonej Prawicy, czyli prezesi: PiS - Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro, podpisali w sobotę nową umowę koalicyjną. Nie została ona upubliczniona.
Z informacji przekazywanych przez polityków obozu rządzącego wynika jednak, że zgodnie z nią Solidarna Polska i Porozumienie będą miały po jednym członku rządu kierującym ministerstwem. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami. Dodatkowo koalicjanci PiS mają mieć zagwarantowane po jednym stanowisku ministerialnym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Ponadto z informacji dotyczących ustaleń koalicyjnych udzielanych przez polityków PiS wynika, że prezes PiS miałby wejść do rządu jako wicepremier, który będzie kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.
Przedstawiciele obozu rządowego wskazują, że powołanie nowego rządu może odbyć się w jeszcze tym tygodniu.
Źródło: PAP