|

Najlepsi i najsłabsi polscy europosłowie. Kto i jak pracuje w Brukseli?

Top 10 polskich europosłów
Top 10 polskich europosłów
Jak wygląda aktywność polskich europosłów w Parlamencie Europejskim? W nowym odcinku podcastu "Szczyt Europy" publikujemy pierwszy ranking europarlamentarzystów, oparty na ocenach 15 dziennikarzy zajmujących się tematyką unijną. Dominują politycy Europejskiej Partii Ludowej, ale w czołówce nie brakuje także reprezentantów PiS oraz Nowej Lewicy. Kto dostał najgorsze oceny?Artykuł dostępny w subskrypcji

Często z dala od kamer i politycznych przepychanek, 53 Polaków ma za zadanie kształtować prawo Unii Europejskiej. To w Brukseli ważą się decyzje o pieniądzach z Funduszu Odbudowy, strategii klimatycznej Europy, bezpieczeństwie danych czy przyszłości rolnictwa. Kto z polskich europosłów wykonuje swoją pracę najlepiej? Kto buduje wpływy, a kto wydaje się tylko odhaczaczać obecność?

Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorzy podcastu "Szczyt Europy" - Beata Płomecka z Polskiego Radia i Maciej Sokołowski z TVN24 - którzy na podstawie ankiet wypełnionych przez 15 brukselskich korespondentów oraz dziennikarzy zajmujących się Unią Europejską przygotowali ranking polskich europosłów. To próba odpowiedzi na pytanie: kto z nich rzeczywiście odgrywa rolę w europejskiej polityce.

SŁUCHAJ PODCASTU "SZCZYT EUROPY" >>>

- Minął rok Parlamentu Europejskiego. Stąd my po roku zdecydowaliśmy się przygotować ranking najlepszych i najgorszych polskich europosłów - tłumaczy Maciej Sokołowski.

- Przypomnijmy, że w czerwcu (2024 - red.) były wybory do Parlamentu Europejskiego, a w lipcu pierwsza sesja z udziałem europosłów. I od tego czasu postanowiliśmy policzyć rok i zrobić ten ranking - dodaje Beata Płomecka.

Jak przygotowano zestawienie?

Wśród osób, które wypełniły szczegółową ankietę, znaleźli się autorzy podcastu oraz korespondenci i dziennikarze m.in. z agencji Bloomberg (Ewa Krukowska), PAP (Magda Cedro), Polsatu (Andrzej Wyrwiński) czy Euronews (Dominika Cosic).

Europosłowie byli oceniani w pięciu kategoriach: rozpoznawalność, pracowitość, wpływ, wiedza, etyka.

W każdej kategorii można było zdobyć maksymalnie 75 punktów. Całkowita suma (maksymalnie 375 pkt) decydowała o pozycji w rankingu.

Liderzy rankingu

Na pierwszym miejscu uplasował się Andrzej Halicki (PO, frakcja EPP), zdobywając 322 punkty. Halicki był oceniany najwyżej w aż czterech z pięciu kategorii - rozpoznawalność, pracowitość, wpływ i wiedza.

Halicki
Andrzej Halicki: czuję się zobowiązany
Źródło: "Szczyt Europy"
Czytaj także: