To zła wiadomość dla kobiet palaczek: po raz pierwszy w Polsce rak płuc jest częstszą przyczyną zgonów niż rak piersi. Jak ostrzegają onkolodzy, szczególnie niebezpieczne są cienkie mentolowe papierosy.
W Polsce rak płuca jest przyczyną śmierci ok. 22 tys. osób rocznie. Jedna trzecia mężczyzn chorych na nowotwór złośliwy to chorzy na raka płuca. Wśród kobiet jeśli chodzi o częstość występowania był drugi - po raku piersi, ale w ubiegłym roku sytuacja się zmieniła. - Pierwszy raz stało się tak, że umieralność z powodu nowotworów wśród kobiet była najwyższa z powodu raka płuca, który wyprzedził raka piersi - powiedział prof. Jerzy Kozielski z Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kobieta paląc je musi się głęboko zaciągać, a mentol zawarty w papierosie ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego prof. Jerzy Kozielski
Palą więcej
Jak wyjaśnił, do wzrostu zachorowań na raka płuc wśród kobiet przyczynia się coraz większa konsumpcja tytoniu wśród kobiet na całym świecie. - Na raka drobnokomórkowego, ten najgroźniejszy typ, stanowiący 15 proc. wszystkich nowotworów płuc, chorują głównie kobiety i to palące mentolowe cienkie papierosy. Kobieta paląc je musi się głęboko zaciągać, a mentol zawarty w papierosie ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego - wyjaśnił prof. Kozielski.
Prof. Kozielski dodał, że 90 proc. chorych to namiętni palacze. - To tacy, którzy palą co najmniej 20 lat paczkę dziennie - to tzw. 20 paczkolat, które mogą minąć szybciej, jeśli pali się 40 papierosów dziennie. Na raka płuca trzeba więc sobie zapracować - zaznaczył.
Wśród 10 proc. niepalących, którzy zapadają na raka płuc, większość stanowią kobiety. Chorują m.in. na raka gruczołowego - rodzaj nowotworu powiązany z aktywnością hormonów. Zdaniem lekarzy, ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu zwiększa stosowana w okresie menopauzy hormonalna terapia zastępcza.
Podstępny zabójca
Rak płuca to jeden z najbardziej podstępnych zabójców - nie daje charakterystycznych objawów i dlatego jest diagnozowany najczęściej w zaawansowanym stadium. Objawy, które mogą zaniepokoić, są często kojarzone z wieloletnim paleniem - kaszel, duszność, odkrztuszanie, krwioplucie, przedłużające się stany zapalne dróg oddechowych. - Generalnie powinno nas zaalarmować coś, co jest nowe - kaszel był rano, teraz budzi nas w nocy, zmienia się odksztuszana wydzielina - wyjaśniła dr Ewa Kalinka - Warzocha z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi.
Obok głównego czynnika ryzyka, jakim jest palenie, inne to bierne palenie, obciążenie genetyczne, czyli rak płuca, krtani, czy gardła u członka rodziny, otyłość, narażenie na substancje rakotwórcze, azbest czy promieniowanie jonizujące. Rak płuca rzadko dotyka ludzi młodych - chorzy poniżej 40. życia stanowią 4-6 proc. pacjentów.
Rak płuc jest również trudny do wykrycia w badaniach - zdjęcia rentgenowskie nie zawsze pokazują zmiany. W ocenie prof. Kozielskiego, najlepszą, ale trudno dostępną metodą, jest tomografia komputerowa niskiej dawki.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24