Platforma Obywatelska i Donald Tusk mogą - przynajmniej na chwilę - odetchnąć z ulgą. PO znów zyskuje bowiem poparcie w sondażach - wynika z sondaży GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" i PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".
Oba sondaże przeprowadzono jeszcze przed decyzją premiera o zatrzymaniu na stanowisku ministra skarbu Aleksandra Grada i przed wtorkowymi zatrzymaniami w ZUS. Za to już po obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i wizycie na Westerplatte europejskich przywódców - w tym rosyjskiego premiera Władimira Putina.
Platformie znów rośnie
W badaniu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" prowadzonym od 4 do 6 września na próbie 995 dorosłych Polaków, PO ma 54 proc. poparcia, aż o 6 pkt. proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Podobnie sytuacja wygląda na słupkach sondażu PBS DGA dla "GW" (4-6 września, próba 1057 osób) - PO ma 53 proc. poparcia.
Dwa razy więcej sojuszników
To dwukrotnie więcej od poparcia dla PiS. Prawo i Sprawiedliwość straciło 3 punkty procentowe. W sondażu GfK Polonia dla "Rz" za partią Jarosława Kaczyńskiego opowiedziało się 26 procent badanych. Według danych PBS DGA, na PiS chce głosować 23 proc. Polaków.
Oceniający rezultaty sondażu politolog Jarosław Flis z UJ powiedział "Rz", że na wzrost popularności PO wpłynęła polityka partii podczas uroczystości na Westerplatte z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zdaniem politologa, Polacy odebrali to wydarzenie jako sukces polskiej dyplomacji.
Polityka "pokoju" doceniona
Nie dziwne więc, że respondenci zareagowali negatywnie na ataki Jarosława Kaczyńskiego na rząd z powodu zaproszenia do Polski premiera Rosji Władimira Putina. Właśnie to, zdaniem Flisa, zaważyło na spadku poparcia dla PiS.
PiS i PO zdecydowanie dominują w sondażach. PSL może cieszyć się poparciem 5 proc. wg GfK Polonia, a 8 proc. wg PBS DGA. Poparcie dla SLD w obu sondażach wyniosło 8 proc.
Źródło: "Rzeczpospolita"