Donald Tusk odniósł się do kwestii składki zdrowotnej. Premier zapowiedział, że w przypadku ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy rząd powróci do tematu obniżenia składki po wyborach prezydenckich.
- Będę proponował i podejmę kroki, pewnie już po wyborach prezydenckich, żeby wrócić do tematu obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - powiedział szef rządu, zapytany o dalsze kroki związane z obniżeniem składki zdrowotnej w przypadku weta prezydenta.
Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska
Tusk dodał, że obniżenie składki zdrowotnej było jego zobowiązaniem podczas kampanii wyborczej.
- Szczególnie dla drobnych i średnich przedsiębiorców ta podwyżka Morawieckiego była nieadekwatna i bardzo bolesna, szczególnie dla tych najciężej pracujących, a wcale niedużo zarabiających, więc pan prezydent zna moją opinię - wskazał.
Powiedział też: - Wygłosiłem to zdanie, bo mam nadzieję, że może ono jeszcze wpłynie na korektę tej zapowiedzi.
Wcześniej na platformie X szef rządu napisał, że po zablokowaniu ustawy o mowie nienawiści prezydent zamierza zawetować obniżenie składki zdrowotnej.
Zmiany w składce zdrowotnej
O zawetowanie ustawy ws. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców apelowali do prezydenta Dudy kandydaci na prezydenta Adrian Zandberg (Razem) i Magdalena Biejat (Lewica), Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska argumentują, że obniżenie składki pogorszy sytuację pacjentów i pogłębi kryzys ochrony zdrowia. Procedowaniu m.in. projektu dotyczącego składki zdrowotnej z pominięciem konsultacji sprzeciwiła się strona pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego. Przeciwne obniżce składki zdrowotnej są także organizacje pacjenckie m.in. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna i Onkofundacja Alivia.
Nowelizacją ustawy ws. składki zdrowotnej zajmie się Senat na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu. We wtorek senackie komisje opowiedziały się za przyjęciem nowelizacji bez poprawek. Biuro legislacyjne Kancelarii Senatu w opinii do ustawy zwróciło uwagę, że rządowy projekt skierowano do Sejmu bez przeprowadzenia konsultacji publicznych, a takie naruszenie procedury legislacyjnej podlega ocenie zgodności z konstytucją.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.). W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.).
Przepisy miałyby zacząć obowiązywać od początku 2026 r., a zmiany dotyczące 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (o tyle mają się zmniejszyć wpływy ze składki zdrowotnej).
Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emertytalnych - dalej będzie to 9 proc.
Nowelę ustawy zakładającą obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił na początku kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciw byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz