Spotkanie z marszałkami i odznaczenia. Szef ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk z wizytą w Polsce

witek
Marszałek Sejmu po spotkaniu z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy
Źródło: TVN24

Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do Unii Europejskiej, będziemy pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę w kwestii członkostwa w NATO - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy. - Oczekujemy, że w odbudowie Ukrainy będą uczestniczyć także polskie firmy - mówił Rusłan Stefanczuk. Szef parlamentu Ukrainy rozmawiał także z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i premierem Mateuszem Morawiecki.

Szef parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk rozpoczął w środę wizytę w Polsce. Przed południem spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Witek: Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do Unii Europejskiej

Po rozmowach marszałek Sejmu podkreśliła, że "wolna, niepodległa i bezpieczna Ukraina to jest także wolna, niepodległa i bezpieczna Polska i cała Europa". Poinformowała, że ze Stefanczukiem rozmawiała między innymi o planowanym 11. pakiecie sankcji, które mają być nałożone na Rosję.

Witek przypomniała, że w dniach 1-3 czerwca w Wilnie odbędzie się spotkanie przewodniczących parlamentów państw NATO. Dodała, że Ukraina zabiega o przyjęcie do NATO i Unii Europejskiej. - Ukraina jest na dobrej, szybkiej ścieżce przystąpienia do Unii Europejskiej, będziemy także rozmawiać i pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę, jeżeli chodzi o członkostwo w NATO. Wiadomo, że w czasie wojny nic takiego nastąpić nie może, ale będziemy o tym również rozmawiali - zapewniła marszałek Sejmu.

Podkreślała także zaangażowanie polskich parlamentarzystów we wsparcie Ukrainy między innymi w ramach grupy przyjaźni polsko-ukraińskiej. Zaznaczyła, że jest wdzięczna przewodniczącemu ukraińskiego parlamentu za "docenienie roli Polski w pomocy, jaką niesie Ukrainie".

- Będziemy stać przy Ukrainie, bo doskonale rozumiemy, czym jest niebezpieczeństwo ze strony Rosji i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie - powiedziała marszałek Sejmu. - Wiemy o próbach odbudowy wielkomocarstwowej pozycji Rosji, nie możemy do tego dopuścić - dodała. Zapewniała też, że wszelkie uchwały o wsparciu dla Ukrainy podejmowane są w polskim Sejmie "ponad podziałami politycznymi".

Marszałek przypomniała też, że w czerwcu planuje zorganizować konferencję "poświęconą bardzo ważnemu tematowi, który jest nagłośniony na całym świecie, mianowicie chodzi o uprowadzenie dzieci ukraińskich".

Stefanczuk: oczekujemy, że także polskie firmy wezmą udział w odbudowie Ukrainy

Rusłan Stefanczuk mówił, że przyjechał do Warszawy, aby "podziękować pani Elżbiecie za jej aktywność i liderstwo", a także podziękować polskiemu parlamentowi za działania wspierające Ukrainę.

- Omówiliśmy szereg kwestii, dotyczących strasznych zbrodni, czynionych przez Rosję na Ukrainie. Dziękujemy też za uchwały przyjęte przez Sejm, dotyczące uznania Rosji za państwo terrorystyczne - mówił. Dodał, że rozmawiał z Witek o powołaniu specjalnego trybunału, który osądzi zbrodnie rosyjskie. - Rozmawialiśmy też o przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. Omówiliśmy wszystkie kwestie dotyczące szczytu (NATO) w Wilnie - poinformował Stefanczuk.

- Chciałbym podziękować szanownej pani marszałek za to, że jest liderem wśród kobiet szefów parlamentów, jeśli chodzi o omawianie kwestii uprowadzania ukraińskich dzieci na najwyższym szczeblu parlamentarnym - powiedział.

Dodał, że rozmowa z Witek dotyczyła też przyszłości i odbudowy Ukrainy. - Jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy, to oczekujemy wszystkich najlepszych firm, w tym także polskich, które uczestniczyć będą w tej odbudowie. Polska zrobiła bardzo dużo dla naszego przyszłego zwycięstwa - mówił Stefanczuk.

Poinformował, że zaprosił marszałek Witek, aby wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu Platformy Krymskiej, która odbędzie się w tym roku w Pradze.

- Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, bo to jest naród, który otworzył nie tylko drzwi swoich domów, ale też drzwi swoich serc dla Ukraińców - powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. Wyraził nadzieję, że współpraca między oboma parlamentami będzie się dalej wspaniale rozwijać.

Grodzki: trzeba zrobić następne kroki, aby Ukraina jak najszybciej znalazła się w strukturach NATO

Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy rozmawiał także w środę z marszałkiem Senatu. Tomasz Grodzki podkreślał, że Senat Rzeczpospolitej robi wszystko, aby "starcie Ukrainy z barbarzyńcami przyszło jak najszybciej" i polegało na "odzyskaniu pełnej integralności terytorialnej". Przypomniał, że Senat podjął już cztery uchwały w związku z wojną na Ukrainie.

Zaznaczył, że ostatnia z tych uchwał dotyczyła aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO. - Co, mam nadzieję, przybierze formę następnego kroku na najbliższym szczycie Sojuszu w Wilnie w lipcu tego roku. Trzeba zrobić następne kroki, aby Ukraina jak najszybciej znalazła się w strukturach NATO - podkreślił Grodzki.

Dodał, że naszym priorytetem w polityce europejskiej są "kolejne kroki do akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej". - Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, że mimo toczącej się wojny, mimo bestialnych rosyjskich ataków, wymogi akcesyjne Ukraina pokonuje jeden po drugim - powiedział marszałek Senatu.

Podziękował, że "mimo skrajnie trudnych warunków Ukraina wykonuje zadanie wyżywienia świata, który potrzebuje zboża ukraińskiego". - To nie jest wina Ukrainy, że tranzyt przez Polskę w sposób zupełnie niezrozumiały został zaburzony. To jest nasze zadanie, że musimy ten transport udrożnić - powiedział Grodzki.

- Musimy też zrobić wszystko, aby powstrzymać zbrodnie deportacji dzieci ukraińskich do Rosji - zaznaczył marszałek Senatu. Podkreślił, że "Polska i Senat popiera jednoznaczną wole ukarania zbrodniarzy rosyjskich".

Rusłan Stefanczuk dziękował za polityczne uchwały przyjęte w Senacie, "które były drogowskazem dla innych polityków". - Bardzo chciałbym podziękować panu marszałkowi za niezwykłą osobistą odwagę, za to, że już w pierwszych dniach agresji rosyjskiej był obecny w Kijowie i razem mogliśmy widzieć okrucieństwa rosyjskich żołnierzy na ukraińskiej ziemi - powiedział przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy.

Podziękował też szczególnie Senatowi za uchwałę wspierającą członkostwo Ukrainy w NATO. Przekonywał, że "dzisiejsza armia ukraińska jest już de facto w NATO i będzie dużym wzmocnieniem NATO".

Odznaczenia dla marszałków Sejmu i Senatu

Kancelaria Sejmu oraz Kancelaria Senatu poinformowały na Twitterze, że Stefanczuk uhonorował Witek i Grodzkiego ukraińskim odznaczeniem "Za zasługi dla narodu ukraińskiego".

Spotkanie z premierem

Po południu Stefanczuk spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem w KPRM. Poruszane kwestie to m.in.: wsparcie militarne Ukrainy - wartość naszych dostaw broni, amunicji i sprzętu wojskowego przekroczyła już 3 mld euro; jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do UE; odbudowa Ukrainy" - przekazano na Twitterze kancelarii premiera.

W czwartek zaplanowane jest wystąpienie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy przed polskim parlamentem.

Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: