Komenda Główna Policji razem z fundacją "Dzieci niczyje" opracowała kwestionariusze oraz algorytmy dla policjantów, które mają pomóc podczas interwencji w przypadku przemocy w rodzinie.
Przez miesiąc nowy program sprawdzany był w trakcie pilotażu w województwie Lubuskim. Jak zapewnia ministerstwo, zapewnia on lepsze działanie policji w przypadku interwencji związanych z przemocą w rodzinie.
- Trwają w tej chwili bardzo duże szkolenia dla blisko 30 tysięcy policjantów. Od nowego roku rozpoczniemy realizację tego programu, który służy do tego, żeby policjanci w jednolity sposób w całym kraju postępowali w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z przemocą w rodzinie - tłumaczy wiceminister spraw wewnętrznych, Marcin Jabłoński.
Ściąga dla funkcjonariuszy
Według resortu wypracowany system pozwala na szybsze odseparowanie sprawców od ofiar przemocy. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów tego pilotażu i wierzę, że dzięki tej ogromnej skali jaką zastosowaliśmy uda się w radykalny sposób usprawnić i ograniczyć przemoc w rodzinie - stwierdził Jabłoński.
Wiceminister tłumaczy, że nowy algorytm to tak na prawdę "ściąga" dla policjantów, która usprawni ich pracę. - Chodzi o to, żeby wszyscy podobne procedury stosowali i stosowali się do właściwych przepisów - tłumaczy założenia projektu Jabłoński.
Do tej pory policjanci mieli większe pole manewru w przypadku interwencji, teraz ma się to zmienić. - Dzięki takiemu jednolitemu podejściu, tej instrukcji właśnie, policjanci będą stosować się do wytycznych i przepisów prawa w jednakowy sposób - powiedział wiceminister. - Ta standaryzacja, ujednolicenie sposobu działania, na pewno podniesie [jego] sprawność - zakończył Jabłoński.
Nowy algorytm
Opracowany algorytm składa się z dwóch części. W pierwszej wyznaczony jest plan ramowego działania dla policjanta podczas interwencji oraz podane są podstawy prawne dla podejmowanych działań.
Druga część to "Kwestionariusz szacowania ryzyka", który policjanci wypełniają razem z ofiarą przemocy.
Autor: dln//kdj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24