Przegląd prasy: Internetowa pułapka na kupujących auta

Przed zakupem auta, możemy je sprawdzić dzięki usłudze MSW "Historia pojazdu"
Przed zakupem auta, możemy je sprawdzić dzięki usłudze MSW "Historia pojazdu"
Źródło: sxc.hu

MSW ostrzega przed stroną w sieci, która oferuje sprawdzenie, czy wóz jest legalny. Resort zawiadomił już organy ścigania, że ktoś podszywa się pod jego usługę - pisze "Rzeczpospolita".

Latem MSW - jak pisze "Rz" - udostępniło usługę "Historia pojazdu", która ma być batem na oszustów. Dzięki stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić np., czy auto, które chcemy kupić, nie pochodzi z kradzieży.

Ale też zweryfikować ilu miało właścicieli, jaki ma przebieg, czy ma badanie techniczne i ubezpieczenie. Wystarczy wpisać markę samochodu, jego numery rejestracyjny i nadwozia, datę pierwszej rejestracji.

"To podszywanie się"

Najwyraźniej jednak ktoś postanowił zastawić pułapkę na kupujących i stworzył stronę o podobnym adresie (historia.pojazdu.pl), którą internauci mogą łatwo pomylić z tą ministerialną.

- To podszywanie się pod udostępnioną przez nas usługę. Kierujemy zawiadomienie do organów ścigania - mówi "Rzeczpospolitej" Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW.

- Istnienie strony podszywającej się pod naszą zauważyli pracownicy resortu. Nie wiemy, kto i w jakim celu ją stworzył - dodaje Woźniak.

Resort na swojej stronie ostrzega obywateli przed korzystaniem z tego drugiego serwisu. - Tylko dane uzyskane dzięki nam są wiarygodne i za nie bierzemy odpowiedzialność – podkreśla w rozmowie z "Rz" Woźniak.

Z usługi MSW w ciągu czterech miesięcy skorzystało z niej 835 tys. osób, które za jej pośrednictwem sprawdziły 812 tys. pojazdów znajdujących się w bazie CEPiK (Centralna Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Autor: MAC//rzw / Źródło: rp.pl

Czytaj także: