Marzenna Guz-Vetter: ustawa o sądownictwie może uruchomić fundusze, ale nie zakończy sporów o praworządność

Źródło:
TVN24
Przedstawicielka KE w Polsce: ustawa o sądownictwie może uruchomić fundusze, ale nie zakończy sporów o praworządność
Przedstawicielka KE w Polsce: ustawa o sądownictwie może uruchomić fundusze, ale nie zakończy sporów o praworządnośćTVN24
wideo 2/6
Przedstawicielka KE w Polsce: ustawa o sądownictwie może uruchomić fundusze, ale nie zakończy sporów o praworządnośćTVN24

Ustawa o Sądzie Najwyższym i innych sądach może doprowadzić do uruchomienia funduszy z KPO, natomiast ona nie doprowadzi do zakończenia sporów o praworządność między Polską a Komisją Europejską - powiedziała w "Jeden na jeden" dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek w orędziu, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i innych sądach do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. Według PiS nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożyli posłowie partii, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Do kwestii ustawy i środków z KPO odniosła się w sobotę w "Jeden na jeden" w TVN24 przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter.

Przedstawicielka Komisji Europejskiej: to nie doprowadzi do zakończenia sporów o praworządność

Powiedziała, że "kamienie milowe" i "założenia w ramach KPO, to, o co toczy się sprawa w ustawie o Sądzie Najwyższym, żeby te wymaganie spełnić, to jest i tak program minimum, jeśli chodzi o reformę sądownictwa w Polsce". Dodała, że "ustawa może doprowadzić do uruchomienia funduszy z KPO, natomiast ona nie doprowadzi do zakończenia sporów o praworządność między Polską a Komisją Europejską".

- Nadal procedury o naruszenie praworządności, które zostały skierowane przez Komisję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, są w mocy i Polska dzień w dzień płaci milion euro kary za to, że się nie dostosowuje do tych zaleceń - podkreśliła Guz-Vetter.

Pytana, czy Komisja Europejska nadal będzie nakładać milionową karę na Polskę, odparła: - Oczywiście, póki Polska przede wszystkim sama nie zacznie płacić tej kary i nie dostosuje się do wyroków TSUE.

- Dlatego to mówię, ponieważ powstaje wrażenie, że ustawa o Sądzie Najwyższym nie tylko uruchomi fundusze z KPO, ale w ogóle załatwi wszystkie praworządnościowe spory między Polską a Komisją, a tak nie jest - zaznaczyła przedstawicielka KE w "Jeden na jeden".

Marzenna Guz-VetterTVN24

Przedstawicielka Komisji Europejskiej: ocena może być wtedy, gdy poznamy ostateczny kształt ustawy

Marzenna Guz-Vetter mówiła, że pieniądze będą mogły być uruchomione w sytuacji, kiedy strona polska zgłosi wniosek do Komisji Europejskiej. - A wiadomo, że zgłosi ten wniosek dopiero, jeżeli wszystkie kwestie zostaną załatwione - dodała.

Wyjaśniała, że wtedy Komisja Europejska ma dwa miesiące na ocenę, następnie Rada do spraw Ekonomicznych się zbiera, więc "można powiedzieć, że upłynęłoby około trzech miesięcy do uruchomienia funduszy z KPO".

Podkreśliła, że "jest logiczne, że nikt nie składa wniosku, jeśli nie ma sto procent pewności, że ten wniosek zostanie pozytywnie przyjęty". Dodała, że po przyjęciu ustawy o Sądzie Najwyższym przez parlament Komisja Europejska "wysłała już pewne pozytywne sygnały", że są to zmiany, które "idą w dobrym kierunku".

- Jest to mglista deklaracja, dlatego, że od początku mówimy w jasny i uczciwy sposób, że póki czarno na białym nie widzi, jaka ta ustawa jest, to ocena może być dopiero wtedy, jeżeli mamy ostateczny tekst ustawy - zaznaczyła.

Guz-Vetter: nie słyszałam o piśmie z gwarancjami, że pieniądze zostaną wypłacone

Przedstawicielka Komisji Europejskiej została również zapytana, czy Komisja Europejska uzgodniła wcześniej z polskim rządem tekst tej ustawy. Powiedziała, że były rozmowy ministra do spraw europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęką z urzędnikami KE, które "dotyczyły tego, jakie zapisy powinny być w tej ustawie, aby spełnić warunki Komisji Europejskiej".

Dodała, że "główny warunek dotyczy tego, żeby system dyscyplinarny wobec sędziów odpowiadał zasadom praworządności".

Na uwagę, że minister Szynkowski vel Sęk "mówił wcześniej, że ma pismo z gwarancją, że ta ustawa, którą przyniósł do polskiego Sejmu, jest taką nowelizacją, którą Komisja Europejska akceptuje jako niezbędny i gwarantujący wypłatę pieniędzy z KPO dokument", przedstawicielka Komisji Europejskiej powiedziała, że "nie ma takiego potwierdzenia". - Ani nie mogę zaprzeczyć, ani nie mogę potwierdzić - dodała.

Dopytywana, czy komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders z którym rozmawiał Szynkowski vel Sęk dał na piśmie gwarancję, że te pieniądze będą wypłacone jeśli ustawa z parlamentu w takim kształcie wyjdzie, odpowiedziała, że "nie zna takiego pisma".

- Nic o nim nie słyszałam - dodała. - Nie wydaje mi się, żeby ktoś dawał komukolwiek jakieś tego typu gwarancje w sytuacji, kiedy w Polsce trwa bardzo, można powiedzieć, kontrowersyjna debata na temat tej ustawy - oceniła Marzenna Guz-Vetter. 

Dopytywana, czy KE "oczekiwała, że tekst uzgodniony w rozmowach", na które jeździł do Brukseli minister ds. europejskich nie zostanie zmieniony na etapie prac parlamentarnych, odpowiedziała, że "trudno powiedzieć, czego oczekiwała". – Komisja Europejska na pewno przedstawiła, czego oczekuje od tej ustawy i to było wiadome, to znaczy, że nie może być karania sędziego i poddawania go procedurze dyscyplinarnej za podważanie statusu innego sędziego – powiedziała. 

Guz-Vetter o ustawie wiatrakowej

Odniosła się także do kwestii nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - tzw. ustawy wiatrakowej.

Guz-Vetter została zapytana, czy wypłata tej pierwszej transzy pieniędzy z KPO jest uzależniona od tego, jak będzie wyglądała ta ustawa. Odpowiedziała, że również, bo to jest też jeden z "kamieni milowych". - Najważniejszą częścią inwestycji, które mają być finansowane z Krajowego Planu Odbudowy są też inwestycje dotyczące wspierania zielonej gospodarki i w sytuacji jeżeli w Polsce nie mamy żadnych ram prawnych a tak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy, to trudno przekazywać fundusze - podkreśliła.

Kwestia Karty Praw podstawowych i uchwał anty-LGBT

Przedstawiciela KE w Polsce była także pytana, czy zagrożone są wypłaty z budżetu unijnego w związku z tym jak wygląda respektowanie Karty Praw Podstawowych. – Nie powiedziałabym, że one są zagrożone – powiedziała. Pytana, czy uchwały anty-LGBT są warunkiem, który Komisja bierze pod uwagę, powiedziała, że "z uwagi na uchwały o strefach wolnych od 'ideologii LGBT', Komisja Europejska zwróciła na to szczególną uwagę, bo to był duży problem".

Dodała, że później wielu autorów wycofało się z tych uchwał. - Jak jest taka uchwała, pieniędzy z Unii nie będzie, to są pewne podstawowe zasady gry - zaznaczyła.

Dodała, że Karta Praw Podstawowych jest częścią Traktatu Lizbońskiego, który został przez Polskę ratyfikowany. - Tam są między innymi kwestie dotyczące przeciwdziałania tego typu dyskryminacji - przypomniała.

Autorka/Autor:js//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa ukraińskiego. Dyplomata - jak przekazano - obejmie teraz placówkę w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana starej kamienicy w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jak przekazał brygadier Zbigniew Jekiełek z oświęcimskiej straży pożarnej, budynek najprawdopodobniej był niezamieszkały i nie ma informacji o poszkodowanych.

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl