Polscy biskupi przekazali do Stolicy Apostolskiej postulat osób wykorzystanych seksualnie przez osoby duchowne o nadanie im statusu strony w procesach karnych - przekazał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Obecnie w procesie kanonicznym osoba pokrzywdzona ma jedynie status świadka.
Prymas wziął w piątek udział w konferencji prasowej zapowiadającej Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, który obchodzony będzie w Kościele katolickim w Polsce 7 marca.
Abp Polak przypomniał, że dzień ten obchodzony jest na prośbę papieża Franciszka od 2017 roku. Zaznaczył, że pierwotnie miał on charakter dnia modlitwy, pokuty i wynagradzania za grzechy i przestępstwo wykorzystania seksualnego, natomiast obecnie jest "dniem bliskości i obecności" z osobami skrzywdzonymi. Zgodnie z zarządzeniem KEP dzień ten obchodzony jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu.
- W tym roku po raz pierwszy, wykorzystując, że jest to Rok Jubileuszowy, poprosiliśmy, aby oprócz modlitwy we wspólnotach parafialnych, wskazać kościoły, w których będziemy się mogli spotkać razem z osobami skrzywdzonymi i modlić się wspólnie – zaznaczył.
Prymas przypomniał spotkanie biskupów z delegacją osób skrzywdzonych, które odbyło się w listopadzie 2024 r. na Jasnej Górze. Zaznaczył, że na spotkaniu osoby skrzywdzone przedstawiły biskupom swoje postulaty, wśród których znalazło się m.in. upodmiotowienie osób wykorzystanych seksualnie poprzez nadanie im statusu strony w kanonicznych procesach karnych. Obecnie osoba skrzywdzona ma jedynie status świadka.
CZYTAJ TEŻ: Spotkanie skrzywdzonych w Kościele z biskupami. "Bardzo mocno przeorało emocje"
List intencyjny biskupów
Abp Polak przekazał, że biskupi przekazali tę prośbę do Dykasterii ds. Tekstów Prawnych i Dykasterii Nauki Wiary oraz do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Dodał, że biskupi napisali również list intencyjny w tej sprawie do Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych i Dykasterii Nauki Wiary.
Prezeska Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski Marta Titaniec poinformowała, że w 2024 roku Fundacja udzieliła pomocy pośredniej w wysokości 3,7 mln zł oraz pomocy bezpośredniej w wysokości ponad 600 tysięcy złotych. Pomoc bezpośrednia została udzielona 131 osobom skrzywdzonym.
Titaniec wyjaśniła, że pomoc dotyczyła opłacenia pomocy psychoterapeutycznej i psychiatrycznej, edukacyjnej, prawnej i duchowej, a także zakupu leków. Dodała, że w ramach pomocy pośredniej Fundacja Świętego Józefa przyznała granty m.in. na przeprowadzenie szkoleń dla osób, które zajmują się w diecezjach udzielaniem pomocy osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym.
W sumie w 2024 roku działania zrealizowane przez FSJ objęły blisko 1 mln 200 tys. osób.
Autorka/Autor: os/akw
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tytus Żmijewski/PAP