Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdziła, że wpłynęły pierwsze trzy pisma, które "pasowałyby do wzoru wniosków", jakie w środę zapowiadali ministrowie Beaty Szydło po ocenie rządu PO-PSL. Wnioski te napłynęły z Ministerstwa Obrony, z Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Sprawiedliwości.
Prokuratura Krajowa potwierdziła, że wnioski są zbierane, ale nie potrafiła powiedzieć, ile takich wniosków już otrzymała. Tłumaczy to tym, że mogą one wpływać również do prokuratur okręgowych oraz rejonowych i Prokuratura Krajowa potrzebuje więcej czasu, by takie dane zebrać.
Prokuratura prosi o czas
Jak z kolei poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, są trzy pisma, które "pasowałyby do wzoru wniosków o których mowa była w raportach przedstawionych w Sejmie". Wnioski te napłynęły z Ministerstwa Obrony, z Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Sprawiedliwości. Dwa z nich dotyczą przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
Prokuratura podkreśliła jednak, że aby udzielić pełniejszej informacji na temat napływających wniosków, potrzebuje więcej czasu. Jako możliwy termin ostatecznej informacji w tej sprawie wskazała wtorek.
Ministrowie kierują wnioski
Jeszcze w czwartek przed godz. 16 Prokuratura Krajowa i Prokuratura Okręgowa w Warszawie twierdziły, że wciąż nie otrzymały żadnych wniosków ze strony rządu. O ich wysłaniu informował jednak wczoraj rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jako wnioskodawców wskazał jednak inne instytucje niż te, które w piątek wymieniła prokuratura.
- Pierwsze wnioski już wpłynęły. Skierowane zostały przez ministra Kamińskiego (ministra koordynatora specsłużb); również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała pierwszy wniosek do prokuratury, tak że one powoli będą spływały (...) To jest decyzja ministrów, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za ich przygotowanie, na bieżąco będą je sporządzali i kierowali do prokuratury - powiedział Bochenek w czwartek.
- Badamy dokładnie i sprawdzamy wszystkie dokumenty, które są w resortach, tak aby wnioski, które będą kierowane do prokuratury, były jak najlepiej przygotowane i skutkowały podjęciem określonych działań przez tę instytucję - dodał.
Złożenie wniosków do prokuratury zapowiedzieli w środę, m.in. minister skarbu Dawid Jackiewicz, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Kamiński stwierdził, że tylko w sprawie nielegalnych podsłuchów złożono do prokuratury 19 zawiadomień.
Raport o rządach PO-PSL
Przedstawiając w środę w Sejmie wyniki raportu na temat rządów PO-PSL premier Beata Szydło stwierdziła m.in., że przez osiem lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli. Bardzo krytyczne podsumowanie działalności swoich poprzedników przedstawili wszyscy ministrowie.
Jak mówiła w środę w Sejmie premier Szydło, działania poprzedniej koalicji były "realną krzywdą konkretnych obywateli". - Przykładem tego populizmu i demagogii jest afera Amber Gold. Tysiące ludzi pozbawionych środków do życia. Ludzkie dramaty, wszystko to w atmosferze skandalu na szczytach waszej władzy i za waszym przyzwoleniem. Państwo za waszych rządów bezradnie patrzyło, jak obywatele są okradani. Dlaczego patrzyliście na to? Dlaczego rząd PO i PSL nic w tej sprawie nie zrobił? - powiedziała.
Autor: mm/ja / Źródło: TVN24, PAP