- Tak zwana konfiskata rozszerzona to duży sukces, mierzony setkami milionów złotych przejętych od grup przestępczych - przekonywał prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Według Prokuratury Krajowej do końca roku na tej podstawie ma być zajęty majątek o wartości około 400 milionów złotych.
Możliwość szerszego zabezpieczania majątku sprawców przestępstw już na etapie śledztwa obowiązuje od 27 kwietnia 2017 roku. Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy o konfiskacie rozszerzonej przewidują też przeniesienie na oskarżonego ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia.
400 postanowień prokuratury
- Gdyby rząd Zjednoczonej Prawicy nie zdecydował się wprowadzić tych rozwiązań do porządku prawnego, to te setki milionów złotych służyłyby dzisiaj przestępcom. W związku z tym, że zdecydowaliśmy się te rozwiązania wprowadzić na wzór funkcjonujący w większości praworządnych krajów Unii Europejskiej, to możemy pokazywać ten sukces - podkreślał Ziobro w poniedziałek na konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej.
Jak dodał, "groźni przestępcy są pozbawiani w ten sposób nienależytego zysku oraz pozbawiani możliwości kontynuowania działalności przestępczej w oparciu o nielegalnie, w sposób kryminalny, zdobyty majątek".
Od wejścia w życie nowych przepisów prokuratury w całym kraju wydały około 400 postanowień o zastosowaniu konfiskaty rozszerzonej - poinformowała na konferencji prokurator Violetta Kowalska, wicedyrektor departamentu Prokuratury Krajowej do spraw przestępczości gospodarczej. Dodała, że do końca roku wartość zajętego tak majątku może wynieść około 400 milionów złotych.
Ziobro: mienie wartości miliarda złotych
Kowalska powiedziała, że w porównaniu z wcześniejszymi latami w pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano wzrost liczby zastosowanych wszystkich zabezpieczeń majątkowych - od 20 procent do 190 procent. Taki sam wzrost odnotowano w stosunku do liczby podejrzanych, wobec których zastosowano zabezpieczenia majątkowe.
- Jeśli chodzi o podsumowanie półrocza 2012 roku, jeśli chodzi o zabezpieczony majątek w związku z działaniem prokuratury, to była to kwota około 100 milionów złotych. Natomiast w bieżącym półroczu 2017 roku suma ta wynosi 500 milionów złotych. Pięciokrotnie w tym czasie zwiększyła się kwota majątku zabezpieczonego w związku z prowadzonymi postępowaniami - wskazywał Ziobro.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny dodał, że od marca 2016 roku udało się zabezpieczyć mienie wartości miliarda złotych. - To też jest suma, której wcześniej prokuratura nie była w stanie wykazać w ramach prowadzonej przez siebie działalności - podkreślił.
"My słowa dotrzymaliśmy"
Ziobro zaznaczył, że przeciw zapisom o konfiskacie rozszerzonej głosowały PO i Nowoczesna. Jak dodał, nie uchwalono ich za rządów PO-PSL, mimo przyjęcia w 2014 roku przez Parlament Europejski rezolucji, by rozwiązanie to wprowadzać do krajowych porządków prawnych. - My słowa dotrzymaliśmy - oświadczył Ziobro. Wyraził przekonanie, że kwoty zajęte dzięki tej instytucji będą wzrastać.
Dane statystyczne i przykłady spraw pokazują, że konfiskata rozszerzona to bardzo dobre narzędzie do walki z przestępczością zorganizowaną, z przestępczością gospodarczą i skarbową - ocenił z kolei wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Ma uderzyć "w oszustów gospodarczych"
Na konferencji ujawniono, że w śledztwie Prokuratury Okręgowej we Włocławku - dotyczącym wyłudzeń w ramach karuzeli VAT-owskiej na kwotę przekraczającą 12 milionów złotych - wobec podejrzanego Pawła K. zastosowano konfiskatę rozszerzoną, zajmując samochód osobowy mercedes AMG S63 Mansory o wartości około 3 milionów złotych. W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT związany z obrotem paliwem, zajęto między innymi awionetkę o wartości około 200 tysięcy złotych.
Nowa instytucja - jak zapowiadano, gdy ją uchwalano w lutym bieżącego roku - ma uderzyć "w oszustów gospodarczych działających wbrew zasadom uczciwej konkurencji" oraz "uniemożliwić czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków".
Przez pięć lat, do momentu wydania wyroku
Ułatwienia dotyczą majątku pochodzącego z przestępstw związanych z mieniem znacznej wartości (powyżej 200 tysięcy złotych), popełnianych w zorganizowanych grupach przestępczych oraz przestępstw, których górna granica wynosi nie mniej niż 5 lat - z których to przestępstw sprawcy osiągnęli korzyść majątkową, bezpośrednio lub pośrednio. Przyjmuje się wtedy założenie, że korzyścią tą jest mienie, które sprawca objął we władanie - na przykład korzystał z rzeczy ruchomej, jeździł samochodem lub uzyskiwał czerpał dochody z umowy najmu - w okresie od 5 lat przed popełnieniem przestępstwa do wydania wyroku.
Konfiskatą może być także objęte przedsiębiorstwo, jeśli służyło popełnieniu przestępstwa.
Autor: MKK//now / Źródło: PAP