Trzeci największy klub sejmowy wybrał we wtorek swoje władze. Szefem klubu Ruchu Palikota został lider i założyciel partii. Wśród jego pięciu zastępców są m.in. Anna Grodzka i Robert Biedroń oraz "pozyskany" z SLD Sławomir Kopyciński. Janusz Palikot ustalił też zasady zasiadania w komisjach sejmowych. A już w środę posłowie jego Ruchu nadal będą się szkolić - tym razem pod okiem prof. Magdaleny Środy i Jerzego Urbana.
- Wiceprzewodniczącymi klubu parlamentarnego Ruchu Palikota zostali Anna Grodzka, Robert Biedroń, Sławomir Kopyciński, Tomasz Makowski oraz Jerzy Borkowski - poinformował rzecznik klubu Andrzej Rozenek.
Sekretarzem klubu został Artur Dębski, a odpowiedzialny za klubowe finanse nowy skarbnik - Maciej Mroczek. Rzecznikiem dyscypliny został Wojciech Penkalski.
Najpierw szkolenie u Urbana
Jak tłumaczył Janusz Palikot, podczas wtorkowego spotkania klubu opracowano też zasady dotyczące przydziału posłów do komisji sejmowych. - Pierwsza: podzieliliśmy te komisje na dwie grupy. Tzw. ważniejsze i mniej ważne. I wprowadziliśmy zasadę, że nie można być w dwóch tych tzw. ważniejszych, bardziej prestiżowych. Druga, że nie może być konfliktu interesów: czyli ktoś, kto wykonuje zawód związany z terenem działania danej komisji, nie może być w tej komisji - tłumaczył Palikot. - Trzecia zasada zakłada, że osoby, które dostaną komisje najbardziej prestiżowe, jak komisja finansów publicznych, kultury i środków przekazu czy ds. służb specjalnych, muszą też wybrać jedną z tych komisji, w których nikt nie chce specjalnie w każdym klubie pracować, to jest konstytucyjną, regulaminową i ustawodawczą - dodał.
Zaznaczył, że liczy na 2-3 przewodniczących komisji sejmowych. - Była pewna tradycja w parlamencie, że trzecia siła obejmowała przewodnictwa tych najważniejszych komisji, czyli takich, które jakby patrzą władzy na ręce, np. komisja ds. służb specjalnych, komisja etyki. Jak postąpią inne kluby? Nie wiemy, bo w tej sprawie nie odbyły się żadne debaty - powiedział Palikot.
Była pewna tradycja w parlamencie, że trzecia siła obejmowała przewodnictwa tych najważniejszych komisji, czyli takich, które jakby patrzą władzy na ręce, np. komisja ds. służb specjalnych, komisja etyki. Jak postąpią inne kluby? Nie wiemy, bo w tej sprawie nie odbyły się żadne debaty Janusz Palikot
W środę posłowie Ruchu Palikota wysłuchają wykładów m.in. prof. Magdaleny Środy (o etyce i polityce) i Jerzego Urbana (o polityce). - Różni ludzie, z różnego rodzaju obszarów, (...) jak etyka czy polityka jak Środa, czy polityka jak Urban, po prostu mają taki 1,5-godzinny wykład dla naszych ludzi - zapowiedział szef partii i klubu.
Plus jeden
W październikowych wyborach parlamentarnych Ruch Palikota otrzymał 10,02 proc. głosów, co przełożyło 40 mandatów w Sejmie. Ruch ma jednego posła więcej - w zeszłym tygodniu jego szeregi zasilił wybrany z ramienia SLD Sławomir Kopyciński. We wtorek świeżo upieczony szef klubu Janusz Palikot, zapowiedział, że zrzeknie się uposażenia, które jako posłowi będzie mu przysługiwało w najbliższych czterech latach i przekaże je na cele społeczne.
Już wcześniej Palikot zapowiedział, że na wicemarszałka zaproponuje Wandę Nowicką.
Źródło: PAP, tvn24.pl