Prezydent w "Kropce nad i": byłoby nieodpowiedzialne rozwiązywać sprawę szefa FBI wojną z USA

Prezydent Komorowski o słowach dyrektora FBI
Prezydent Komorowski o słowach dyrektora FBI
tvn24
Bronisław Komorowski gościem "Kropki nad i"tvn24

- Kroki prawne wobec szefa FBI można rozpatrywać tylko na gruncie prawa amerykańskiego. Negatywne stereotypy na temat Polski można rozbijać na salach sądowych, ale lepiej szukać rozwiązania, które przyniosłoby Polsce korzyść - przekonywał w "Kropce nad i" prezydent Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do sugestii Andrzeja Dudy, który powiedział w "Faktach po Faktach", że rozważyłby pozwanie Jamesa Comeya.

CZYTAJ RELACJĘ Z ROZMOWY MINUTA PO MINUCIE

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, lepiej szukać rozwiązania, które dałoby Polsce satysfakcję i korzyść.

- Niezależnie od tego, jak zachowuje się szef FBI, jest reakcja środowisk żydowskich, które przypominają polskie zasługi. Trzeba szukać w USA przyjaciół, którzy będą naszymi adwokatami - mówił prezydent. - W obronie Polski wystąpił przewodniczący Kongresu Żydów Amerykańskich i napiętnował niemądrą wypowiedź. To jest nasza korzyść - przekonywał.

- Ta nonsensowność pokazana dwa razy mocniej, gdy jest poparta deklaracjami o przyjaźni wobec Polski i jeszcze wychodzi ze środowisk żydowskich - podkreślił.

- Negatywne stereotypy na temat Polski można rozbijać na salach sądowych, ale lepiej robić to, powołując się na przyjazne głosy. Kroki prawne wobec szefa FBI można rozpatrywać tylko na gruncie prawa amerykańskiego - dodał Bronisław Komorowski.

Wcześniej w "Faktach po Faktach" Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta, powiedział, że rozważyłby pozwanie Jamesa Comeya.

- Byłoby nieodpowiedzialne rozwiązywać sprawę słów szefa FBI wojną z USA - podkreślił Komorowski.

Trudne relacje polsko-ukraińskie

Zaraz po wizycie polskiego prezydenta w ukraińskiej Radzie Najwyższej przyjęła ona ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niezależność kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA).

Prezydent o swoim wystąpieniu w parlamencie ukraińskim
Prezydent o swoim wystąpieniu w parlamencie ukraińskim tvn24

- Bez dialogu nie może być mowy o pojednaniu Polski z Ukrainą. W relacjach z Ukrainą jeszcze wiele pracy przed nami. Tak się zdarza w polityce. Prezydent jest od brania trudnych spraw na własne barki i prowadzenia dialogu polsko-ukraińskiego. Nieszczęście tej ustawy polega na tym, że ona w zasadzie uniemożliwia dialog historyczny polsko-ukraiński - powiedział Bronisław Komorowski.

- Sprawa na pewno nie jest skończona, jeśli chodzi o dialog dwustronny, ale tutaj też trzeba szukać rozwiązania pozytywnego, a nie ekscytować się negatywnie - dodał.

Kontrowersje związane ze SKOK-ami

Od maja 2013 r. Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. prowadzi śledztwo dotyczące działania na szkodę SKOK Wołomin. Śledczy ustalili, że podstawione osoby za wiedzą kierownictwa tej kasy przedstawiały fałszywe zaświadczenia stanowiące zabezpieczenia pożyczek, co pozwalało uzyskiwać wysokie kredyty. PiS sugeruje powiązanie Komorowskiego z tą kasą.

- Tysiąc razy to było dementowane. Mogę to dementować i tysiąc razy, a źli ludzie i tak będą chcieli z tego robić bat polityczny. W ogóle w żadnym banku nie byłem, pożyczyłem tylko 5 tys. złotych mojemu przyjacielowi, który te pieniądze stracił - powiedział Komorowski.

"Ze SKOK-ów muszą się tłumaczyć inni"
"Ze SKOK-ów muszą się tłumaczyć inni"tvn24

- Ze SKOK-ów muszą tłumaczyć się inni. To poważna sprawa ze względu na niejasne i podejrzane powiązania polityki z systemem SKOK-ów i przepływem gigantycznych pieniędzy. Jestem przekonany, że to będzie przedmiotem dalszych badań – nie tylko parlamentu. Szkoda, że Andrzej Duda nie chce się stawić na komisję w sprawie SKOK-ów, bo mógłby wyjaśnić parę rzeczy istotnych z punktu widzenia, dlaczego nastąpiło opóźnienie objęcia SKOK-ów nadzorem bankowym – powiedział.

Polska stawia na francuskie śmigłowce

We wtorek MON poinformowało, że tylko francuskie śmigłowce oferowane przez Airbus Helicopters spełniły wymagania formalne i przechodzą do testów w przetargu dla polskiego wojska.

W środę w „Faktach po Faktach” Andrzej Duda powiedział, że "kilka miesięcy temu pojawiła się sugestia, że stanowisko szefa RE dla Tuska było przehandlowane za francuskie śmigłowce".

Posada Tuska za francuskie śmigłowce? "Była taka sugestia"
Posada Tuska za francuskie śmigłowce? "Była taka sugestia"tvn24

- To jest obrzydliwe, kolejna metoda insynuacji typowa dla tego środowiska. Rozumiem, że powtarza plotkę, gdzieś coś usłyszał i przeczytał, jedna pani powiedziała coś drugiej w maglu politycznym, a on (Andrzej Duda – przyp. red.) z tego głosi tezę w poważnych mediach i udaje, że nie ponosi odpowiedzialności za kalumnię – tak prezydent skomentował sugestie kandydata PiS.

- Kiedy rozstrzygany jest ważny kontrakt, zawsze uruchamiają się firmy, które go przegrały. Na razie nie było żadnego przetargu. Rząd Polski ogłosił tylko, że rozpoczyna negocjacje z rządem Stanów Zjednoczonych (w sprawie rakiet Patriot - przyp. red.). Opozycja, która staje po stronie firm, które przegrały przetarg, staje się lobbystami. Opozycja krytykuje rozstrzygnięcia, nawet ich jeszcze nie znając. Nie zna ich, bo ich jeszcze nie ma. Do kontraktu na dozbrojenie polskiej armii stanęły tylko firmy zagraniczne.

"Politycy opozycji muszą uważać, żeby nie stać się narzędziem firm, które przegrały przetarg"
"Politycy opozycji muszą uważać, żeby nie stać się narzędziem firm, które przegrały przetarg"tvn24

Polska jak państwo totalitarne?

Andrzej Duda w środę w rozmowie z portalem gazeta.pl odniósł się do kwestii wysyłania 6-latków do szkół. Powiedział, że Polska zaczyna "przypominać państwo totalitarne".

"Prezydent nie jest prezydentem sumień"
"Prezydent nie jest prezydentem sumień"tvn24

- Polska jest demokratyczna, należy do świata zachodniego. Nazwanie jej totalitaryzmem to wyraz braku wiedzy. Mam pełną wiedzę na temat totalitaryzmu, bo ten totalitaryzm obalałem. Mówienie o totalitaryzmie dziś, to wyborcza hipokryzja - skomentował Komorowski.

- Przymus nauki szkolnej występuje w całym cywilizowanym świecie. Wyciąganie z tego wniosków, że Polska jest krajem totalitarnym jest bardzo oryginalne. Rolą prezydenta jest dbanie o podnoszenie poziomu edukacji - podkreślił.

"Ta kampania jest podwójnym obciążeniem"
"Ta kampania jest podwójnym obciążeniem"tvn24

CZYTAJ RELACJE Z ROZMOWY Z ANDRZEJEM DUDĄ W "FAKTACH PO FAKTACH"

Autor: kło//plw / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady - napisał w poniedziałek publicysta "New York Timesa" Thomas Friedman, wskazując na dokładne przewidzenie irańskiego ataku przez USA. Friedman nawoływał do zwiększenia izolacji irańskiego reżimu zamiast odpowiedzi militarnej.

"NYT": Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady

"NYT": Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Wtorek w niektórych regionach kraju może przynieść burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty. Synoptycy w części kraju ostrzegają również przed intensywnymi opadami deszczu.

Burze, grad i dużo deszczu. Alerty IMGW w wielu miejscach

Burze, grad i dużo deszczu. Alerty IMGW w wielu miejscach

Źródło:
IMGW

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Donald Tusk wyraża intencję, by Polska dołączyła do projektu budowy "kopuły chroniącej nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Z kolei prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liderzy koalicji rządzącej nie spotkali się wspólnie po pierwszej turze wyborów samorządowych - przyznał w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Polityk ocenił też, że żaden z nich "nie jest uśmiechnięty i zadowolony z rzeczywistości".

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Źródło:
TVN24

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

W środę odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Banku Pekao. W porządku obrad przewidziano podjęcie uchwał w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję. Akcjonariusze banku Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń zgłosili łącznie ośmioro kandydatów. Poznaliśmy ich nazwiska.

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

783 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. - W 1968 roku widziałem rosyjskie czołgi na ulicach Pragi i nie chcę ich nigdy więcej widzieć - powiedział premier Czech Petr Fiala podczas spotkania z prezydentem USA. Joe Biden stwierdził, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP