Bronisław Komorowski na Powązkach, Anna Komorowska w Smoleńsku i Katyniu, msze z udziałem rodzin ofiar w Warszawie i na Wawelu - tak przedstawiają się plany obchodów smoleńskiej katastrofy. O przebiegu uroczystości poinformował już marszałek Sejmu, kancelaria prezydenta oraz Episkopat.
Już w sobotę, 9 kwietnia, małżonka prezydenta Anna Komorowska wraz z delegacją rodzin ofiar katastrofy samolotu Tu-154M uda się do Smoleńska i do Katynia.
Główne obchody przypadną jednak na niedzielę 10 kwietnia. Jak poinformował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, o 9.30 prezydia Sejmu i Senatu złożą kwiaty pod tablicą z nazwiskami ofiar katastrofy, a także pod tablicą marsz. Macieja Płażyńskiego.
Na Powązkach prezydent, premier i rodziny
O 10.30 odbędą się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pod pomnikiem ofiar pojawi się prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rodziny ofiar.
- Jest intencją prezydenta, żeby obchody były wyprane z polityki, dlatego prezydent będzie brał udział w tych uroczystościach, które są dalekie od polityki - powiedział doradca Bronisława Komorowskiego Tomasz Nałęcz. Dodał, że pracownicy kancelarii złożą kwiaty w imieniu Bronisława Komorowskiego na wszystkich grobach ofiar.
Plan obchodów
Warszawa: 7.20: nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin ofiar, bez udziału mediów i polityków 9.30: złożenie kwiatów w Sejmie przez prezydia Sejmu i Senatu 10.30: uroczystości z udziałem prezydenta i premiera na Powązkach 13.00: msza w Archikatedrze z udziałem polityków i rodzin ofiar 18.00: msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Kraków: 10.00: msza w katedrze na Wawelu Plan obchodów katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia
Plan obchodów ma także strona kościelna. Jak mówił na konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz, uroczystości na płycie Lotniska Wojskowego Okęcie rozpoczną się o 7.20 - godzinie wylotu polskiego TU-154 M. Będzie to nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin ofiar, z udziałem przedstawicieli wszystkich wyznań - także ewangelickiego i prawosławnego. Na uroczystościach nie będzie mediów ani polityków.
O 13 w Archikatedrze Warszawskiej odbędzie się msza święta z udziałem przedstawicieli episkopatu. - Zaprosiłem wszystkie rodziny, których bliscy zginęli, odpowiedziało ponad 400 osób. Są zaproszeni przedstawiciele władz, urzędów, wszystkich stron - powiedział Nycz.
W Krakowie na Wawelu msza odbędzie się o godzinie 10. Odprawi ją kard. Stefan Dziwisz.
O 18 w Warszawie planowana jest jeszcze msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
PiS organizuje własne obchody
Szef PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie już zapowiadał, że nie weźmie udziału w oficjalnych uroczystościach związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej
Kaczyński pojawi się tylko na obchodach organizowanych przez PiS. O 8 rano weźmie udział w mszy w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, później, jak co miesiąc, zjawi się pod Pałacem Prezydenckim.
Następnie, już po oficjalnych uroczystościach na Powązkach, prezes PiS pojawi się na cmentarzu. Po godzinie 14 prezes PiS i parlamentarzyści jego partii udadzą się do Sali Kongresowej na inaugurację ruchu poświęconego dorobkowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dokładny plan obchodów PiS ma ustalić na radzie politycznej, która odbędzie się 2 kwietnia.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24