Prezydent: Wojska Obrony Terytorialnej doskonale przygotowane do obrony ojczyzny

[object Object]
Prezydent Andrzej Duda: Wojska Obrony Terytorialnej są doskonale przygotowane do obrony ojczyzny
wideo 2/4

- Jesteście bardzo ważnym elementem, jesteście istotnym elementem modernizacji polskiej armii - mówił w piątek w Katowicach prezydent Andrzej Duda do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Stwierdził, że żołnierze tej formacji "są doskonale przygotowani do obrony ojczyzny". Minister obrony Mariusz Błaszczak dodał, że "bezpieczeństwo naszej ojczyzny powierzone jest we właściwe ręce".

Zwierzchnik Sił Zbrojnych wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem brał udział w uroczystości zaprzysiężenia żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Katowicach (13. ŚBOT).

Ślubowanie, w setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego, złożyło 20 żołnierzy. Uroczystość odbyła się na placu Wyzwolenia na Nikiszowcu - słynnym osiedlu robotniczym, które jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Katowic. W tym samym miejscu sto lat temu przysięgę składali śląscy powstańcy, tutaj też toczyły się powstańcze walki. W piątek grupa rekonstrukcyjna przypomniała tamte wydarzenia, powtarzając ówczesną rotę przysięgi.

Prezydent dziękuje za "gotowość do obrony ojczyzny"

W swoim wystąpieniu prezydent podziękował składającym przysięgę żołnierzom WOT za ich poświęcenie i gotowość, aby "przygotować się tego, by bronić ojczyzny i by służyć".

- Muszę wam powiedzieć o tym, co słyszę od najwyższych dowódców Wojska Polskiego, którzy kilkakrotnie już, z szefem Sztabu Generalnego (na czele - red.), w superlatywach mówili o waszej służbie, o służbie żołnierzy waszej brygady, ale także i innych brygad obrony terytorialnej. O tym niezwykłym duchu, który panuje w waszych jednostkach - patriotyzmu, poświęcenia, oddania, pełnej gotowości i bezinteresowności - powiedział prezydent.

"Jesteście istotnym elementem modernizacji polskiej armii"

Andrzej Duda podkreślił, że jest za to wdzięczny żołnierzom WOT - jako obywatel, ale też jako zwierzchnik Sił Zbrojnych. - Jesteście bardzo ważnym elementem, jesteście istotnym elementem modernizacji polskiej armii. Poprzez stworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, poprzez napływ was - jako ochotników, by służyć ojczyźnie - mówił prezydent.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteście i będziecie doskonale przygotowani i gotowi w momencie, gdyby – co mam nadzieję, nigdy się nie zdarzy - trzeba było stanąć do obrony ojczyny. Jesteście krwią z naszej krwi. Jesteście najwspanialszą częścią naszego narodu - oświadczył Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że żołnierze WOT podtrzymają "niezwykle ważną tradycję odniesienia się do Armii Krajowej". - Gratuluję też tradycji powstania śląskiego i powstańców śląskich. Tradycji wspaniałej, niezwykłej, tradycji z tej ziemi. To ogromna wartość, która tkwi w wykonywaniu różnego rodzaju zadań, które są potrzebne na wypadek konfliktu zbrojnego - zaznaczył.

Prezydent dodawał, że istotną wartością jest fakt, że ochotnicy WOT służą w miejscu swojego zamieszkania. Jak powiedział, sprawdziło się to podczas niedawnych podtopień na południu Polski, kiedy "terytorialsi" włączyli się w pomoc "i zapewne przydadzą się podczas podobnych sytuacji w przyszłości". - To właśnie pokazało, jak bardzo potrzebna i sensowna jest rola wojsk obrony terytorialnej – mówił Duda.

Błaszczak: bezpieczeństwo naszej ojczyzny powierzone jest we właściwe ręce, wasze ręce

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że w przypadku klęsk żywiołowych to oni będą wspomagać strażaków, będą nieść pomoc zagrożonym mieszkańcom. Są też uzupełnieniem wojsk operacyjnych.

- Jestem pewien, że bezpieczeństwo naszej ojczyzny powierzone jest we właściwe ręce, wasze ręce - mówił. - Oby nigdy nie było wojny, ale w sytuacji takiego zagrożenia, to właśnie wy będziecie wspierać wojska operacyjne. To jest bardzo ważna rola, bo wy doskonale znacie teren, na którym przyjdzie wam operować - mówił szef MON.

W swoim przemówieniu Błaszczak nawiązał do defilady, która w czwartek, w Święto Wojska Polskiego, przeszła ulicami Katowic. Przypomniał, że odbyła się w stolicy Górnego Śląska, by uczcić setną rocznicę pierwszego powstania śląskiego.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w zaprzysiężeniu żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony TerytorialnejPAP/Hanna Bardo

Podziękowania od dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej

Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła mówił, że piątkowa uroczystość była bardzo symboliczna – przysięga została złożona w setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego, a śląska brygada nawiązuje do tradycji powstańczych. - Mieszkańcy Nikiszowca jako jedni z pierwszych przystąpili do walki zbrojnej o przyłączenie Górnego Śląska do Polski - powiedział generał.

Wyraził przekonanie, że aby podtrzymywać tamte tradycje, należy nie tylko pamiętać o historii, ale też identyfikować się z nimi poprzez czyny. - Bohaterowie dzisiejszej uroczystości, a także ich starsi służbą koledzy, żołnierze brygady, są bowiem synami i córkami idącymi w ślady swoich ojców, którzy własną krwią wytyczyli granice Polski tutaj, na Górnym Śląsku – powiedział generał i podziękował żołnierzom za dotychczasową służbę.

Podczas piątkowej uroczystości awans na stopień kapitana odebrała por. Krystyna Koczy, kurier-łącznik Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej. Mając kilkanaście lat została przydzielona do tzw. Ochronki – grupy zajmującej się pomocą więźniom politycznym z Katowic, Gliwic, Bytomia i Raciborza. Działała w niej do stycznia 1945 r. Po wojnie zaangażowała się w działalność społeczną w Katowicach. Była wielokrotnie odznaczana.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Podczas uroczystości odbył się również apel z okazji przejęcia tradycji i nadania imienia patrona 13. ŚBOT. Został nim powstaniec śląski ppłk Tadeusz Puszczyński ps. Wawelberg lub Konrad Wawelberg.

Grupa "Wawelberga" specjalizowała się w działaniach nieregularnych, wspomagających oddziały wojskowe. Składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, zwłaszcza znających teren Górnoślązaków. Wykonywała m.in. akcję "Mosty". Rozpoczęła ona III powstanie śląskie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. W ramach akcji zniszczono siedem mostów na najważniejszych liniach kolejowych, na dwóch poważnie uszkodzono tory, a także częściowo zniszczono łączność pomiędzy Górnym Śląskiem a Niemcami. Grupa zniszczyła w sumie około 50 mostów i mostków, trzy dworce kolejowe, cztery pałace niemieckich magnatów, kilkaset metrów torów kolejowych oraz kilka zakładów przemysłowych.

III powstanie śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do Niemiec. Efektem III powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem.

Ważnym elementem piątkowej uroczystości było także oficjalne wręczenie proporców rozpoznawczych dowódcy 13. ŚBOT oraz dowódcy pododdziału brygady - 131. batalionu lekkiej piechoty. Barwy proporców nawiązują do opasek noszonych przez powstańców śląskich w stopniach oficerskich.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tysięcy żołnierzy

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej została utworzona w styczniu 2018 roku. Obecnie służy w niej blisko 500 żołnierzy. Jak podaje MON, liczebność całych Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały na początku 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich.

Autor: mjz/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Hanna Bardo

Pozostałe wiadomości

Romi Gonen została porwana z festiwalu muzycznego, Emily Damari i Doron Steinbrecher - z własnych mieszkań. Po 471 dniach przetrzymywania przez Hamas zostały uwolnione. Kim są kobiety, które wzięły udział w wymianie zakładników między Hamasem a Izraelem?

Romi, Emily i Doron wracają do domu

Romi, Emily i Doron wracają do domu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters, BBC, CNN

W Białce Tatrzańskiej ośmioletnia dziewczynka wypadła z wyciągu krzesełkowego. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala.

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Źródło:
tvn24.pl

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

Ciechanowska policja szuka 46-letniego Piotra Jasińskiego podejrzanego o zabójstwo 50-latki. Kobieta otrzymała cios ostrym narzędziem w trakcie awantury domowej. Zmarła mimo reanimacji podjętej przez ratowników. Funkcjonariusze apelują o pomoc w namierzeniu mężczyzny.

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg i Elon Musk oskarżają Unię Europejską o protekcjonizm i cenzurę, naciskając na administrację Donalda Trumpa, by interweniowała. Ta broni swojego prawa do egzekwowania wspólnotowych przepisów w sprawie gigantów cyfrowych, ale wydaje się wahać przed zdecydowaną reakcją, obawiając się pogorszenia stosunków z USA.

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Źródło:
PAP

Woźnica wjechał bryczką na myjnię samoobsługową w Makowie Mazowieckim i umył wózek oraz konia myjką ciśnieniową. Spłoszone zwierzę uszkodziło elementy myjni. Policja opublikowała nagranie z monitoringu. Funkcjonariusze ustalili już tożsamość mężczyzn mogących mieć związek ze sprawą.

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową. Nagranie z monitoringu

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową. Nagranie z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zajmuje się sprawą niebezpiecznego zachowania kierowcy w sobotni wieczór w centrum Głogowa (woj. dolnośląskie). Według informacji, które dostaliśmy na Kontakt24, mężczyzna miał wyjść z klubu, wsiąść za kierownicę Land Rovera i próbował potrącić przechodniów. Na nagraniach, które krążą w sieci i które mają pochodzić ze zdarzenia, widać, że kierowca po kilku nerwowych manewrach autem wjechał na chodnik, po którym szli przechodnie, i potrącił co najmniej jedną osobę.

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

24-latek z Krakowa zajechał drogę nieoznakowanemu radiowozowi i prawie doprowadził do kolizji. Kiedy policjant chciał go pouczyć, mężczyzna zaczął uciekać – najpierw samochodem, a następnie pieszo. Aż w końcu drogę zagrodził mu emerytowany funkcjonariusz.

Jeden policjant był po służbie, a drugi na emeryturze. Zatrzymali uciekiniera

Jeden policjant był po służbie, a drugi na emeryturze. Zatrzymali uciekiniera

Źródło:
tvn24.pl

"Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń" - przekazał resort w niedzielnym komunikacie. Jak wyjaśniono, taka danina obowiązywała już wcześniej, a podlegają jej wyłącznie ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą.

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aktor Mel Gibson rzekomo odrzucił ofertę o wartości 100 mln dolarów z powodu poglądów innego znanego aktora, z którym miałby współpracować - głosi popularny w mediach społecznościowych przekaz. Powielił go poseł Grzegorz Gaża z Prawa i Sprawiedliwości. Przekaz ten nie ma nic wspólnego z prawdą. Wyjaśniamy, skąd się wziął i dlaczego powstał.

Mel Gibson odrzuca 100 mln dolarów, bo nie chce pracować z "woke" aktorem? Sprawdzamy

Mel Gibson odrzuca 100 mln dolarów, bo nie chce pracować z "woke" aktorem? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Raport z audytu postępowań prokuratorskich z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023 jest podstawą do postawienia przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry - mówił w programie "Kawa na ławę" Ryszard Petru z Polski 2050. Według Anny Bryłki z Konfederacji dokument ten ma "wartość publicystyczną". - Niedługo się okaże, że ten raport prokuratury jest strzałem do własnej bramki - ocenił z kolei doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Zybertowicz. Politycy rozmawiali również o wniosku prokuratury o odebranie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu.

"Prywatny folwark Ziobry", który jest "podstawą do poważnego aktu oskarżenia"

"Prywatny folwark Ziobry", który jest "podstawą do poważnego aktu oskarżenia"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Gryfina apelują o kontakt wszystkich świadków rozboju w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie). Według lokalnych portali, mężczyzna miał zostać obezwładniony, związany i wywieziony do lasu. Grożono mu śmiercią i polano nieznaną cieczą. Łupem złodziei miały paść papierosy warte pół miliona złotych.

Brutalny rozbój i kradzież. Apel policji

Brutalny rozbój i kradzież. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl, chojna24.pl

Monako, znajdująca się niedaleko Rzymu Ostia i chorwackie Ploce zostały wymienione przez brytyjski dziennik "The Telegraph" na liście nadmorskich lokalizacji, które lepiej omijać. Dla równowagi zaproponowano również miasteczka, którymi turyści mogą być zachwyceni.

Te miasta lepiej omijać

Te miasta lepiej omijać

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pani Ewelina mieszka z rodzicami, kupuje ubrania z drugiej ręki, nie jada na mieście. Pan Marcin zastanawia się, czy musi wyjechać z kraju. Obydwoje marzą o własnym mieszkaniu. Młodzi Polacy mają problem, by się usamodzielnić i kupić własne M. Eksperci nie wykluczają spadków cen, jednak bardziej prawdopodobne jest utrzymanie obecnych poziomów. Kuleje budownictwo komunalne, a Polska wciąż jest poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o liczbę mieszkań. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co czeka nas na rynku nieruchomości w 2025 roku.

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku rekordowo wzrosła liczba zachorowań na krztusiec. Odnotowano niemal siedem tysięcy przypadków tej zakaźnej choroby na Mazowszu, z czego blisko połowę w samej Warszawie. Przed rokiem 2024 liczba chorych na terenie województwa nie przekraczała rocznie setki.

Krztusiec na Mazowszu. 83-krotny wzrost liczby zachorowań w ciągu roku

Krztusiec na Mazowszu. 83-krotny wzrost liczby zachorowań w ciągu roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym roku po raz ostatni jako głowa państwa Andrzej Duda otworzył charytatywny Slalom Maraton na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Kończący drugą kadencję prezydent wyraził nadzieję, że w kolejnych latach również będzie mógł brać udział w wydarzeniu.

"Mam nadzieję, że będziemy się dalej spotykali". Andrzej Duda w Zakopanem

"Mam nadzieję, że będziemy się dalej spotykali". Andrzej Duda w Zakopanem

Źródło:
PAP
"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trudno wyobrazić sobie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez charakterystycznej melodii wygrywanej przez orkiestrę dętą. Zespołowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie - chociaż ma na swoim koncie liczne sukcesy i koncerty na wszystkich kontynentach - największą radość sprawiają coroczne występy w ramach najbardziej znanej polskiej kwesty.

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Źródło:
TVN24

Już od 25 lat cała Polska czyta dzieciom w myśl akcji społecznej, którą zapoczątkowała jej pomysłodawczyni Irena Koźmińska. W sobotnim programie Wstajesz i weekend opowiedziała, czy z jej pomocą udało się wpłynąć na rozwój lingwistyczny młodych Polaków.

10 procent dzieci w pierwszym roku życia dostaje smartfon. "To jest zgubne"

10 procent dzieci w pierwszym roku życia dostaje smartfon. "To jest zgubne"

Źródło:
TVN24

W sobotę bieg, a w niedzielę pierogi, koncerty i atrakcje dla dzieci – tak mieszkańcy brytyjskiego Southampton planują świętować 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Źródło:
tvn24.pl