Prezydent Duda: od 11 listopada do USA bez wiz

[object Object]
Prezydent: dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. tvn24
wideo 2/12

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do Stanów Zjednoczonych bez wiz będzie można podróżować już od 11 listopada. Po południu Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA oficjalnie ogłosił decyzję "o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego".

Prezydent Andrzej Duda przekazał tę informację w środę przed południem na wspólnej konferencji z amerykańską ambasador Georgette Mosbacher w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Duda: możliwość podróżowania do USA bez wizy od 11 listopada

- Pani ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego i że bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który - jak mówił - "rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do tego programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji".

- Bardzo dziękuję też pani ambasador za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali - dodał. Złożył też podziękowania wszystkim zaangażowanym w sprawę instytucjom oraz liniom lotniczym LOT za - jak wyjaśnił - spopularyzowanie akcji występowania Polaków o wizy amerykańskie tak, by można było uzyskać próg odmów ich przyznawania poniżej 3 proc.

Mosbacher: prezydent powiedział coś, co mnie rzeczywiście poruszyło

Głos na konferencji zabrała także amerykańska ambasador, która pogratulowała "38 milionom Polaków w Polsce" i "10 milionom Polaków w Stanach Zjednoczonych".

- Dzisiaj oficjalnie Polska wejdzie do programu ruchu bezwizowego i 11 listopada Polacy będą mogli podróżować [do USA - przyp. red.] już bez wizy - ogłosiła.

Wskazywała, że sprawa ruchu bezwizowego była ważnym tematem już podczas jej pierwszych spotkań z prezydentem Dudą. - Prezydent powiedział coś, co mnie rzeczywiście poruszyło. Powiedział, że program ruchu bezwizowego dotyczy dumy narodowej. To mnie naprawdę poruszyło, ponieważ zdawałam sobie sprawę, jaka jest nasza wspólna historia i jakie są wspólne wartości, które podzielamy - powiedziała.

- Kiedy prezydent Duda opowiedział tę historię prezydentowi Donaldowi Trumpowi, to prezydent Trump przyszedł do mnie i powiedział: "Georgette, uprawomocnię cię, żebyś powołała specjalną grupę, żeby tę sprawę załatwić" - relacjonowała. Zaznaczyła, że zespół ten powstał zarówno w Waszyngtonie, jak i w Polsce.

- To był bardzo skomplikowany proces, który przebiegał zgodnie z wymogami prawa - przekonywała Mosbacher. Wskazała między innymi na konieczność uwzględnieniu w decyzji o ruchu bezwizowym odpowiedniego odsetka odmów wizowych. - Przeprowadziliśmy kampanię i zwróciliśmy się do Polaków i polskich przedsiębiorstw i amerykańskich firm (...), żeby przychodzili i występowali o wizę, żebyśmy mogli zmniejszyć odsetek odmów wizowych właśnie w ten sposób. Udało się to - podkreśliła.

Amerykańska ambasador dodała, że oczekiwaniem prezydenta Polski było to, by bezwizowy ruch Polski z USA wprowadzić jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Mosbacher: 11 listopada Polacy będą mogli podróżować do USA już bez wizy
Mosbacher: 11 listopada Polacy będą mogli podróżować do USA już bez wizy tvn24

Mosbacher: na stronie ambasady USA w Polsce informacje o ruchu bezwizowym

- Jeżeli skorzystacie państwo ze strony internetowej ambasady, zarejestrujecie się, w ciągu 24 godzin uzyskacie państwo rejestrację wizową. Sprawiliśmy, żeby to było bardzo proste. Wszystkie odpowiedzi znajdują się na stronie internetowej ambasady amerykańskiej - poinformowała Mosbacher. - Wiem, że prezydent Donald Trump jest podekscytowany perspektywą ogłoszenia tej informacji. Dla mnie to zaszczyt, że reprezentuję Stany Zjednoczone w takim dniu - zaznaczyła ambasador.

Decyzja o "włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego" ogłoszona

W środę po południu na stronie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA pojawił się komunikat w tej sprawie. "Dziś p.o sekretarz ds. bezpieczeństwa krajowego Kevin K. McAleenan, w porozumieniu z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo, ogłosił decyzję o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program (VWP)" - czytamy.

"Począwszy od 11 listopada 2019 roku obywatele RP będą mogli ubiegać się o wyjazd do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy amerykańskiej" - dodano.

"Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego jest świadectwem specjalnych relacji między naszymi krajami oraz dowodem trwałej przyjaźni i bliskiej współpracy w zakresie wspólnych priorytetów bezpieczeństwa" - oznajmił McAleenan cytowany w rządowym komunikacie datowanym na wtorek, a opublikowanym w środę.

"Włączenie do programu ruchu bezwizowego jest dowodem silnego partnerstwa i współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Polską, zaufanym partnerem USA. Program przyczyni się do poszerzenia więzi kulturowych i umocnienia gospodarki obu krajów dzięki rozwijaniu ruchu turystycznego i wymiany biznesowej. Polska będzie 39. uczestnikiem programu" - czytamy w komunikacie.

Podróż do USA bez wizy

By pojechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA), biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA.

Cena rejestracji w tym systemie to 14 USD (około 54 zł). Opłata za wizę turystyczną/biznesową wynosi obecnie 160 USD (około 616 zł). Podróżni z wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej z niej korzystać. Rekomenduje się dokonanie procedury ESTA na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA.

Zgoda w systemie ESTA dotyczy pobytu do 90 dni i jest wydawana na dwa lata (w tym czasie można odwiedzić USA dowolną ilość razy, ale żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni). Po dwóch latach konieczna jest ponowna rejestracja w systemie ESTA. Autoryzacji w systemie ESTA nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA" – czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce. Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen. W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Decyzja o wpuszczeniu podróżnego na terytorium Stanów Zjednoczonych leży w kompetencjach amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej w porcie lotniczym lub porcie. Ma on prawo do odesłania każdej osoby, która wzbudzi jego podejrzenia. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Ruch bezwizowy

Program Ruchu Bezwizowego VWP (ang. Visa Waiver Program) obowiązuje od 1986 roku. Został ustanowiony - jak tłumaczono - w celu rozwijania turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. Pozwala na bezwizowe podróżowanie do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych

Obecnie - już po włączeniu Polski - program obejmuje 39 państw, w tym większość państw Unii Europejskiej - poza Bułgarią, Rumunią, Chorwacją i Cyprem.

Są to: Andora, Australia, Austria, Belgia, Brunei, Czechy, Chile, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Korea Południowa, San Marino, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Węgry, Włochy, Wielka Brytania oraz Polska.

Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmawiano przyznania wizy amerykańskiej.

Podstawowym kryterium włączenia kraju do Visa Waiver Program jest wskaźnik odmów w sprawie wiz nieimigracyjnych. W ostatnim roku podatkowym - trwającym od 1 października do 30 września - ten odsetek powinien wynieść poniżej 3 proc.

Warunki włączenia kraju do programu ruchu bezwizowego określa ustawa

Ostateczna decyzja o włączeniu do VWP - czyli zniesienia wiz - jest kompetencją szefa Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS). - Warunki włączenia kraju do VWP określa ustawa, a ich spełnienie stwierdzają sekretarz bezpieczeństwa krajowego i sekretarz stanu - wyjaśniał w rozmowie z serwisem Konkret24 doktor Dariusz Stolicki, politolog z Uniwerytetu Jagiellońskiego, autor opracowania "Problem ruchu bezwizowego w stosunkach polsko-amerykańskich po 1989 r.".

- Prezydent teoretycznie może wydać polecenie włączenia kraju do VWP, ale jeżeli kraj nie spełnia warunków ustawowych, to tego polecenia i tak nie da się wykonać. A jeżeli spełnia, to Departament Bezpieczeństwa Krajowego i tak stwierdza ten fakt bez żadnego polecenia prezydenckiego - dodał politolog.

CZYTAJ O PROCEDURZE WŁĄCZENIA KRAJU DO RUCHU BEZWIZOWEGO NA KONKRET24 >

Autor: akr//now / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości