Prezydent wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego. Chce zbadania przepisów, na które powołał się Sąd Najwyższy

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
tvn24.pl
Sąd Najwyższy wydał uchwałę w sprawie sędziów wybranych przez nową KRSTVN24
wideo 2/34
TVN24Sąd Najwyższy wydał uchwałę w sprawie sędziów wybranych przez nową KRS

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów, na mocy których trzy izby Sądu Najwyższego podjęły w czwartek uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Komunikat w tej sprawie opublikowano w poniedziałek na stronie internetowej prezydenta. Prezydent wnioskuje o zbadanie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu postępowania karnego, na które w czwartkowej uchwale powołały się trzy izby Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda chce też, by Trybunał rozstrzygnął, czy zgodny z konstytucją jest artykuł 83 paragraf 1 ustawy o Sądzie Najwyższym. Na ten przepis powołała się pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf, zadając trzem izbom SN pytanie prawne, które doprowadziło do wydania uchwały.

ZOBACZ CAŁY WNIOSEK PREZYDENTA DO TK >>>

W zeszłym tygodniu podobny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego wysłał premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki skierował pytania do Trybunału Konstytucyjnego24.01 | Premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów, na mocy których trzy izby Sądu Najwyższego podjęły czwartkową uchwałę. Nie wiadomo jak szybko uzyska odpowiedź, bo o ile sprawa jawności list poparcia dla kandydatów do nowej KRS od miesięcy czeka na swoją kolej, to już wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie Sądu Najwyższego rozpatrzony został błyskawicznie.

Co wynika z uchwały Sądu Najwyższego?

W czwartkowym posiedzeniu Sądu Najwyższego wzięło udział 59 sędziów trzech izb. 53 głosowało za przyjęciem uchwały, sześciu złożyło zdanie odrębne.

Uchwała składa się z czterech punktów:

- Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli w składzie zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej KRS, taki skład jest nieprawidłowo obsadzony.

- W przypadku sądów powszechnych i wojskowych sytuacja jest podobna, ale pod warunkiem, że wadliwość procesu powoływania sędziego "prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności".

- Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

- Natomiast w odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

Źródło: tvn24.pl

Autor:ads/adso